آیت‌الله علی‌اکبر رشاد:

هیچ عیدی به جز غدیر به «عیدالله الاکبر » تعبیر نشده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه غدیر، عید ولایت است، گفت: با توجه به روایات، در هیچ امری به اندازه ولایت تاکید نشده است و اگر ولایت نبود، عید مبعث، فطر و قربان هم واقع نمی‌شدند.

هیچ عیدی به جز غدیر به «عیدالله الاکبر » تعبیر نشده است

گیلان خبر: همزمان با فرارسیدن عید غدیرخم عید امامت و ولایت مراسم عمامه‌گذاری طلاب حوزه علمیه امام رضا(ع) با حضور آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران برگزار شد.

آیت‌الله رشاد در این آیین که با حضور حجت‌الاسلام  رحیمی صادق مدیر حوزه استان و خانواده‌های طلاب برگزار شد، با تبریک عید ولایت اظهار داشت: در روایات اسلامی از عید غدیر به عیدالله الاکبر و عید بزرگ الهی یاد شده است. یعنی عید غدیر نسبت به دیگر اعیاد از جایگاه خاصی برخوردار است.

*از هیچ عیدی به جز غدیر به «عیدالله الاکبر » تعبیر نشده است

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران افزود: هر چند در بین اعیاد واقعه بعثت بسیار مهم است، اما از هیچ عیدی به جز غدیر به «عیدالله الاکبر » تعبیر نشده است. مبعث مبدا تحول تاریخی است و حادثه‌ای در حیات بشر به عظمت مبعث نداریم، زیرا در روز مبعث دین خاتم که کامل، جامع، جاویدان و جهانی است، نازل شد و سرنوشت بشر تا قیامت رقم خورد و از این جهت روز بسیار مهمی است.

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران بیان داشت: عید فطر نیز از آن جهت که عید فطرت است و انسان بعد از یک ماه روزه‌داری و جهاد با نفس به سرشت اولیه باز می‌گردد و پاک می‌شود، روز بسیار مهمی است.

*ولایت؛ رکن اصلی قبولی همه عبادات

موسس و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: عید قربان نیز از آن جهت که عید ایثار، عبودیت و تسلیم است، روز بسیار مهمی برای مسلمانان است. ولی از هیچ کدام این اعیاد، تعبیر به عید الله الاکبر نشده است، اما در مورد غدیر این تعبیر بیان شده است. زیرا عنصر ولایت رکن اصلی قبولی همه عبادات است.

*اگر ولایت نبود، مبعث هم واقع نمی‌شد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه غدیر، عید ولایت است، تصریح کرد: با توجه به روایات، در هیچ امری به اندازه ولایت تاکید نشده است و اگر ولایت نبود، عید مبعث، فطر و قربان هم واقع نمی‌شدند.

وی افزود: اگر ولایت نباشد، عبادات و ارزش‌های اخلاقی مثل ایثار، جز خرافه نخواهد بود. همچنان که در فرق دیگر به مساله ایثار و عاطفه بسیار توجه می‌شود به طوری که قربانی‌های متعددی برای عقیده و باورشان اهدا می‌کنند، ولی هیچ فایده و اثری ندارد، زیرا این گونه عبادات و ریاضت‌ها تهی از توحید و ولایت است.

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تاکید کرد: ولایت است که به مبعث، فطرت و ایثار معنا و مفهوم می‌دهد و روایاتی که درباره فطری بودن ولایت امیرالمؤمنین‌(ع) و ائمه اطهار(ع) وارد شده است در مجموع به حد تواتر مضمونی می‌رسد.

*با ولایت امیرالمومنین(ع) ارزش‌ها معنا پیدا می‌کنند

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران ابراز داشت: سر اینکه غدیر عید الله الاکبر است، اینکه غدیر عید ولایت است و اگر ولایت نباشد، هیچ چیز ارزشی نخواهد داشت، زیرا ولایت جوهر عید غدیر است و چون ولایت در غدیر تثبیت شده، لذا شأن این روز، از اعیاد دیگر بالاتر و مهم‌تر است. به طوری که مهمترین اعمال عبادی مثل نماز، فقط با ولایت امیرالمؤمنین‌(ع) و ائمه اطهار(ع) حفظ می‌شود، زیرا ولایت بسان روحی است که همه ارزش‌های اخلاقی و اعتقادی را معنادار می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ولایت فقیه ادامه و تداوم ولایت امام معصوم(ع) است، گفت: امام خمینی(ره) در اثبات ولایت مطلقه فقیه به قاعده لطف استناد کرده است، و این قاعده، یک قاعده کلامی است.

*نقش اولیای طلاب در پیشرفت تحصیلی و معنوی آن‌ها

آیت‌الله علی اکبر رشاد در پایان با اشاره به نقش اولیای طلاب در پیشرفت تحصیلی و معنوی آن‌ها گفت: از آنجا که حوزه‌های علمیه کاملاً مستقل از دولت اداره می‌شوند، وظیفه ما به عنوان خادمین طلاب در ایجاد فضایی مناسب برای تحصیل علمی آن‌ها، سنگین‌تر شده است. بنابراین از والدین گرامی و معزز طلاب انتظار داریم نهایت همکاری و تعامل را با فرزندان خود و حوزه علمیه داشته باشند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33485

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر