به مناسبت روز بزرگداشت سراینده شاهنامه

پاسخ دینانی درباره ایمان «فردوسی»

عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران درباره ایمان فردوسی چنین ابراز می‌کند: وی یک مسلمان تمام عیار و یک شیعه کامل، شیعه تمام عیار، در تشیعش انسان هیچ شکی نمی‌کند، همه این اشعار دلالت دارد بر متدین بودن و موحد بودن این مرد.

پاسخ دینانی درباره ایمان «فردوسی»

گیلان خبر: 25 اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بلندآوازه ایرانی است که با اثر شکوهمند خود، نقش جوان‏مردی، اخلاق و ایمان را در بلندای زمان بر تاریخ نشاند، به همین منظور به بازخوانی اندیشه غلامحسین ابراهیمی دینانی عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران درباره ایمان و اعتقاد ابوالقاسم فردوسی می‌پردازیم:

 

 

وی با اشاره به اینکه انسان وقتی اشعار فردوسی را می‌خواند و می‌شنود دیگر در اینکه این مرد یک موحد درستی بوده است شک ندارد، می‌افزاید: وی یک مسلمان تمام عیار و یک شیعه کامل، شیعه تمام عیار، در تشیعش انسان هیچ شکی نمی‌کند، همه این اشعار دلالت دارد بر متدین بودن و موحد بودن این مرد.

ابراهیمی دینانی بیان می‌دارد: فردوسی مرد بزرگی که اساس تاریخ و زبان فارسی ما است و کمتر مورد توجه بوده بدون تردید در این 60 هزار بیتی که در شاهنامه آمده، جنبه‌ایی از تاریخ ایران این سرزمین پربرکت است. 

وی با تأکید بر اینکه نخستین حماسه‌سرای زبان فارسی، حکیم فردوسی است، می‌گوید: تنها انسان زبان حماسه دارد، چون انسان یک موجود آرمانی است انسان‌های بزرگ آرمان‌های بزرگ دارند و برای رسیدن به آرمان‌ کوشش می‌کند و همچنین برای رسیدن به آرمان بزرگ شجاعت لازم است. 

این پیشکسوت فلسفه بیان می‌دارد: جنگ بین خدایان و انسان شروع می‌شود و تراژدی از اینجا شروع می‌شود، پس اساس تراژدی جنگ و برخورد است، اما تراژدی فردوسی به گونه‌‌ای دیگر بوده، در حماسه فردوسی تراژدی جنگ بین انسان و خدا نیست و این در فرهنگ یونان است. 

وی می‌افزاید: در کتاب فردوسی در این 60 هزار بیت که توحید موج می‌زند، اصلاً جنگ خدایان و شرک مطرح نیست، توحید محض است. اگر جنگی در شاهنامه هست، پیکار بین نیک و بد است، «بد» که «خدا» نیست، آنها به خدایان قائل بودند، اما فردوسی به یک خدای واحد، احد و یکتا اعتقاد داشت، در اصطلاح فردوسی جنگ بین یزدان و اهریمن است و سرانجام در این جنگ اهریمن مغلوب شد.


منبع: فارس

کد مطلب: 26415

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر