پخش تبلیغات یک فیلم در ماهواره و بی‌اعتنایی شورایعالی‌ تهیه‌کنندگان

وقتی عملکرد حوزه هنری در صیانت از خانواده مورد تنبیه شورایعالی تهیه‌کنندگان قرار می‌گیرد چرا عملکرد خلاف قانون تهیه‌کنندگانی که تبلیغات خود را به شبکه‌های ماهواره‌ای می‌دهند مورد انتقاد و برخورد شورایعالی قرار نمی‌گیرد؟

پخش تبلیغات یک فیلم در ماهواره و بی‌اعتنایی شورایعالی‌ تهیه‌کنندگان

گیلان خبر: در پی عدم نمایش فیلم‌هایی که به نوعی ساختار شکن هستند، شورایعالی تهیه‌کنندگان از شورای صنفی نمایش خواست تا حوزه هنری برای حق قانونی خود تنبیه شده و در نهایت  آثاری که این نهاد مردمی به دلیل عدم رعایت مرزهای عرف، اخلاق، قانون و شرع و تنها برای سلامت جامعه از حق طبیعی خود (اختیار در نمایش فیلم در سالن‌های این نهاد) استفاده کرده و نمایش نداده است اکران بیشتری در سالن‌های سینما داشته باشند. 

اگر نگاهی به آمار فیلم‌های نمایش داده نشده در حوزه هنری بیندازیم خواهیم دید، رقم محدودی از این دست فیلم‌ها تنها به دلیل توجه حوزه هنری به سلامت جامعه و خانواده از سبد اکران فیلم‌های این نهاد کنار گذاشته می‌شود اما این عملکرد مثبت که با هدف اصلاح رویه غلط و جلوگیری از فرآیند خشونت و تنزل ذائقه مخاطب صورت می‌گیرد با عتاب و خطاب شورایعالی تهیه‌کنندگان مواجه می‌شود! 

سوال این است که شورایعالی تهیه‌کنندگان در به یغما رفتن آثار سینمایی در حوزه بازار قاچاق چه تمهیدات اجرایی اندیشیده است . شورایعالی تهیه‌کنندگان  در برخورد با خاطیان و تهیه‌کنندگانی که  تبلیغات آثارشان را برخلاف قوانین کشور به شبکه ‌های ماهواره‌ای ارائه داده‌اند چگونه عمل‌کرده است؟ هم اینک تبلیغ فیلمی سطحی و نازل که چندیست روانه اکران شده است به صورت مستمر در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در حال پخش است آیا شورایعالی تهیه‌کنندگان در برخورد با خاطیان از این دست که سینمای ایران را دچار مشکلات عدیده می‌کنند، برخوردی داشته است؟

سال گذشته با ورود قوه قضاییه و تذکرات متعدد مدیرکل سینمای حرفه‌ای بساط تهیه‌کنندگان خاطی که برخلاف قانون کشور، تبلیغات فیلم‌هایشان را به شبکه‌های ماهواره‌ای ارائه دادند، برچیده شد . حال اگر این معضل درون صنفی حل نشود، کار به قوه قضاییه و پایین کشیدن فیلم از سالن‌های سینما نمی‌شود و هیچ تنشی در سینمای ایران به وجود نمی آید آما شورایعالی تهیه کنندگان چه برخوردی با خاطیان در این حوزه صورت داده است در حالی که می‌تواند برای برخورد با خاطیان در این مورد خاص و برای جلوگیری ازورود مستقیم قوه قضاییه به سینما از شورای صنفی نمایش بخواهد تا این آثار مورد تنبیه قرار گرفته و تعداد نمایش فیلم‌های خاطی در سینماهای سرگروه، کاهش یابد. اما در کمال تعجب هیچ کاری در این حوزه صورت نگرفته است.

حوزه هنری در جهت سلامت خانواده و امنیت خاطر شرایطی را در سالن‌هایش فراهم می‌کند تا افراد  با خانواده و فرزندان نوجوان خود به سینما رفته و با هم به تماشای فیلم‌هایی بنشینند که مطمئن هستند حریم‌های اخلاق و انسانیت را زیر پا نگذاشته، اما مورد تنبیه شورایعالی تهیه‌کنندگان قرار می گیرد!

سوال اینجاست اگر اظهارنظر و  عملکرد حوزه هنری آنگونه که در بالا ذکر شد مورد تنبیه شورایعالی تهیه‌کنندگان قرار    می گیرد چرا عملکرد خلاف قانون تهیه ‌کنندگانی که تبلیغات خود را به شبکه های ماهواره‌ای می دهند مورد انتقاد و برخورد شورایعالی قرار نمی‌گیرد؟ چرا شورایعالی تهیه‌کنندگان از شورای صنفی نمی خواهد تا با تهیه کنندگان خاطی برخورد شود تا جلوی ورود قوه قضاییه به سینما براساس قانون گرفته شود و جو سینما بدون هیچ تنشی ،آرام به مسیر خود ادامه دهد؟ چه قصد و نیتی در این میان وجود دارد از شورایعالی تهیه کنندگان انتظار می‌رود با  عملکرد درست حامی منافع سینمای ایران باشند نه این‌که اگر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم به عدم اکران برخی فیلم‌هایی که حریم خانواده را شکسته، ‌در سینماهای خود بگیرد؛ تنبیه شود!


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31407

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر