کتابخانه دانشجویان ایران/ کتاب دویست و هشتم

زورگیری در باغ خرمالو!

این رمان با زبانی طنزگونه و روان و در خلال ماجراجویی های قهرمانان داستان، مخاطب را با فقر فرهنگی، اقتصادی و ستم‌ هایی که شاهنشاهی به مردم روا داشته است آشنا می کند. نکته مهم این است که اطلاعات تاریخی رمان باعث نشده چیزی از تلاش برای جذابیت، خواندنی‌بودن و زیبایی‌آفرینی نویسنده کم شود.

زورگیری در باغ خرمالو!

گیلان خبر: یکی از روش هایی که می تواند به نوجوان برای ارتباط با تاریخ کمک کند، خواندن رمان تاریخی است.

«باغ خرمالو» اثر هادی حکیمیان، از تازه‌ترین کتاب‌های انتشارات شهرستان ادب و برگزیده نهمین دوره جایزه داستان انقلاب، رمانی است که نوجوانان را با فضای کشور در زمان جنگ جهانی دوم و فرار رضاشاه آشنا می کند. این رمان با زبانی طنزگونه و روان و در خلال ماجراجویی های قهرمانان داستان، مخاطب را با فقر فرهنگی، اقتصادی و ستم‌ هایی که شاهنشاهی به مردم روا داشته است آشنا می کند. نکته مهم این است که اطلاعات تاریخی رمان باعث نشده چیزی از تلاش برای جذابیت، خواندنی‌بودن و زیبایی‌آفرینی نویسنده کم شود.

داستان با مسئله کشف حجاب آغاز می‌ شود. کشف حجاب یک تهاجم استعمارگرایانه به اسلام بود که توسط رضاخان صورت گرفت. این اقدام او که با مقاومت بسیاری از مذهبیون و علما مواجه شد تبعاتی چون ارعاب، تهدید و حبس مردم را در پی داشت. در این رمان رایج شدن کشیدن چادر زنان و أخاذی ددمنشانه از این طریق از مردم ساده روستایی به تصویر کشیده می شود.

نویسنده با ترسیم فقر مردم یک روستا و تضاد طبقاتی که بین مردم شهری و روستایی وجود داشت، به خوبی توانسته است بی‌تفاوتی رضاشاه را نسبت به مسائل اساسی مردم و مشغول بودن او به ظواهر را نشان دهد. علاوه بر این بی تفاوتی، اخاذی های متعددی که عوامل دولتی به طرق مختلف از مردم می نمودند و دوری و بی خبری شاه از طبقه محروم جامعه نیز در خلال داستان مطرح می شود.

رمان «باغ خرمالو» تصویری است از زورگویی ها و قدرت طلبی شاه و اطرفیانش و سست بودن پایه های حکومت پهلوی. نویسنده در عین نشان دادن مسائل دردناک تاریخ کشورمان توانسته است فضای طنز و جذابیت داستان را برای نوجوانان حفظ کند. این رمان می تواند در نقش یک معلم تاریخ، بگونه ای آن را آموزش دهد که نوجوان تاریخ را حس کند و از خواندن آن لذت ببرد


منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

 

کد مطلب: 29272

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر