مؤسسه «محک» میزبان افتتاحیه جشنواره آیینی سنتی شد

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیام خود به هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، این جشنواره را فرصتی مغتنم برای اصحاب فرهنگ و هنر و علاقمندان به فرهنگ بومی و ملی دانست.

مؤسسه «محک» میزبان افتتاحیه جشنواره آیینی سنتی شد

گیلان خبر: پیام مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی به شرح زیر است:

«چنانکه بزرگان عرصه هنر نمایش گفته‌اند این هنر از دیرباز در پیوندی ناگسستنی با آیین، اسطوره و سنت قرار داشته است و انسان امروز از طریق آیین‌ها ارتباطی شهودی با جهان هستی برقرار می‌کند.

در روزگاران کهن مراسم آیینی راهی برای تعلیم و تربیت به شمار می‌آمد و ظرفیتی ارزشمند برای انتقال و القای مفاهیم و معنویات به شمار می‌آمد و از رهگذر آن تجارب نسل‌های پیشین به آیندگان منتقل می‌گردید. اکنون اما آیین و هنر آیینی و در صدر آن نمایش‌های آیینی سنتی، با توجه به پیوند نزدیک و عمیقشان با مردمی که آنها را پدید آورده‌اند، می‌تواند به پناهگاهی برای انسان تنها و خسته از برخی از آسیب‌های زندگی مدرن بدل شود و به همین سبب جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فرصتی مغتنم برای عموم و به ویژه اصحاب فرهنگ و هنر و علاقمندان به فرهنگ ملی و بومی سرزمین ما و تمامی فرهنگ‌ دوستان جهان خواهد بود تا از دریچه نگاه آن، جهان را به نوعی دیگر و با هویتی از خویشتن خویش دیدار کند.»

وی ضمن آرزوی توفیق دستیابی به اهداف ارزشمند جشنواره هجدهم، از تلاش عموم دست‌اندرکاران به ویژه هنرمندان، گروه‌های نمایشی و کارشناسان محترم جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تقدیر و تشکر کرد.

*افتتاحیه جشنواره در مؤسسه محک

موسسه حمایت از کودکان سرطانی محک با برگزاری مراسمی ویژه به استقبال جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی می‌رود و اولین مراسم رسمی این جشنواره در این موسسه برگزار خواهد شد.

این مراسم با حضور مدیرعامل این موسسه و مدیران اداره کل هنرهای نمایشی و هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، هنرمندان و گروه‌های نمایشی حاضر در این جشنواره و کودکان تحت حمایت این موسسه، یکشنبه پنج شهریور در ساختمان مرکزی محک واقع در دارآباد برگزار می‌شود.

اجرای نمایش‌های آیینی سنتی از جمله خیمه‌شب بازی و نقالی از جمله برنامه‌هایی است که برای کودکان سرطانی در این روز تدارک دیده شده است.

این مراسم در ساعت 9/30 صبح روز یکشنبه آغاز می شود.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از 8 تا 15 شهریور ماه به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 32192

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر