اسماعیلی:

راه علاج درمان سرانه پایین مطالعه نمایشگاه کتاب نیست

مدیرعامل انجمن «خوشه» گفت: نمایشگاه کتاب یک مسکن و آرام‌بخش در حوزه کتاب است و راه علاج و درمان سرانه پایین مطالعه نیست. راه علاج واقعی، کمک کردن به ایجاد کتابفروشی دائمی و روزآمد است.

راه علاج درمان سرانه پایین مطالعه نمایشگاه کتاب نیست

گیلان خبر: علی اسماعیلی مدیرعامل انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه» با اشاره به معیارهای نمایشگاه کتاب مطلوب گفت: نمایشگاه کتاب مطلوب آن است که زیر ساختی داشته باشد تا امکان ارتباط مشاغل این حوزه‌ را فراهم کند، نه اینکه آنقدر سر ناشر شلوغ شود که فرصت جواب دادن به همکاران را نداشته باشند.

وی افزود: از این رو چاره‌ای نداریم جز اینکه در نمایشگاه کتاب، کتاب نفروشیم. یکی از کارهای خوبی که در نمایشگاه صورت گرفت، برگزاری سالن «یاس» بود که سال به سال بیشتر مورد بی‌توجهی متولیان نمایشگاه قرار گرفته است.

*راه درمان ایجاد ویترین دائمی کتاب است

مدیرعامل «خوشه» گفت: یکی از استدلال‌هایی که برای برگزاری نمایشگاه‌های کتاب وجود دارد این است که عرضه بیشتر موجب تقاضای بیشتر می‌شود و مخاطب با دیدن کتاب به آن گرایش پیدا می‌کند که خب این درست است ولی راه درمان این گرایش احداث ویترین‌های دائمی کتاب است.

او اضافه کرد: به واسطه ویترین‌های دائمی که به آنها کتابفروشی گفته می‌شود باید این نیاز را پاسخ داد. ضمن اینکه راه مطلوب و مداوم فروش کتاب از طریق یک ارتباط دوستانه و مداوم بین شخص فروشنده و مخاطب ایجاد می‌شود که این ارتباط در نمایشگاه کتاب بوجود نمی‌آید.

*برای افزایش سرانه فرهنگی هر محله‌ای باید یک کتابفروشی داشته باشد

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای بالا بردن سرانه فرهنگی باید شرایط طوری رقم بخورد که در هر محله‌ای یک کتابفروشی داشته باشیم ولی چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد چون در این شرایط و به نسبت با خیلی از مشاغل دیگر، کتابفروشی توجیه اقتصادی زیادی ندارد و آن چیزی که اکنون مطرح است اینکه چه‌کنیم تا راه اندازی کتابفروشی توجیه اقتصادی بیشتری داشته باشد؟! در وضعیت کنونی زمانی کتابفروشی توجیه اقتصادی دارد که سرمایه‌گذار تحمل سرمایه‌گذاری بالای 10 سال را داشته باشد و دست آخر به سود کمتر از سود بانک‌ها رضایت دهد و به همین خاطر است که شرایط سخت می‌شود و در بخش خصوصی کمتر سرمایه گذاری به این سمت می‌آید. خیرین هم بیشتر راغب به احداث مدرسه، مسجد و حسینیه هستند، دستگاه‌های دولتی هم بعد از اینکه به نتیجه می‌رسند که یکی از راه‌های بالابردن سرانه فرهنگی توجه به کتاب است، تنها راهی که به ذهنشان می‌رسد برگزاری نمایشگاه کتاب و ارائه تخفیف‌های آنچنانی است

درصورتیکه این کار با فرض اینکه با کیفیت و با مدل خوب هم اجرا شود نهایتا یک مسکن و آرام‌بخش در حوزه کتاب است و راه علاج و درمان سرانه پایین مطالعه نیست. راه علاج واقعی، کمک کردن به ایجاد کتابفروشی دائمی و روزآمد است. اکنون شاهد هستیم که اکثر شهرهای کشور فاقد کتابفروشی‌ حرفه‌ای هستند و بیشتر درسی‌فروش هستند.

*خرید کتاب منجر به مطالعه نمی‌شود

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: بالا بردن سرانه مطالعه در حوزه کتاب تنها با خرید و فروش کتاب اتفاق نمی‌افتد و کتاب باید خوانده شود تا سرانه مطالعه بالا رود. دلیل اینکه همه کتاب‌های فروخته شده لزوما منجر به مطالعه نمی‌شود به خاطر این است که اکثر خریدها برآمده از نیاز نبوده و متاثر از جو ایجاد شده بخصوص در نمایشگاه‌ها است. خیلی از افراد درنمایشگاه‌ها اقدام به خرید نسخه‌های زیادی کتاب‌ کرده و این امر باعث تلنبار شدن کتاب‌ها و سردرگمی آنها شده و در نهایت به مطالعه ختم نمی‌شود.

وی افزود: این نوع خریدها در نمایشگاه اتفاق می‌افتد و تخفیف‌ها به آن دامن می‌زند. درست است که اینچنین فروش‌هایی برای ناشران نقدینگی ایجاد می‌کند اما سبب می‌شود که مشتریان ثابت خود را فدای مشتریان موقت کند. کتابفروشی‌ها و توزیع‌کنندگان مشتریان ثابت هستند که بسیاری از ناشران به این مطلب بی توجهند.

مدیر عامل «خوشه» در پایان گفت: انجمن «خوشه» در این نمایشگاه‌ها وظیفه خود را معرفی کتابفروشی‌های خوب کشور به ناشران و مخاطبان می‌داند و تلاش خود را برای برقراری ارتباط میان آنان خواهد کرد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 25405

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر