در سینماروایت مطرح شد

نمی‌گذارند بچه های ارزشی کارکنند

شهره شافعی گفت: بچه‌های ارزشی وقتی می‌خواهند کار کنند برخی نمی‌گذارند اما درعوض برخی تهیه‌کنندگان فقط با ارائه تنها یک برگ از طرح فیلمنامه به راحتی بودجه می‌گیرند.

نمی‌گذارند بچه های ارزشی کارکنند

گیلان خبر: یکصدوسیزدهمین برنامه سینماروایت به نقد و بررسی سه فیلم کوتاه «خاک» به کارگردانی شهره شافعی، «گذشته استمراری» به کارگردانی علی توحیدپرست و «بیا شمعو فوت کن» به کارگردانی ساناز میرغفاری با حضور محمد تقی فهیم، پروانه مرزبان، رسول شادمانی و شهره شافعی و علی توحیدپرست اختصاص یافت.

در ابتدا رسول شادمانی با توضیح اینکه، فیلم های «خاک» و «گذشته استمراری» از جدیدترین تولیدات انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس هستند که ضمن رونمایی، برای نخستین بار مورد نقد و بررسی قرار می گیرند، اعلام کرد:  فیلم «بیا شمعو فوت کن» به کارگردانی فیلمساز گیلانی خانم ساناز میرغفاری را در راستای حمایت از فیلمسازان جوان در این برنامه نمایش دادیم که به دلیل عدم حضور کارگردان از محور بحث و بررسی خارج خواهد بود.

برخی از تهیه کنندگان با ارائه یک طرح، میلیون ها تومان بودجه می گیرند!

در ادامه، شهره شافعی کارگردان فیلم «خاک» با اشاره به اینکه فیلمنامه «خاک» 3 جایزه از جشنواره فیلم مقاومت دریافت کرده است گفت: تولید این فیلم با موانع و مخالفت های شدید مواجهه بود. معتقدم کار کردن در چنین فضاهایی خیلی سخت است. متاسفانه وقتی ما بچه های ارزشی می‌خواهیم کار کنیم عده ای نمی گذارند اما درعوض برخی از تهیه کنندگان فقط با ارائه تنها یک برگ از طرح فیلمنامه به راحتی بودجه می گیرند و من واقعاً نمی دانم چه دست هایی پشت پرده در کار است تا فیلم های امثال ما تولید نشود؟! من برای تولید فیلم «خاک» نزدیک به 2 سال به انجمن دفاع مقدس مراجعه کردم و تا لحظه آخر می خواستند من این فیلم را نسازم! حتی هنگامی که کار در شهرک دفاع مقدس کلید خورد ما هنوز دچار کمبود بودجه بودیم.

منتظر وعده دوستان برای تولید فیلم بلند هستم

این کارگردان فیلم کوتاه تصریح کرد: خاطرات من از تولید فیلم «خاک»، خاطرات سخت و تلخی است اما بالاخره با همه سختی ها کار را تولید کردم و الان هم منتظر وعده دوستان برای تولید فیلم بلندم هستم، چرا که اصلاً فیلم «خاک» را به قصد ساخت یک فیلم بلند مصوب شده در مرکز بسیج به نام «پسران شبنم» ساختم، که به من گفتند باید یک نمونه فیلم کوتاه بسازی تا توانمندی شما را برای تولید فیلم بلند محک بزنیم.

صدای ما به دلیل مافیای پشت پرده به گوش کسی نمی رسد

وی با گلایه از برخی مسئولین حوزه فیلمسازی اظهار داشت: متاسفانه بعضی از کسانی که مسئول هستند نه سواد سینمایی و نه تحصیلات سینمایی دارند درحالی است که من فوق لیسانس سینما هستم و 12 سال دستیار کارگردانی کردم. من دیگر چه معیار سینمایی باید داشته باشم تا بتوانم فیلم دفاع مقدسی بسازم؟ این صحبت ها، درد دل و اعتراض بسیاری از فیلمسازان است و هیچگاه هم صدای ما به جایی نرسیده است چون مافیاهایی پشت پرده حضور دارند. اگر حمایت های آقای نیرومند مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نبود این فیلم هیچ وقت ساخته نمی شد.

تقاضا برای تولید فیلم کوتاه بسیار زیاد و عرصه تولید محدود است

رسول شادمانی که مسئولیت روابط عمومی انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس را نیز برعهده دارد در پاسخ به سخنان خانم شافعی اظهار داشت: اساساً پروسه تولید فیلم کار بسیار سختی است، بویژه فیلم هایی که قرار است از سوی انجمن ها و نهادها حمایت شوند. چرا که در اینگونه مراکز تقاضا بسیار زیاد و عرصه تولید محدود است. از این رو اعتراض و دلخوری برخی فیلمسازان جوان مانند خانم شافعی هم به دلیل عدم اطلاع از مسائل و امور جاری و هم به دلیل شور و هیجانی است که برای تولید و ورود به عرصه سینما دارند.

شادمانی افزود: تا جایی که بنده مطلع هستم سالانه بیش از 200 فیلمنامه فیلم کوتاه از سوی فیلمسازان جوان و مستعد جهت تولید به انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ارائه می شود و این در حالی است که بر اساس مصوبات، انجمن برای یکسال شاید حتی مجوز تولید 10 فیلم کوتاه را هم نداشته باشد. حال اینکه برخلاف انجمن سینمای جوانان، حوزه فعالیت انجمن فقط تولید فیلم کوتاه نیست. بنابراین پرواضح است که برخی دلخوری ها به دلیل عدم اطلاع دوستان به وجود آید.

توجه به وحدت و همگرایی و پرهیز از شعار

«علی توحیدپرست» کارگردان فیلم کوتاه «گذشته استمراری» هم در این برنامه با بیان اینکه همیشه دوست داشتم یک فیلم ارزشی و اعتقادی بسازم گفت: اگر حمایت مدیریت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و بویژه عنایت و درایت مدیر حوزه فیلم کوتاه انجمن نبود هرگز این فیلم تولید نمی شد و من بر این اساس صمیمانه از این عزیزان که در تمامی مراحل تولید مرا پشتیبانی و کمک کردند تقدیر و تشکر می کنم.

این کارگردان جوان بیان داشت: «گذشته استمراری» برگرفته از ذهن و باورهای قلبی من است و بر این اساس سعی کردم در این فیلم، خیلی دچار شعارزدگی وحرف های تکراری نشوم. چرا که برای من وحدت و همگرایی مورد توجه بود و سعی کردم این مورد را با زبان تصویر به مخاطب منتقل کنم.

آقای وزیر! هنرمندان سیاهی لشگر نیستند / عذرخواهی وزیر ارشاد کار مردانه ای بود

«محمدتقی فهیم» منتقد سینما نیز قبل از ورود به بحث با اشاره به اینکه هیچ قشری به اندازه هنرمندان در این کشور مظلوم نیستند و ما این مساله را طی این روزها بیشتر متوجه شدیم، گفت: شخصی مثل وزیر ارشاد اگر جایگاه هنرمندان را نداند و هنرمندان را با سیاه لشگر اشتباه بگیرد این به معنای اوج مظلومیت هنرمندان است. درحالی که هنرمندان نباید برای یک وزیر، تفاوت داشته باشند؟ البته عذرخواهی ایشان کار مردانه ای بود.

این کارشناس سینما به طور تلویحی به بیانیه خانه سینما در مورد صحبت های وزیر ارشاد اشاره کرد و افزود: خانه سینما چرا در مورد ورود فیلم های روی اکران به بازارهای قاچاق بیانیه ای صادر نمی کند؟!

ایجاد مرز بین رئال از سورئال در فیلم کوتاه کار سختی است

فهیم در ادامه با اشاره به 2 فیلم «خاک» و «گذشته استمراری» خاطرنشان کرد: هر دو فیلم، فیلم های شلوغ و سختی است و هر دو از یک ساختار و فرم واحدی برخوردارند، البته با تفاوت در نوع روایت، ضمن اینکه هر دو فیلم از نریشن استفاده کردند. اما باید بپذیریم که ایجاد مرز بین رئال از سورئال در فیلم کوتاه کار سختی است. در این فیلم ها در برخی از مقاطع این مرزها رعایت نشده و مخاطب دچار سردرگمی می شود که بیشتر به نوع روایت و به میزانسن و دکوپاژ مربوط می شود. هر دو فیلم می توانستد بهتر از این ساخته شوند.

عنصر باور پذیری در هر دو فیلم کم است

این منتقد سینمای ایران با اشاره به فیلم «گذشته استمراری » تصریح کرد: مشکل اصلی این فیلم، ریتم کُند آن است که این ریتم متناقض با فضای کار که یک کار ملتهبی است می باشد. عنصر باورپذیری، هم در این فیلم و هم در فیلم «خاک» کم است و به خوبی رعایت نشده است. اما حرف فیلم «گذشته استمراری» حرف جدیدی است. اما این حرف جدید و مهم در فرمی که تدارک دیده شده به خوبی اتفاق نمی افتد و مخاطب نمی تواند با نقش عراقی همذات پنداری کند.

فیلم کوتاه ساختن آن هم فیلم دفاع مقدسی کار سختی است

«پروانه مرزبان» تهیه کننده سینمای ایران هم در این برنامه گفت: فیلم کوتاه ساختن آن هم فیلم دفاع مقدسی کار سختی است. خیلی ها فیلم دفاع مقدس می سازند اما آن حس و حال دفاع مقدسی در آنان دیده نمی شود اما در هر دو فیلم این حس انسان دوستانه احساس می شود. ضمن اینکه من به فیلمسازان جوان توصیه  می کنم تمرکزشان را روی کارشان، کارگردانی و مطالعه بگذارند و از حواشی به دور باشند و با مسائل منطقی رفتار کنند چرا که امروزه به دلیل وجود آموزشگاه ها، دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی متعدد، جوانان بسیار زیادی در این حوزه آموزش دیده اند و با علاقه و استعداد فراوان تلاش برای ورود به عرصه سینما دارند.

توجه بیشتر فیلمسازان به بازی گرفتن از بازیگران

وی در خصوص 2 فیلم مورد بحث عنوان کرد: آن چیزی که در فیلم «خاک» مرا راضی کرد این بود که شهدا آدم های بسیار بزرگ و جاودانه ای هستند و هر کسی نمی تواند به این مقام برسد و این امر در این فیلم به خوبی احساس می شود. این فیلم فاقد شعارزدگی است و به خوبی جلو می رود،  اگر چه اشکالاتی هم وجود دارد. اما بازی ها در هر دو فیلم قدری مصنوعی درآمده است و هر دو کارگردان باید توجه بیشتری به بازی گرفتن از بازیگران می داشتند.

یکصدوسیزدهمین برنامه سینماروایت شامگاه یکشنبه 31 اردیبهشت در مجتمع فرهنگی هنری اسوه برگزار شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 26868

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر