ابوالقاسمی خبر داد

جمع‌آوری گنجینه‌ای از تلاوت‌های قاریان ایرانی توسط رادیو قرآن

مدیر رادیو قرآن با اشاره به ضبط و جمع‌آوری تلاوت‌های فاخر قاریان ایرانی توسط این شبکه رادیویی گفت: تلاش‌ می‌کنیم برای اینکه بین نسل‌های قرآنی انقطاع پیش نیاید، از این گنجینه ماندگار مراقبت کنیم.

جمع‌آوری گنجینه‌ای از تلاوت‌های قاریان ایرانی توسط رادیو قرآن

گیلان خبر: احمد ابوالقاسمی مدیر شبکه رادیویی قرآن اظهار داشت: یکی از اساتید مصری از رادیو قرآن مصر گله می‌کرد و می‌گفت: رادیو قرآن مصر تلاوت قاریان مطرح را فقط پخش می‌کرد و برنامه‌ای برای ضبط این آثار نداشت و حالا منبع خاصی از آن شاهکارهای غیر قابل تکرار نداریم فکر می‌کنم این اتفاق در چندسال آینده برای ما هم بیفتد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نسل قاریان خوب ما نسلی هستند که از یک سر اتصال دارند به قاریان اصیل مصری مثل استاد مصطفی اسماعیل، استاد منشاوی، استاد عبدالباسط، استاد شعیشع، استاد عبدالفتاح، استاد محمود علی البنا و از سوی دیگر توان تلاوت‌های به روز را هم دارند، وقتی این نسل به پایان برسد نسل بعدی بخاطر انقطاعی که بینشان هست شور و هیجان و حس و حال را در تلاوت‌های خود نخواهند داشت.

به همین خاطر رادیو قرآن در صدر وظایف خودش پیگیری می‌کند که بتواند به بهترین نحو این آثار گران‌بهایی را که در چند سال آینده توسط این نسل ارائه خواهد شد، خیلی خوب رصد، جمع‌آوری و ضبط کند تا گنجینه‌ای ماندگار برای جامعه باقی بماند. همچنین وی اظهار امیدواری کرد که نسل‌های بعدی به این توانمندی برسند و اگر این اتفاق نیافتد، تلاوت‌های خوب را در کشور از دست می‌دهیم و در آینده نه چندان دور نسل‌های بعدی از ما گله خواهد داشت.

ابوالقاسمی ادامه داد: در حال حاضر روزی ده‌ها تلاوت خوب اصیل و با کیفیت عالی انجام می‌شود که کسی نمی‌تواند جمع‌آوری و ضبط کند و لازمه‌اش این است که در رادیو علاوه بر ضبط، ایجاد زمینه لازم را برای آنها را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای همین باید برنامه‌هایی تولید کنیم و سمت و سو و جهت برنامه‌ها به سمتی باشد که اقبال عمومی از طرف آحاد مردم هم به سمت تلاوت صورت بگیرد که این میدان و عرصه برای قاریان خوب ایجاد می‌شود و ما این کار بزرگ را انجام می‌دهیم.

ابوالقاسمی همچنین ارتقاء سطح کیفی و ضبط تلاوت‌ها را از مهمترین اقدامات پیش روی این شبکه دانست و گفت: در سال‌های اخیر ما با تغییر ذائقه مردم و شنونده‌های ایرانی روبرو هستیم و وظیفه داریم ذائقه مردم را از انحرافی که ایجاد شده با پخش تلاوت‌های فاخر به سمت تلاوت‌های اصیل برگردانیم.

وی با اشاره به مطالبات رهبری ادامه می‌دهد: یکی از مطالبات ایشان حفظ حد و مرزهای تلاوت اصیل است و تأکید ایشان بر تمرکز در تلاوت‌هایی که معیار و اصالت آن تلاوت به سمت معنامحوری و ارائه و خواندن آیات الهی است، نه هنرهای تزئینی و پرداختن به هنرهای صوتی که خیلی متداول شده است و رسیدگی به دغدغه حضرت آقا وظیفه همه دستگاه‌ها و در رأس آن رادیو قرآن است و ما تمام تلاش خود را برای به ثمر رساندن این تکالیف انجام خواهیم داد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 29045

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر