درخواست امام جمعه مسجد جامع دهلی برای تأمین امنیت عید قربان

سیداحمد بخاری شاهی امام جمعه مسجد جامع دهلی با ارسال نامه‌ای به وزیر کشور هند از او خواست که تمامی تمهیدات کافی برای عید قربان در نظر گرفته شود تا مسلمانان بتوانند مراسم سنتی این روز را به همانند سنوات پیشین به جای آورند.

درخواست امام جمعه مسجد جامع دهلی برای تأمین امنیت عید قربان

گیلان خبر: مومبای کمیته حج هند به عنوان متولی سازمان دهی حجاج اعزامی به سرزمین وحی هنوز با گذشت یک ماه فاقد رئیس است و این در صورتی است که تنها در چند هفته آینده حجاج بایستی به مناسک اعزام شوند.

کمیته حج هند در کلانشهر مومبای واقع شده و هم اکنون فعالیت‌های آن توسط معاون کمیته انجام می گیرد. سهیل لوکند والا معاونت پیشین کمیته حج گفت که این اولین زمانی است که کمیته حج بدون رئیس اداره می‌شود و طبق لایحه حج مصوب سال 2002 هیچگاه نباید کمیته حج بدون رئیس اداره شود. مدیریت درگاه حاجی علی سهیل خندوانی نیز ضمن تقبیح دولت مبنی بر تعیین نکردن رئیس جدید کمیته حج، گفت که شوکه‌کننده است که این نهاد که متولی اصلی سازمان‌دهی تمامی کارهای مرتبط با حجاج است و تنها چند هفته مانده به مراسم حج تمتع، هنوز بدون رئیس اداره شود.

*مانع رفتن مسلمانان به حج خواهیم شد

با این وجود ویدئوی منتسب به یکی از نمایندگان مجلس از حزب بی جی پی (Brijbhushan Rajputal) در رسانه‌های عمومی انتشار یافته است که موجب ناراحتی مسلمانان شده است. در این ویدئو او به صراحت اعلام کرده که چنانچه مسلمانان مانع ساخت معبد رام در منطقه آیودیا شوند، ما نیز به تلافی کار آنها مانع رفتن مسلمانان به مناسک حج خواهیم شد.

همچنین نماینده مجلس از حزب بی جی پی اعلام کرده که هند متعلق به هندوها است نه مسلمانان و در روزهای آینده ما برای ساخت معبد رام در آیودیا آماده خواهیم شد. البته هنوز هیچ مقام رسمی تا به حال این ویدئو را تأیید نکرده است.

به نظر می‌رسد ماه‌های گذشته بسیاری از نمایندگان و افراط‌گرایان هندو سخنانی مبنی بر نامیدن هند به عنوان یک کشور هندو اعلام کرده‌اند، اما در قانون اساسی هند به هیچ وجه دینی مشخص برای این کشور در نظر گرفته نشده است.  

*درخواست برای امنیت کافی در عید قربان

سیداحمد بخاری شاهی امام جمعه مسجد جامع دهلی با ارسال نامه‌ای به وزیر کشور هند از او خواست که تمامی تمهیدات کافی برای عید قربان سال جاری در نظر گرفته شود تا مسلمانان بتوانند مراسم سنتی این روز را به همانند سنوات پیشین به جای آورند. در این نامه آمده است که همگی مسلمانان به احساسات هموطنان خود نسبت به تقدس گاو ماده احترام می‌گذارد، اما در عید قربان مسلمانان گوسفند و بوفالوها را ذبح می‌کنند و این یکی از رسوم دینی آنهاست و برخی از افراد نبایستی با شعار محافظت از حیوانات نسبت به ذبح و حمل لاشه احشام واکنش نشان دهند.

ترجمه از نمایندگی فرهنگی ایران در هند

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30532

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر