آغاز اولین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب جهان اسلام

اولین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب جهان اسلام با حضور بیش از ۵۰ قاری و حافظ در شهر مقدس قم برگزار شد.

آغاز اولین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب جهان اسلام

گیلان خبر: اولین دوره مسابقات بین‌المللی طلاب با حضور ۵۰ طلبه قاری و حافظ طلبه قرآن کریم از بیش از ۴۰ کشور دنیا در مدرسه علمیه امام موسی‌ کاظم(ع) شهر مقدس قم آغاز شد.

آیین افتتاحیه این رقابت‌ها با تلاوت حجت‌الاسلام میثم حیدری آغاز و در ادامه پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی برای حاضران پخش شد.

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در پیام تصویری به مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب جهان اسلام با تقدیر از برگزارکنندگان این مسابقات اظهار کرد: خداوند بهترین پیوند خود با خلق را در سایه قرآن و عترت حفظ کرده است.

وی ادامه داد: فیض ولایت و عترت همانند فیض قرآن متجلی است زیرا خدا قرآن را نازل کرد و این القاء شبیه القاء باران نیست که انداخته شود بلکه یک سر قرآن در نزد خدا و سمت دیگر آن در دست بشر است.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: هر کسی به سهم خود به این دو طناب اعتصام کرد راه نجات و سعادت را خواهد یافت و چون به نحو تجلی است صعود انسان نیز با گرفتن این طناب به همین نحو است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر کسی به این کلام اعتصام کند خداوند عالمان با ایمان را بالا خواهد برد بنابراین مؤمن یک درجه و مؤمن عالم درجه برتری دارد ولی همه این‌ها در پرتو اعتصام به قرآن است.

وی افزود: برای اینکه ادراک کنیم کلمات اهل بیت و قرآن را فهمیده‌ایم شرح صدر طلب می‌کند که از پیامبر در مورد نشانه‌های آن سؤال شد فرمودند که تجافی کردن از دنیا و در دنیا زندگی نکردن و به سمت آخرت حرکت کردن از جمله این نشانه‌هاست.

آیت الله جوادی آملی عنوان کرد: اگر کسی که در دنیا زندگی می‌کند و بخواهد در مورد معرفت شناسی سخن بگوید سر از شک در می‌آورد زیرا ابتدا و انتهای زندگی این افراد و بینش آنان اعتباری و وهم و خیالی است و نه عقلانی به همین دلیل سرگرم مسایل سیاسی و تکاثر مال می‌شوند.

در اولین دوره مسابقات قرآن طلاب جهان اسلام ۱۳ داور ایرانی و خارجی به قضاوت می‌پردازند که اسامی آنها به شرح ذیل است؛

محمدرضا ستوده‌نیا

حجت‌الاسلام محمدرضا شهیدی‌پور

محمدحسین سعیدیان

محمد عباسی

محمدرضا درایتی

محمدصادق نصراللهی از ایران

طلال مسمار از لبنان

عصفور از مصر

عبدالله ابل از کویت

مختار از سنگال

عبدالشکور فلاح از افغانستان

میثم تمار از عراق

هادی سلیمان از عراق

رونمایی از پرچم حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) در آیین افتتاحیه این مسابقات انجام شد و این رقابت‌ها تا فردا ۵ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد، البته امروز در کنار برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب دهمین همایش پژوهش‌های قرآنی برگزار خواهد شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 25409

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر