دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف؛

شهادت و احیای روحیه ی شهادت طلبی بالاترین دستاورد انقلاب اسلامی

در همه ی کشورها و ملت ها به کشته شده گان در راه وطن و کشور در جنگ ها و نزاع ها احترام ویژه ای گذاشته می شود. اما آن زمان که این از جان گذشتن به خاطر رضای خداوند و در راه او باشد قداست و نورانیتی ویژه به همراه دارد و این همان ایثار و از خودگذشتگی در مبانی فقهی و اعتقادی اسلام و ادیان است که سر منشا حیات اجتماعی و سیاسی ست.

شهادت و احیای روحیه ی شهادت طلبی بالاترین دستاورد انقلاب اسلامی

گیلان خبر: از دیدگاه استاد بزرگ محمد تقی جعفری شهادت بر سه وجه است، اول؛ پایان دادن به زندگی طبیعی در راه دفاع از ارزش ها و حیات حقیقی افراد جامعه، دوم؛ شکافتن کالبد مادی و به پرواز درآوردن روح به مقام شهود الهی، در راه وصول به جاذبیت کمال، برای بزرگ داشت حیات معقول خود و دیگران، سوم؛ تعیین کننده ی ملاک و میزان برای زندگی قابل توجیه در این دنیا(۱).ایثار به معنای حقیقی نیز عبارت است از فداکاری و انتخاب هوشیارانه رضای الهی، مصالح امت اسلامی و گذشتن از مشتهیات نفسانی.ایثار و شهادت یک فرهنگ است که به عنوان افضل ارزشهای معنوی از دیگر ارزش های مادی و معنوی جامعه حراست و حفاظت می کند. مصادیق بارز ایثار از جمله فداکاری، گذشت و بخشش در همه ی جوامع و فرهنگ ها قابل ستایش است و از انها به نیکی یاد می شود، اما بارز ترین رفتار فداکارانه که شهادت باشد از جایگاه بسیار با عظمت تری برخوردار است این که فردی از مال و دنیا و مهم تر از همه جان خود می گذرد یک ارزش قدسی افتخار افرین است که با هیچ عملی قابل مقایسه نیست.

انقلاب اسلامی  مروج ارزش های والای انسانیِ قیام سرخ عاشورا

انقلاب اسلامی ۵۷ که به حق بازگشت به ارزش های راستین و حاکمیت مبانی و اسلام اصیل بود فصل تازه ای از ایثار و نهادینه کردن روحیه ی شهادت طلبی به جای خود خواهی، انزوا طلبی و بی تفاوتی را را برای جوانان مومن جهان گشود. حماسه های بزرگی که برای تحقق انقلاب رخ داد حرکت های اصیل و آگاهانه ای از شهادت و شهادت طلبی که در سالهای ابتدایی انقلاب و در طی ۸ سال دفاع مقدس به وقوع پیوست حیات فرهنگی و نهال شکوهمند انقلاب را در مسیر بالندگی و رشد قرار داد. ترویج این فرهنگ که متاثر از نهضت سرخ عاشوراست در پرتو گفتمان انفلاب اسلامی مایه بیداری اسلامی ملت ما و دیگر ملت ها اعم از فلسطین و لبنان مقابل متجاوزان و دشمنان اسلام و قران شد که نسل جوان بدون هیچ ترس و واهمه ای با افتخار در جبهه ها بجنگند و به این مرگ غرور افرین ببالند.

دستاوردهای انقلاب ثمره ی روحیه شهادت طلبی   

 در برهه هایی از تاریخ بعضا بر اثر تبلیغات منفی و هدفمند دشمنان اسلام- نظام سرمایه داری، ارزش شهادت طلبی مورد هجمه های مخربی قرار گرفته است.وقوع انقلاب اسلامی به تاثی از بال سرخ عاشورا و بال سبز قیام امام عصر(عج) پویایی خاصی در بیداری ملت ها، ایستادگی و مقاومت در برابر تجاوزکاران به وجود آورد، لذا توطئه ها و تلاش برای به انحراف کشیدن مبانی معرفتی و اعتقادی چون شهادت طلبی بیش از پیش شدت یافته است یکی از این  پروژه ها تضعیف روحیه شهادت طلبی در جوانان مومن و متهم کردن انها به تندرو بودن است مقام معظم رهبری در بیانات خود اشاره می کنند که ملت ما به ویژه جوانان ما به شهدا مدیونند از خودگذشتگی آن پاکبازان بود که اسلام و استقلال و آزادی را برای  ایران هدیه کرد ما هر چه داریم به برکت جانفشانی و روحیه ی شهادت طلبانه است.(۲)(۳).

از دیگرِ این دسیسه های دشمن، تخریب  فرهنگ بسیج دانش آموزان، نوجوانان و پیش کشیدن سند ۲۰۳۰ و طرح و القای درامدهای میلیونی مدافعان حرم در سپاه قدس است.

برخی رسانه ها و جریانات داخلی نیز همسو و همراه با تبلیغات دشمن سعی دارند به نوعی شهادت و روحیه ی ایثار مدافعان حرم را که مظاهر حقیقی شهادت در سالهای کنونی مقابل تروریست ها و حامیانشان هستند مخدوش کنند و ارزش این فداکاری ها را باارتباط دادن به بازی های سیاسی جریان قدرت ها در منطقه، تقابل آنان و به نوعی  تسویه حساب های شخصی نادیده بگیرند و ارزش انها را کم کنند در حالی که حقیقت امر با توصیه های اخیر هنری کیسینجر سیاستمدار کهنه کار امریکایی به دونالد ترامپ در لزوم حمایت آمریکا از داعش مکررا علت بحران ها ی انسانی و شهادت مدافعان حرم روشن شد.     

     

منابع و ماخذ:

۱٫navideshahed.com

۲٫farsi.khamenei.ir

۳٫shahidsayadian.com

 


منبع: البرزبان

 

 

کد مطلب: 31522

ارسال نظر

انتخاب سردبیر