تخفیف در رای یک ناشر/ ناشران خود اجتهادی نکنند

رئیس «هیأت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران سی‌اُمین نمایشگاه کتاب تهران» گفت: در میان تخلفات دیده شده که کتابی بدون اخذ مجوز و اعلام وصول در نمایشگاه عرضه شده که با این مورد به شدت برخورد کرده و خواهیم کرد.

تخفیف در رای یک ناشر/ ناشران خود اجتهادی نکنند

گیلان خبر: نیکنام حسین‌پور رئیس «هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» اظهار داشت: جلسه سه ساعته دیگری از جلسات هیات تجدید نظر برگزار شد. در این جلسه بسیار ریز بینانه و با دقت آرا و شکایات ناشران بررسی شد.

حسین‌پور تصریح کرد: در این جلسه 9 رای صادره در نمایشگاه کتاب سی‌ام بررسی شد که از میان این آمار 8 رای بدون تغییر پا بر جا باقی ماند، اما یک رای با تخفیف همراه شد.

رئیس «هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» ضمن تاکید بر این مهم که ارائه کتب غیر و سایر ناشران از جمله بخش اعظم تخلفات بود افزود: در رای این ناشر محرومیت از نمایشگاه بین‌المللی کتاب و نمایشگاه کتاب استانی عنوان شده بود که با تخفیف تنها ناشر می‌تواند در نمایشگاه کتاب استانی حضور داشته باشد و همچنان از حضور در نمایشگاه کتاب محروم است.

حسین‌پور در بخش دیگری از گزارش این جلسه سه ساعته بیان کرد: برای سال‌های آتی و حضور ناشران بشدت نگاه پیشگیرانه خواهیم داشت. اما نکته مهم اینجاست که ناشران نباید برای حضور کتابی در نمایشگاه در دقیقه نود اقدام به اخذ مجوز کنند بلکه باید به لحاظ زمانی جهت حضور کتابی در نمایشگاه زمان را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: ما در ارائه مجوز پروسه قانونی را طی می‌کنیم. اما بعضا در میان تخلفات دیده شده که کتابی بدون اخذ مجوز و اعلام وصول در نمایشگاه عرضه شده است. که با این مورد بشدت برخورد کرده و خواهیم کرد.

رئیس «هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» با اشاره به اینکه ناشران گاهی خود اجتهادی می‌کنند و با فرض اینکه این کتاب بدون مورد است و به راحتی مجوز می‌گیرد آن را در نمایشگاه عرضه می‌کنند در حالی که روند و مسیر قانونی باید رعایت شود. ناشران نباید دقیقه نود اقدام به اخذ مجوز کنند. ما چارچوب‌ها و زمان‌بندی بررسی را حفط می‌کنیم از این رو باید این موارد مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: ناشران به خصوص در ایام نمایشگاه که قصد دارند تازه‌ترین آثار خود را عرضه کنند باید به این مسئله دقت داشته باشند. باز هم در میان تخلفات دیده شد که برخی ناشران اعلام وصول کتاب را اخذ نکرده آن اثر را در نمایشگاه عرضه کرده اند. با توجه به اینکه اعلام وصول یعنی مجوز پخش عمومی از این رو موضوع مهمی شمرده می‌شود.

رئیس «هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» در پایان تصریح کرد: این دسته از آثار که ناشر با تخلف _بدون اعلام وصول و اخذ مجوز_ آنها را در نمایشگاه عرضه کرده با شدت بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و پرونده صلاحیت ناشر هم با این تخلفات مجدد بررسی می‌شود.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 29443

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر