حجت‌ الاسلام والمسلمین مومنی:

محبتی که بدون معرفت باشد، گذراست

حجت‌‌الاسلام والمسلمین مومنی گفت: محبت زاییده معرفت است و اگر این معرفت نباشد، آن محبت گذراست.

محبتی که بدون معرفت باشد، گذراست

گیلان خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدحسین مومنی» طی مراسمی در دهه اول محرم اظهار کرد: وقتی انسان نسبت به اهل بیت(ع) معرفت پیدا می‌کند، در گام بعدی به محبت دست می‌یابد، یعنی اگر معرفت شکل گرفت، محبت نیز به صورت قهری در فرد ایجاد می‌شود، این محبت زاییده معرفت است و اگر این معرفت نباشد، آن محبت گذراست. محبتی را که اصحاب و یاوران حسینی نسبت به امامشان داشتند ببینید، معرفت و محبتی در اوج؛ یعنی اول معرفت و بعد محبت، گام سوم پس معرفت و استمرار در محبت، ولایت است، این ولایت محصول محبت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مومنی افزود: در این صورت است که خودش را پیوسته در محضر خدا و خلیفه او می‌بیند و مدام به دنبال رضای امام (ع) است. امام رضا(ع) در اهمیت این امر فرمود که رضا خدا به رضای ما اهل بیت(ع) است.

وی با تأکید بر اینکه پیامبر اکرم(ع) ما را سفارش به معرفت حسینی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) به شکل‌های مختلف ما را نسبت به این موضوع متذکر شدند، اما آیا معرفتی که ایشان مطرح می‌کنند، معرفتی ظاهری است یعنی اینکه بدانیم او فرزند چه کسی است و ...؟ قعطاً این مدنظر نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین مومنی یادآور شد: به نظر می‌رسد منظور پیامبر(ص) این باشد در وجود مقدس امام حسین(ع) اسراری است که باید در پی کشف آن باشیم، در این صورت است که می‌توانیم همراه امام حسین(ع) شویم.

وی اظهار کرد: وقتی انسان با امام حسین(ع) و حتی مصائب وارد شده بر ایشان و خانواده‌شان انس می‌گیرد، از رهگذر این وجود مقدس می‌تواند سالک إلی الله باشد، چراکه امام حسین(ع) به إذن الهی به انسان حیات می‌بخشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مومنی با طرح این سوال که چه چیزی در ماجرای امام حسین(ع) قرار دارد که در میان تمام ائمه معصومین(ع) امتیاز ویژه‌ای دارد، گفت: فردی به محضر امام صادق(ع) رسید و عرض کرد چرا از اول محرم برای امام حسین (ع) اقامه عزا می‌کنید؟ ایشان فرمود: در شب اول محرم ملائکه عرش الهی پیراهن خونین امام حسین(ع) را از فراز عرش آویزان می‌کنند، ما و شیعیانمان این موضوع را چشم قلب می‌بینیم و برای ایشان اقامه عزا می‌کنیم.


منبع: تسنیم

کد مطلب: 34966

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر