مسجد؛ کانون وحدت بخش و هویت ساز امت اسلام

مسجد به عنوان مرکز وحدت بخش جهان اسلام محسوب می شود. مکان مقدسی که سبک و آموزه های اصیل دینی را نشان می دهد و از اهمیت والایی نزد مسلمانان برخوردار است. به همین منظور استعمارگران می کوشند تا با از میان بردن کارکرد این مهم به هدف های خویش دست یابند. این مقوله جایگاه و نقش تاثیرگذار مسجد را در تعالی امت اسلامی آشکار می سازد و از ضرورت توجه به ابعاد مختلف آن حکایت دارد.

مسجد؛ کانون وحدت بخش و هویت ساز امت اسلام

گیلان خبر: مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام و نهاد هویت دینی مسلمانان است که نه تنها محل عبادت بلکه به عنوان پایگاهی برای مبارزه های سیاسی اجتماعی، مکان برگزاری نماز، ذکر و دعا، دانشگاه عمومی مسلمانان، محل تعلیم و تربیت و ... به شمار می رود که این عوامل وحدت مسلمانان را امکان پذیر می کند و در نهایت به مبارزه با استکبار جهانی منتهی می شود. به همین سبب دشمنان اسلام و در صدر آنها رژیم صهیونیستی می کوشند که مسجدها یعنی کانون های وحدت را از میان بردارند و به این مکان های مقدس ضربه وارد کنند.

مسجدالاقصی از جمله این نمادهای تاثیرگذار است که ترس دشمنان اسلام را برانگیخت و بدین شکل نیروهای رژیم صهیونیستی با به آتش کشیدن این مکان مقدس یکی از تلخ ترین رویدادهای تاریخ را به نام خود ثبت کردند. هر چند این امر نه تنها باعث پراکندگی مسلمانان نشد بلکه به مناسبت این رخداد به پیشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با تصویب وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در اجلاس تهران، 30 مرداد برابر با 21 اوت «روز جهانی مسجد» نام گذاری شد که این امر وحدت و همبستگی مسلمانان را بیشتر کرد. در این اجلاس از کشورهای عضو درخواست شد تا با هدف ارج نهادن به نقش مسجدها و صیانت از آنها به عنوان مکان های مقدس در گرامی داشت این روز بکوشند و به تبیین قداست، عظمت و آبادانی مسجدها بپردازند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی به مناسبت «روز جهانی مسجد» با «مهدی شکیبایی» جانشین دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین به گفت وگو پرداخته است.

**تخریب مسجد و تلاش برای تغییر کاربری آن از طرف رژیم صهیونیستی

شکیبایی با اشاره به جنایت های رژیم اسراییل در سرزمین فلسطین گفت: صهیونیست ها با این ادعا که سرزمین فلسطین هم در ابعاد تاریخی و دینی به آنان تعلق دارد، با کمک استعمارگران این کشور را اشغال کرد و با آواره سازی ملت فلسطین، یک رژیم غیرمشروع را تشکیل داد و از آنجا که پیاده سازی سیاست های این رژیم در این کشور برای استمرار حیاتش یک ضرورت اجتناب ناپذیر به شمار می رود، همواره تلاش کرده است تا نمادهای اسلامی در فلسطین را حذف کند. بر این پایه در 1948 و 1949 میلادی با حمله به فلسطینیان، زمین ها و خانه های آنان را اشغال کرد و مردم این کشور را آواره ساخت و مکان های مذهبی و مسجدها را از میان برد تا سیاست های خود را اجرایی کند.

جانشین دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با بیان اینکه بیت المقدس و مسجد الاقصی مهمترین مکان ها برای رژیم صهیونیستی است، بیان داشت: این رژیم برای ایجاد معبد و مرکزیت در 1967 میلادی در جنگ 6 روزه، منطقه شرق بیت المقدس را که حرم شریف قدس در آن قرار دارد، اشغال کرد. در زمان این جنگ تلاش شد با بمباران، بخش های از این مکان را تخریب کنند.

**آتش زدن مسجد الاقصی و روز جهانی مسجد

وی درباره نامگذاری 21 آگوست به عنوان روز جهانی مسجد تصریح کرد: در 1969 میلادی اتفاقی افتاد که جهان اسلام را تکان داد. یک صهیونیست وارد مسجد الاقصی شد و آن را به آتش کشید. در این آتش سوزی خسارت های سنگینی به آن وارد شد از جمله حدود 200 متر از سقف این مکان فرو ریخت و یک منبر تاریخی که قدمتی 800 ساله داشت نیز در میان آتش از میان رفت. بر این پایه کشورهای اسلامی با محکوم کردن این اقدام، سازمان کنفرانس اسلامی را تاسیس کردند. رژیم صهیونیستی هم اعلام کرد فردی که مسجد را آتش زده یک یهودی استرالیایی بوده که دستگیر شده است اما پس از چندی با این ادعا که وی فردی روان پریش محسوب می شود، او را آزاد کرد. سازمان کنفرانس اسلامی به همین دلیل روز آتش زدن مسجد الاقصی را روز جهانی مسجد نام نهاد و امام خمینی(ره) از کشورهای اسلامی خواستند از تعمیر مسجد به عنوان نشانه جنایت صهیونیست ها خودداری کنند تا جهان اسلام نسبت به آزادی فلسطین از اشغال این رژیم هر چه بیشتر بکوشد.

**مسجد الاقصی قبله نخست امت اسلام و مکان عروج پیامبر(ص)

شکیبایی درباره ترس صهیونیست ها از مسجد الاقصی به عنوان پیوند دهنده مسلمانان، توضیح داد: صهیونیست ها تلاش دارند تا همه نمادهای اسلامی را حذف کنند و به تعبیری علقه های مسلمانان را با فلسطین قطع سازند. مسجد الاقصی قبله نخست اسلام و محل عروج حضرت محمد(ص) در شب معراج بود و حدیث های بسیاری درباره قداست این مکان موجود است. بی تردید تا زمانی که مسجد الاقصی هست، حساسیت جهان اسلام نسبت به آن وجود دارد و تحول های فلسطین از طرف مسلمانان با حساسیت ویژه ای مشاهده می شود. حال آن که صهیونیست ها تلاش دارند تا پیوند میان مسلمانان با مردم فلسطین قطع شود زیرا این مهم می تواند هزینه های اشغال این کشور را افزایش دهد و در دراز مدت برای موجودیت رژیم اسراییل نیز خطر بزرگی ایجاد کند.

**آتش زدن مسجد الاقصی و اعتراض جهان اسلام

جانشین دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با اشاره به پیامدهای آتش زدن مسجد الاقصی برای رژیم صهیونیستی، یادآور شد: این جنایت بزرگ موجی از اعتراض ها را در جهان اسلام و در سطح بین المللی پدید آورد. رژیم اسراییل یک قدرت اشغالگر محسوب می شود و بر پایه کنوانسیون های بین المللی هر گونه تغییر در بافت جمعیتی و مکان های تاریخی و مذهبی غیر قانونی به حساب می آید. اقدام صهیونیست ها در آتش زدن مسجد الاقصی به همین علت اعتراض های زیادی را برانگیخت و باعث خشم مسلمانان نسبت به این رفتار غیرانسانی شد.

**مسجد و استحکام علقه های جهان اسلام با فلسطین و قدس شریف

وی از مسجد الاقصی به عنوان یک مکان مقدس اسلامی نام برد و گفت: همه مسلمانان باید برای آزاد سازی این مکان تلاش کنند. فلسطینیان نیز بایستی جنایت های صهیونیست ها در ارتباط با حرم شریف قدس و قبله نخست اسلام را خنثی سازند. این رژیم با تحریف و ایجاد شبهه هایی تلاش دارد آنچه در فلسطین روی می دهد را یک تقابل فلسطینی و صهیونیستی جلوه دهد. همگان باید بر روی استحکام علقه های جهان اسلام با فلسطین و قدس شریف کار کنند. مردم مومن و مسلمان باید نسبت به تحول های فلسطین و مسجد الاقصی حساسیت بالایی داشته باشند و اجازه ندهند بی تفاوتی نسبت به مقدسات اسلام و سرنوشت مسلمانان در آنها ایجاد شود زیرا این دستور صریح قرآن کریم در آیه 141 سوره نساء است که می فرماید: «و لن یجعل الله الکافرین علی المومنین سبیلا» به معنای خداوند تا ابد اجازه نداده که کافران کمترین سلطه ای برمؤمنان داشته باشند.

**مسجدها؛ مرکز وحدت اسلامی و تبلور اخلاق و زندگی اسلامی

جانشین دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در پایان از مسجدها به عنوان مرکز وحدت اسلامی و تبلور اخلاق و زندگی اسلامی نام برد و بیان داشت: مسجد از صدر اسلام به عنوان یک پایگاه سیاسی، عبادی، فرهنگی و اجتماعی مطرح بوده و مهمترین تصمیم های جامعه اسلامی در آن گرفته شده است. بر همین پایه هم قدرت های ظالم تلاش داشته اند تا مسجدها را در راستای هدف های خود فعال سازند که خدا از این نوع مسجدها با عنوان مسجد ضرار یاد می کند یا اینکه این مکان ها را خنثی سازند تا تنها کارکرد آن نماز و عبادت ظاهری باشد ودیگر آن که این مکان ها را حذف کنند و مانع فعالیت آن شوند. به همین سبب متولیان مسجدها و مردم مومن باید بکوشند تا از این مکان های مقدس در جهت فعال سازی تحول های جهان اسلام استفاده کنند.

منبع:ایرنا

کد مطلب: 31899

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر