حسرت هنرمندان و کارگردانان کشور بخاطر ساخته نشدن فیلم «ملاصالح»

بیشتر از یک دهه از فعالیت انتشارات شهید کاظمی گذشته است. آنها در سی امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که اکنون در شهر آفتاب درحال برگزاری است حضور دارند. در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب امسال، ناشران برگزیده سال معرفی می‌شوند. انتشارات شهید کاظمی در این مراسم موفق شد تا عنوان «ناشر برگزیده سال» را کسب کند.

حسرت هنرمندان و کارگردانان کشور بخاطر ساخته نشدن فیلم «ملاصالح»

گیلان خبر: 12 سال قبل بود که حاج احمد کاظمی سردار نام آشنای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اثر سقوط هواپیمای حامل او و یارانش به شهادت رسید. او فرمانده نیروی زمینی سپاه بود و جزو یکی از اولین فرماندهان این نهاد انقلابی بوده است.

سردار کاظمی جانباز ‪ ۴۵درصد، فرماندهی مدبر و شجاع بود که با پذیرفتن مسوولیت‌های مختلف در رده‌های فرماندهی سپاه ، نقش موثری در پیروزی‌های عملیات جنگی نظیر، عملیات آزادسازی مناطق شمال غرب از دست ضد انقلاب ، عملیات شکست حصر آبادان ، فتح خرمشهر ، فتح‌المبین ایفا کرد . وی گفت: سردار کاظمی که حدود پنج ماه فرماندهی نیروی زمینی سپاه را برعهده گرفته بود از نیروهای تحصیل کرده بود که سه مدال فتح و شجاعت را بعد از جنگ گرفت

از همان ماه های پس از شهادت احمد کاظمی، دوستانش تصمیم می گیرند تا یک جریان فرهنگی را ایجاد کنند. انتشارات شهید کاظمی محصول همین اندیشه و نتیجه دغدغه همان سال شهادت اوست.

اکنون بیشتر از یک دهه از فعالیت انتشارات شهید کاظمی گذشته است. آنها در سی امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که اکنون در شهر آفتاب درحال برگزاری است حضور دارند. در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب امسال، ناشران برگزیده سال معرفی می‌شوند. انتشارات شهید کاظمی در این مراسم موفق شد تا عنوان «ناشر برگزیده سال» را کسب کند. نماینده این انتشارات روی سن آمد و جایزه اش را از مقامات مسئول دریافت کرد و همانجا آن را به شهدای مدافع حرم تقدیر کرد.

حالا حضور این انتشارات در نمایشگاه کمی متفاوت است. مردم با غرفه ناشر برگزیده سال مواجه هستند و حتما دنبال آثاری در تراز این اسم و عنوان می‌گردند.

یکی از آثار جدید این انتشارات کتابی با عنوان «ملاصالح» است. این کتاب شامل خاطرات ملاصالح قاری مترجم اسرای ایرانی در عراق است و توسط رضیه غبیشی نوشته شده است. شخصیت ملاصالح پیش از این در کتاب «آن بیست و سه نفر» معرفی شده بود اما حالا خودش دستمایه نگارش کتاب جدید این انتشارات قرار گرفته است. «آن بیست و سه نفر» پیش از در انتشارات سوره مهر منتشر شده است و آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب نیز بر آن تقریظی نوشته‌اند.

ملا صالح قاری هم در اسارت ساواک رژیم پهلوی بوده و هم زندان‌های استخبارات عراق را تجربه کرده است. او در این کتاب خاطراتش را از آن روزها بیان کرده است.

در این کتاب می‌خوانیم: «روزها به تلخی و سختی بر من می‌گذشتند. هیچ کس از خانواده و رفقایم نمی‌دانستند بر من چه گذشته. اتاقی که محبسم در اداره ساواک بود نیمه تاریک و از شدت گرمی هوا عرق شر شر از سر و رویم می‌ریخت. لباس‌هایم پاره و خون خشک بر آنها نشسته بود. زمین زیر پایم لخت بود. موقع خواب بر همان زمین سر می‌گذاشتم و می‌خوابیدم.»

دو روز قبل این کتاب با حضور چشمگیر هنرمندان، بازیگران، کارگردانان،رزمندگان دفاع مقدس و دوستداران کتاب رونمایی شد. در این مراسم پرویز پرستویی، رضا کیانیان، رخشان بنی اعتماد، پرویز شیخ‌طادی، خسرو سینایی و ... حضور داشتند. شیخ طادی در بخشی از حرف هایش: از اینکه تاکنون داستان ملاصالح دیده نشده و فیلمی از آن ساخته نشده تاسف می‌خورم.

«ملا صالح» در 288 صفحه و با قیمت 12هزار تومان توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. علاقمندان می توانند این کتاب را هم اکنون از نمایشگاه کتاب تهران و یا از فروشگاه های آنلاین کتاب خریداری کنند.

این کتاب در زمانی کوتاه توانسته است توجهات بسیاری از هنرمندان و کتاب دوستان را به خود جلب کند.


منبع: سراج24

کد مطلب: 26195

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر