عناوین «اندیشه‌ سیاسی اسلام» و «نقد سلفی‌گری» پیشتاز در تازه‌های نشر کتب اندیشه‌ای

توجه به مسائل روز به خصوص داعش و محوریت اندیشه‌ای آن و همچنین اندیشه سیاسی اسلام از مهم‌ترین عناوین کتاب‌های اندیشه‌ای در بازار نشر در ماه‌های ابتدایی امسال است.

عناوین «اندیشه‌ سیاسی اسلام» و «نقد سلفی‌گری» پیشتاز در تازه‌های نشر کتب اندیشه‌ای

گیلان خبر: در ماه‌های ابتدایی امسال موضوعاتی مانند داعش، سلفی‌گری، اندیشه سیاسی اسلام، فلسفه حقوق، فمینیسم، حقوق بشر و محیط زیست،‌ گفتمان انقلاب اسلامی و ... سر فصل تازه‌ترین نشر کتاب های اندیشه‌ای را به خود اختصاص دادند که در ادامه به گزیده‌ای از این عناوین اشاره می‌شود:

 

*زمزم هدایت

-«سلفی گری در ایران معاصر»، مهدی فرمانیان

کتاب حاضر در فصل اول آن به پیشینه تفکر سلفیه و فصل دوم به وهابیت به عنوان سرمنشا احیای تفکر سلفی‌گری می­پردازد . فصل سوم به دیو­بندیه اختصاص دارد که در هندوستان بوجود آمده و  از جریان‌های وابسته به آن طالبان نیز بررسی می­گردد فصل چهارم کتاب اخوان المسلمین را به عنوان مهم­ترین جریان سلفی در شمال آفریقا و کشوری های عربی یاد می­کند و به فعالیتهای اخوان المسلمین در دیگر کشورها می پردازد در فصل پنجم که فصل آخر کتاب است به جریان تند و افراطی و تکفیری سلفیه جهادی پرداخته که القاعده ، داعش و بوکوحرام نتیجه این تفکر می‌باشد.

-«عقلانیت اسلامی در ایران معاصر»، گروهی از نویسندگان

برای بیان کردن و شناختن هر جریان فکری، آگاهی داشتن از مبانی و اصول و پیشینۀ فکری آن جریان لازم می باشد. جریان عقلانیت اسلامی ، از مبانی و اصولی تبعیت می کنند که آن را از جریان‌های دیگر جدا می‌نماید، نکته قابل تامل در این جریان، اصول و مبانی متعلق به شرایط فعلی دوره معاصر جریان عقلانیت اسلامی است . به طور مثال تمدن نوین اسلامی را رهبران فعلی این جریان مطرح نموده و برای رهبران  گذشته به هیچ وجه قابل تصور نبوده است. پدیدآورندگان کتاب پیش رو را با هدف شناخت جریان عقلانیت اسلامی در ابعاد مختلف بررسی نموده‌اند .

-«فمینیسم در ایران معاصر»، گروهی از نویسندگان

مطالعه کتاب حاضر  به چند دلیل اهمیت زیادی دارد: 1 –  شناخت تحولات و پیامدهایی که جریان فکری –  فرهنگی فمینیستی، از آغاز ورود به ایران تا کنون، در عرصه های مختلف اجتماعی ایران داشته است. 2 –  این جریان می تواند یکی از ابزارهای تهدید نرم و تهاجم فرهنگی علیه نظام اسلامی باشد. 3 –  برای مقابله هوشمندانه با آن تهدیدها و خنثی نمودن آثار وضعی مخرب در آن بر جامعه اسلامی بسیار حائز اهمیت می باشد. نویسندگان کتاب، با هدف شناخت جریان فکری فرهنگی فمینستی در تاریخ معاصر از قاجاریه تا کنون این اثر را تالیف نموده اند .

-«انجمن خیریه حجتیه در ایران معاصر»، گروهی نویسندگان

در این کتاب تلاش شده ضمن بازشناسی و فهم اندیشه و عملکرد جدید انجمن حجتیه در زمینه ها و دوره های گوناگون ، انحراف آن را در برداشت و عمل به آموزه های اصل شیعه بازگو نماید . در فصل اول کتاب مبانی اندیشه ای و اصل جریان فکری فرهنگی انجمن حجتیه متشکل از: الف . مبانی فکری ب .  اصول انجمن و در بخش دوم نقش جریان انجمن در تحولات سیاسی اجتماعی ایران از پهلوی دوم تا انقلاب اسلامی و تا سالهای اخیر می باشد در آخر جمع بندی و اسناد و مدارک و فصل آخرکتاب پیشنهادها آورده شده است .

*سمت

-«تاریخ اندلس»( از آغاز تا عصر ملوک‌ الطوایف)، شهره روغنی

شبه جزیره ایبری، شامل کشورهای اسپانیا و پرتغال و کشور کوچک آندورا واقع در جنوب غربی اروپا که قریب به هشتصد سال تحت حاکمیت مسلمانان روزگار گذرانیده در منابع اسلامی با نام اندلس شهرت داشته است. مسلمانان در سال 92 ق/711 م به این سرزمین پا نهادند و در سال 897 ق / 1492 م که آخرین پایگاه آنان یعنی غرناطه به دست مسیحیان سقوط کرد، حاکمیت خود را بر این سرزمین از دست دادند. تاریخ اندلس بخشی زیبا و دلنشین و در عین حال غمبار از تاریخ و تمدن پرفراز و فرود ملت‌های مسلمان است. در این کتاب تاریخ سیصد و چند ساله از این دوره هشتصد ساله یعنی از آغاز فتح تا پایان حکومت امویان اندلس (سال‌های میان 92 تا 422 ق/ 711 تا 1030م) به اختصار روایت و سرفصل مهم‌ترین رویدادهای تاریخی آن تبیین و توصیف شده است.

-«مبادی اصول فقه شافعی»، سیدنوید نقشبندی

مذهب شافعی که منتسب به بنیانگذار آن محمد بن ادریس شافعی است، از مذاهب چهارگانه فقهی اهل سنت به شمار می‌رود. این مذهب بعد از تأسیس نظامیه‌ها از سوی خواجه نظام‌الملک، توسعه زیادی به‌ خصوص در میان اهل علم داشت و کسانی چون ابواسحاق شیرازی، محمد غزالی، ابوالقاسم رافعی قزوینی و فخر رازی به این مذهب انتساب دارند، علم اصول فقه، دانش روش استنباط و کشف حکم الهی است. قواعد این علم انسان را یاری می‌کند به فهم درستی از کتاب و سنت برسد؛ فهمی که از تندروی و افراط به دور و به مقاصد اصلی شریعت نزدیک‌تر باشد. کتاب حاضر برای آشنایی دانشجویان با اصول این مذهب و به دور از مباحث پیچیده یا تفرقه‌برانگیز تدوین شده است.

-«ارزشیابی عملکرد دولت و حکومت»، علی‌اصغر پورعزت، میریعقوب سید رضائی

ارزشیابی عملکرد دولت‌ها و حکومت‌ها، از جمله مهم‌ترین مباحثی است که باید مورد توجه مردم، مسئولان و نهادهای اجتماعی قرار گیرد؛ این کتاب حاصل تحقیق و پژوهش درباره ابعاد گوناگون عملکرد حکومت‌ها و سازمان‌های دولتی است؛ از این رو ضمن ملاحظة دشواری‌ها و موانع ارزشیابی سالم، بر ضرورت تلاش برای واقع‌بینی در امر ارزشیابی و قضاوت عادلانه و معطوف به تعالی حکومت و سازمان های دولتی، تأکید شده است.

-«حقوق بشر و محیط زیست»(دورنمای فلسفی، نظری و حقوقی)، لیندا حجّار لیب

این کتاب با نگاهی فلسفی، نظری و حقوقی به بررسی پیوند حقوق بشر و محیط زیست پرداخته است. نویسنده کتاب، نخست با نگاهی تاریخی، ریشه‌های اصلی تخریب و تباهی محیط زیست را بررسی و، بدین وسیله، زمینه طرح دیدگاه‌های خود در زمینه حقوق بشر و محیط زیست و پیوند دوسویه میان آنها را فراهم کرده است. بدین منظور، مبانی نظری حقوق بشر و دیدگاه‌های موجود در این زمینه مرور شده است. در بخش‌های دیگر کتاب، از رهگذر بررسی و تحلیل حق‌های موجود در میثاق بین‌المللی حق‌های سیاسی و مدنی و میثاق حق‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، زمینه پیشنهاد میثاق سومی به نام میثاق حق‌های زیست ـ محیطی فراهم شده که بر پایه حق‌های مرتبط در دو میثاق پیشین، دربردارنده مجموعه‌ای از حق‌های زیست ـ محیطی است. چنین رویکردی، این کتاب را برای دانشجویان و دانشوران حقوق و دیگر علاقه‌مندان به مباحث فلسفی و نظریِ حقوق بشر و محیط زیست به منبعی ممتازتبدیل می‌کند.

-«اصول روان‌ درمانگری و مشاوره با رویکردی اسلامی»(مفاهیم، فرآیند و فنون)، مسعود جان بزرگی ، آیت الله سید محمد غروی

این کتاب نشان می‌دهد که یک مشاور و روان‌درمانگر، تمامی رفتار و سلوک خود را باید براساس قواعد حرفه‌ای تنظیم کند. آنچه این اثر را منحصر به فرد کرده، آن است که برای نخستین‌بار یک روان‌شناس و مشاور می‌تواند تمامی فعالیت‌های خود را براساس یک الگوی مذهبی اسلامی تبیین و تنظیم کند. الگویی که تصویر نسبتاً کامل‌تری از انسان و روابط او با عالم هستی و خداوند ارائه می‌دهد و توحید را مبنای اصلی فعالیت‌های علمی قرار می‌دهد. کتاب حاضر پس از بیان اصول کلی نظری به چهار حوزه اساسی خداشناسی، هستی‌شناسی، انسان‌شناسی و معادشناسی، تمامی مراحل درمان را تا بیان فنون اساسی پی می‌گیرد. پیگیری این اصول در فعالیت‌های مختلف مشاوره و روان‌درمانگری؛ ارزیابی، تشخیص، فرمول‌بندی، آسیب‌شناسی و درمان عملی، و در حد ظرفیت این کتاب، مجهز به استنادات دینی و علمی، به مشاور و مراجع کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری به کار با این کتاب بپردازد.

-«اندیشه سیاسی در ایران باستان»، شجاع احمدوند، روح‌الله اسلامی

ایرانیان برخوردار از سنت بزرگ اندیشه سیاسی هستند که ریشه در دوره باستان دارد. پیوند بلندمدت دین و دولت از عصر باستان، سنت نظریه ایران‌شاهی حاکم بر ایران در دوره مابعد حمله اسکندر و به تبع آن وجود مبانی و تکنیک‌های اعمال قدرت، ساختاری از اندیشه سیاسی را به وجود آورده که برای هر متفکر علاقه‌مند به ایران و اسلام جذاب و خواندنی است. این کتاب با تکیه بر روش اندیشه‌شناختی جان مارو و با محوریت چهار پرسش چیستی غایت امر سیاسی، کیستی حاکم، محدودیت‌های اعمال قدرت و حق اعتراض بر ضد حاکمیت به نقد و بررسی ساختار اندیشه سیاسی در ایران قبل از اسلام می‌پردازد و نگاهی اجمالی به مکاتب، اندیشمندان و متون سیاسی ایران باستان می‏اندازد. کتاب عمدتاً متن‌محور بوده و با تکیه بر اسطوره‌ها، کتیبه‌های هخامنشی و آثاری چون اوستا، ارداویرافنامه، عهد اردشیر، نامه تنسر، کارنامه اردشیر بابکان و کتیبه‌های کرتیر منابع به جای مانده از ایران باستان را با نگاهی انتقادی تجزیه و تحلیل کرده است. این کتاب با توجه به نبود کتابی مستقل در باب اندیشه سیاسی در ایران باستان می‌تواند نیاز طیف وسیعی از مخاطبان را پاسخ گوید.

-«بررسی متنی و سندی متون مقدس یهودی - مسیحی»، عبدالرحیم سلیمانی اردستانی

متون مقدس یهودی ـ مسیحی مشتمل بر سه مجموعه «عهد قدیم»، «عهد جدید» و «تلمود» است. در کتاب حاضر این متون به تناسب از سه نظر تاریخ نگارش، ساختار متن، و محتوا در قالب چهار دیدگاه کلی شامل دیدگاه سنت یهودی ـ مسیحی، دیدگاه نقادان قدیم، دیدگاه نقادان مدرن، و دیدگاه متون اسلامی بررسی شده‌اند.

*انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

-«فلسفه حقوق(مبانی نظری تحول نظام حقوقی از حقوق سنتی تا حقوق مدرن)،مهدی شهابی

تحلیل مبانی نظری تحول نظام حقوقی، در چارچوب تحول پارادایمی، باید از لحاظ فنی، بر اساس تحولات حوزه‌ی مبنا مطالعه شود؛ تحولاتی که متأثر از جریان‌های فکری پیش‌گفته در حقوق سکولار و اسلامی است. موضوع این کتاب پرداختن به همین تحولات است. در حقوق غرب، از لحاظ ساختاری و نیز واقعیت تاریخی، می‌توان تحول پارادایمی نظام حقوقی را به گذار از حقوق سنتی به حقوق مدرن و گذار از حقوق مدرن به حقوق پست‌مدرن تعبیر کرد. 

-خاکریز اقتصادی(خوانشی بر اقتصاد مقاومتی)، محمدجواد توکلی

تحریم، اهرم فشار شناخته‏شده غرب و نظام سلطه، به‌ویژه آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی است. با توجه به پیچیدگی این مسئله در سال‌های اخیر، آیت‏‌الله خامنه‏ای (مدظله) دوراندیشانه، مفهوم جدید «اقتصاد مقاومتی» را به مثابه رویکرد و الگویی سازگار با اوضاع و اقتضائات موجود اقتصاد کشور برای غلبه بر بحران‌های ناشی از آن به عنوان «الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی» معرفی کرد.

-«فلسفه حقوق»، بهروز جندقی

فلسفه حقوق، در فضای علمی فرهنگی جامعه، گفتمانی نوپاست که حدود و ثغور مسائل آن و نیز اهمیت آن در فرایند استنباط حقوقی، به تدریج در حال شکل‌گیری است. معماری اسلامـی ساختمان فلسفه حقوق، نیازمنـد نگرشـی بنیادین و انتقادی به ریشه‌ها و مبانی فکری این دانش در مکاتب کهن و نوین غربی است.

-«بررسی منشأ، گستره، علل و مراتب حیرت و سرگشتگی شیعیان در این ایام در کتاب غیبت» و حیرت اثر محمود مطهری نیا 

شیعیان تا قبل از غیبت امام زمان(عج) از نعمت حضور امام معصوم(ع) در جامعـه برخوردار بودند اما با غیبت امام دوازدهـم(عج) و متعـاقب آن شکل‌گیری مسائل مستحدثه فقهی وکلامی شرایط جدیدی به وجود آمد که موجب برخی سرگشتگی‌ها شد. برخی امامان در عهد عباسی به علت محدودیت‌های دستگاه جور حاکم، حداقل ارتباط را با پیروان خود داشتند؛ اما با غیبت حضرت مهدی(عج) وضعیت بغرنج‌تر شد.بررسی منشأ،گستره، علل و مراتب حیرت و سرگشتگی شیعیان در این ایام و در ادامه علاج اندیشی ائمه(ع) با محوریت تأسیس سازمان وکالت از موضوعاتی است که در این کتاب بررسی شده است.

 

*انتشارات قومس

-«اندیشه سیاسی اسلام در سده‌های اخیر»، اروین.آر.جی. روزنتال، ترجمه علی اردستانی

در این کتاب نویسنده به بررسی اندیشه سیاسی اسلام در دوران معاصر و نسبت آن با اندیشه سیاسی کلاسیک در اسلام می پردازد. به اعتقاد پروفسور روزنتال، اسلام معاصر دچار بحران معنوی و فکری است و این امر ریشه در فلسفه سیاسی غرب و سلطه غرب بر جهان اسلام دارد. او می‌کوشد در کتاب حاضر نشان دهد که چگونه اسلام موقعیت کلاسیک خود را در کشورهای اسلامی از دست داده است.او ریشه شکل‌گیری ناسیونالیسم را در این کشورها در از دست رفتن همین جایگاه و موقعیت می‌داند که وضعیت پیچیده و آشفته‌ای را به وجود آورده است.

-«برخی بررسی‌ها درباره جهان‌بینی‌ها و جنبش‌های اجتماعی در ایران»، احسان طبری

این کتاب می کوشد با طرح سلسله‌ای از مباحث تاریخی و فکری جهان‌بینی‌ها‏‏ و اندیشه‌وران جنبش‌های اجتماعی ایران -پیش و پس از اسلام-را به تامل فلسفی شرح دهد و راز پایداری و تداوم ایران و جنبش‌های اجتماعی آن را با وجود اشغال‌های مکرر-که گاه تا سر مرز نابودی پیش رفته-را دریابد. بی‌تردید طبری در این تلاش پیشگام است و پیش از او اندیشه‌وری به این عرصه ورود نکرده است. توفیق طبری در این عرصه را باید در دانش گسترده او دانست که مورد تصدیق همگان است.

*حسینیه اندیشه

-«گفتمان انقلاب اسلامی» با سرپرستی پژوهشی حجت الاسلام مسعود صدوق

تحلیل از هشدارهای بصیرت افزای مقام معظم رهبری پیرامون «خطر تحریف شخصیت و راه و اندیشه ی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه» نشانگر این واقعیت است که منشأ این خطر و مبداً این تحریف را نه در میان عموم مردم بلکه باید در بطن ادبیات علمی و نخبگانی موجود جستجو کرد. در همین راستا کتاب «گفتمان انقلاب اسلامی» این مسأله را به صورت تخصصی بررسی کرده است.

-«بررسی سه تئوری تولید؛ ثروت، اطلاع و قدرت در سبک زندگی غربی و سبک زندگی اسلامی» به سرپرستی پژوهشی حجت الاسلام مسعود صدوق.

طرح مقوله «سبک زندگی اسلامی» به عنوان بعد نرم افزاری تمدن اسلامی توسط مقام معظم رهبری، تفاوتی ماهوی با تعریف سبک زندگی براساس رفتارهای فردی و خانوادگی را نشان می دهد. توجه به رواج سبک زندگی مهاجم و مخرب غربی در دنیا و غلبه آن برهمه کشورها در مقیاس جهانی نشانگر آن است که مسئله سبک زندگی در رابطه ای مستقیم با یک تمدن همه جانبه قرار گرفته و به بزرگترین مانع در برابر تحقق سبک زندگی اسلامی تبدیل شده است.

*انتشارات آثار فکر

-«اصول و روش مهندسی فرهنگ»، حجت الاسلام عبدالعلی رضائی

در حال حاضر برخورد سیستمی را در شناخت اجتماعی و در سایر رشته ها نیز، چندان نمی توان به عنوان یک روش شناسی ساخته و پرداخته پژوهشی تلقی کرد. بلکه، این برخورد را بیشتر می توان به عنوان شرط رسیدن به یک چنین روش شناسی قلمداد کرد، که به واسطه شکاف بین وظایفی که در برابر  علوم اجتماعی قرار دارد و نتایج واقعی به دست آمده دامن زده می شود، از آنجا که تفکر سیستمی به دلیل ضرورت های خاصی پا به عرصه حیات گذاشت، انتظار نمی رود که برای همیشه و به همان سان که واضعان و اندیشمندان پایه گذار آن می اندیشیدند برای حال و آینده به اندازه گذشته از کارآمدی برخوردار باشد.

*نشر اسم

-«رستاخیز داعش: تاریخ، راهبرد و رویکرد آخرالزمانی دولت اسلامی»، ترجمه‌ حامد قدیری

کتاب «رستاخیز داعش» جدیدترین کتابی است که با موضوع شناخت داعش در ماه‌های اخیر منتشر شده است. این کتاب اثر ویلیام مک‌کنتس، حاصل تحقیقات و مطالعات زیاد او بر روی گروه‌های تکفیری، به خصوص داعش است. کتابی که یکی‌دوسال گذشته تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین آثار در حوزه‌ی تکفیری‌ها و داعش در غرب سطح جهان شده است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 29450

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر