علی مرادخانی در جمع خبرنگاران:

فرهنگ با عجله به بار نمی نشیند

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما ممکن است هنوز در برخی حوزه ها صاحب گفتمان نشده باشیم اما اینکه از پایین بنشینیم و نگاه کنیم درست نیست باید حرکت کرد و زمینه ها را فراهم کرد.

فرهنگ با عجله به بار نمی نشیند

گیلان خبر: علی مرادخانی شب گذشته در حاشیه برپایی مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ما ممکن است که هنوز در برخی حوزه ها صاحب گفتمان نشده باشیم اما اینکه از پایین بنشینیم و نگاه کنیم درست نیست باید حرکت کرد و زمینه ها را فراهم کرد.

وی در ادامه افزود: جشنواره رضوی بهرحال یکی از جشنواره های ما است، جشنواره موسیقی مقامی، تجسمی فجر یا برخی دیگر جشنواره های تخصصی هر کدام به ما یادآوری میکند که چه کسی هستیم و کجا قرار داریم.

مرادخانی با اشاره به اینکه جشنواره رضوی به نظر من یک جریان بسیار خوبی است که در آن مباحث هویتی مان را بازیابی و بر آن فکر کرده و نقد و تحلیل کنیم، توضیح داد: از این طریق می توانیم به یک گفتمان برسیم و من فکر نمی کنم در حوزه فرهنگ کارها به ناگهان قابل دسترسی باشد باید برای آنها زحمت کشید.

معاون فرهنگی ارشاد اظهار داشت: دوازده دوره از این جشنواره گذشته ما الان با یک وجوه جدیدی برخورد کردیم که باید روی آن کار بشود. در همین چهار دوره که خود ما بودیم تلاش کردیم قدری جشنواره را به حوزه های حرفه ای تر نزدیک کنیم کار اسماعیل امسال می تواند به تئاتر شهر راه یابد، کار سردار سال قبل 50 شب به اجرای عموم رسید و خیلی هم از آن استقبال شد.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه با بیش از یک میلیارد هزینه جشنواره تئاتر رضوی آیا بردن یک اثر به تئاتر شهر کفایت می کند، گفت: هیچگاه از یک سو به مسائل نگاه نکنید همه عوامل باید در کنار هم فعال باشند این هزینه یا نگاه را اگر ما داشتیم که مثلا در کمترین هزینه بالاترین فایده را داشته باشیم خیلی خوب است و ما هم دوست داریم اما باید بدانیم که ما دانشمان در این زمینه چقدر است، بچه ها چقدر کار کردند، حوزه ها چقدر فعال بودند بخشی از هزینه ها برای جریان سازی و فرهنگ سازی انجام می شود تا در آینده بار بیشتری را برداریم.

مرادخانی یادآور شد: ممکن است در وهله اول محصولات به آن اندازه نباشد اما یک کار می شود کرد بهرحال یکی از کارها به تئاتر شهر می رود بقیه کارها در مناطق مختلف مورد بررسی قرار می گیرد مثلا در چند شهر و استان ایران این کارها به نمایش در می آید ، خود به خود نمایش قوی تر و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و نتیجه آن در سال های بعد قطعا بهتر و با کیفیت تر می شود. 

 وی همچنین توضیح داد که وظیفه اش این است کلان مسئله را ببیند که اگر جشنواره ای به اسم رضوی داریم چگونه میتوان در هماهنگی با سایر جشنواره های رضوی نتایج خوبی داشته باشد. ما فعلا به همین راضی هستیم تا با فضاسازی و کار با بقیه گروه ها شرایط بهتری پیدا کنیم. من پیگیری میکنم که این کارها در نقاط مختلف به اجرا در بیاید.

وی در پاسخ به این سوال که جشنواره امسال را چطور دیده گفت: جشنواره رضوی به نظرم کارکرد خود را پیدا میکند که مماس بر فعالیت های دیگر حوزه تئاتر پیش برود و یکی از جنبه های خوب تئاتر ما شود.

مرادخانی اظهار داشت: فرهنگ رضوی گستره وسیعی دارد اینها را طوری معنا کنیم که دایره کار تنگ نشود چرا که کارهای جهان شمولی باید در آن قرار بگیرند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30714

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر