تازه‌های نشر اندیشه‌ای؛

جشن پیوند میان نهاد سیاسی و ساختار دیوانی دینی در یک کتاب

توجه به خاستگاه دین در نگاه اندیشمندان اسلامی و غربی، چرایی تغییر مذهب در ایران، دیدگاه اخباریان درباره تفسیر و علوم قرآن از مهم‌ترین موضوعات کتاب‌های اندیشه‌ای بازار نشر در هفته گذشته است.

جشن پیوند میان نهاد سیاسی و ساختار دیوانی دینی در یک کتاب

گیلان خبر: در هفته‌ای‌که گذشت موضوعاتی مانند «تغییر مذهب در ایران»، «کاشی‌کاری در حرم مطهر رضوی»، «اخباریان و تفسیر و علوم قرآن؛ بررسی و نقد آرا»، «یادداشت‌هایی درباره مهدویت»، «خاستگاه دین در نگاه اندیشمندان اسلامی و غربی» و ... سر فصل تازه‌ترین نشر کتاب‌های اندیشه‌ای را به خود اختصاص دادند که در ادامه به گزیده‌ای از این عناوین اشاره می‌شود:

 

*انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 

-«نظام علمی- آموزشی پرورش مآل»، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد

نظام علمی ـ آموزشی پرورش مآل، دستگاه تعلیماتی ـ تربیتی‌‌ای است فطرت بنیاد، استعداد محور، جامع‌نگر و جامعه‌گرا که بر پروردن استعدادهای فطری گونه‌گون متربیان، با نقش آفرینی فعال خود آنان تمرکز دارد. برآیند این نظام به فعلیت درآمدن قوا و قابلیت‌های ذاتی افراد تحت تربیت، شکل‌گیری ملکات پایدار علمی و عملی در وجود آنان و فراهم آمدن توانایی‌های معنوی، معرفتی و مهارتی لازم، معطوف به نیازهای جامعه‌ی اسلامی است.

 

-«تغییر مذهب در ایران»، رولاجردی ابی صعب، ترجمه منصور صفت‌گل

دین و قدرت در ایران عصر صفوی پژوهشی درباره پیوند میان نهاد سیاسی و ساختار دیوانی دینی در ایران سده‌های دهم تا دوازدهم هجری است. ایران در این دوره شاهد تغییراتی جدی در سیاست، جامعه و اقتصاد و نیز با تحولات جهانی چشمگیری هم زمان بود. علمای مهاجر جبل عاملی به ایران عصر صفوی در جامعه‌ای با این ویژگی‌ها فعالیت و با بهره‌گیری از دانش فقهی و موقعیت اجتماعی خویش با تألیف کتاب‌ها و رساله‌ها، مشروعیت صفویان را تحکیم کردند. این کتاب برای مورخان، مردم‌شناسان و پژوهشگران دینی و دل بستگان به تاریخ ایران عصر صفوی و همه کسانی که به موضوع ریشه‌های بر آمدن ایران جدید علاقه‌ مند هستند، سودمند است.

 

*انتشارات گوی

-«یادداشت‌هایی درباره مهدویت»، عبدالحسین فخاری

کتاب «زندگی مهدوی» در پنج فصل با عنوان‌های «تبلیغ مهدوی»، «زندگی مهدوی»، «یادمان‌های مهدوی»، «روزهای هفته» و «ظهور موعود»  یک‌صد و بیست یادداشت با محوریت امامت و محوریت را منعکس می‌کند.

 

*نشر به‌نشر

-«کاشی‌کاری در حرم مطهر رضوی»، هادی خورشیدی

 این کتاب در قالب 160 صفحه مصور رنگی تنظیم شده و نویسنده تلاش کرده در پنج فصل با عنوان‌های «سیری در تاریخ کاشی‌کاری ایران»، «مواد اولیه و فنون کاشی‎سازی»، «سیر تاریخی کاشی‌کاری در حرم مطهر رضوی»، «معرفی نمونه‌های شاخص کاشی‌های حرم مطهر» و «معرفی هنرمندان کاشی‌کار حرم مطهر رضوی» این مجموعه کم‌نظیر را از دیدگاه‌های مختلف بررسی و تحلیل کند.

 

* انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی

-«اخباریان و تفسیر و علوم قرآن؛ بررسی و نقد آرا»، محمد شریفی

کتاب حاضر در پنج فصل با عنوان‌های «تاریخچه اخباریگری»، «مهم‌ترین اندیشه‌های اخباریان و گونه‌شناسی آنها»، «علوم قرآن از دیدگاه اخباریان»، «مبانی و روش‌های تفسیری اخباریان» و «پیامدهای اندیشه‌های اخباریان در حوزه علوم قرآن و تفسیر» تدوین شده است.

 

* نشر ققنوس

-«جنگنامه نادرشاه»، اثر الماس خان کندوله‌ای، ترجمه مظهر ادوای

جنگنامه نادر (به زبان هورامی) اثری منظوم است که الماس خان کندوله ای آن را سروده است. الماس خان در این کتاب، اوضاع دوره نادرشاه به ویژه جنگ‌های او با عثمانی‌ها، هندی‌ها و ازبک‌ها را به تصویر کشیده است. این شاعر که برخی از او به عنوان سردار سپاه نادرشاه نام برده اند، در این جنگ‌ها به ویژه جنگ با عثمانی، حضور داشته است. الماس خان در مقام سردار و شاعری که گویا به دلیل عقب نشینی نا به هنگام در جنگ کرکوک، اخته و از سپاه و دربار نادر رانده شد و سپس مجبور به سکونت در روستای کندوله کرمانشاه شد. او در کتاب، توصیف‌های دقیقی از جنگ‌های نادر ارائه داده است. او در این اثر، گاهی نادر را به دلیل برخی سیاست‌هایش ستایش کرده و گاهی هم به علت شکست در برخی نبردها، از او انتقاد می کند.

 

*انتشارات نسل آفتاب

-«خاستگاه دین در نگاه اندیشمندان اسلامی و غربی»، بیژن طرهانی

کتاب «خاستگاه دین»  ضمن بررسی علل گرایش مردم به دین، در ‌10 فصل با عنوان‌های «دین چیست؟»، «فلسفه دین از منظری دیگر»، «فطرت»، «ساحت‌های وجودی انسان»، «خاستگاه دین در اندیشه فروید زیگموند»، «مبانی کلی اندیشه زیگموند فروید»، «خاستگاه دین در اندیشه صدرالمتالهین صدرای شیرازی»، «بنیادی‌ترین خطوط فلسفی و رابطه آن‌ها با خاستگاه دین»، «خداشناسی فطری در اندیشه صدرا» و «تفاوت خاستگاه دین در اندیشه صدرا و فروید» تقابل دو رویکرد به خاستگاه دین یعنی رویکرد مادی‌گرایانه در اندیشه فروید و رویکرد خداگرایانه در اندیشه صدرالدین شیرازی و ملاصدرا را بررسی می‌کند.

 

*انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین

-«مجموعه مقالات درباره حکمت اسلامی و فرایندهای هنری و معماری»، عبدالحمید نقره‌‌کار

مقالاتی که در این مجموعه گردآوری شده است هر یک ابعادی از ضرورت‌های اسلامی مورد بررسی تطبیقی قرار گرفته است. ساختار، مراحل، منابع و مبانی در فرایندهای انسانی از منظر اسلامی مورد بررسی تطبیقی قرار گرفته است همچنین پیش‌نویسی برای نقشه راه تمدن نوین اسلامی پیشنهاد شده است تا با اظهار نظر صاحبنظران مربوطه اصلاح و تکمیل شود.

 

*انتشارات علمی فرهنگی

-«پژوهشی در اندیشه‌های ابن‌خلدون»، محمدعلی شیخ

تأثیر عظیمی که عبدالرحمن بن خلدون، حکیم اندلسی قرن نهم هجری، بر فرهنگ معنوی جهان، به‌ویژه فلسفه تاریخ و علوم اجتماعی، نهاده است، نوبسنده را بر آن داشته که درباره اندیشه‌های این متفکر بزرگ اسلامی دست به پژوهش بزند.

 

* نشر قطره

-«فرهنگ رشد فرهنگی»، امیررضا پوررضایی

مخاطب‌ها در این کتاب می‌توانند در فصولی با عناوین چرا رشد فرهنگی لازم است؟ آینده فرهنگ اقوام و ملل ـ فرهنگ فردی و فرهنگ جهانی و فرهنگ‌های مضاف با مباحث این اثر آشنا شوند.


منبع: فارس

کد مطلب: 30712

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر