وزیر ارشاد در نشست با اهالی فرهنگ، رسانه در حوزه دفاع مقدس/ ۲

هاشمی دانا: شورای سیاست‌گذاری «هنر انقلاب و دفاع مقدس» و «رسانه و دفاع مقدس» تشکیل شود

سردار هاشمی دانا گفت: به وزارت ارشاد پیشنهاد می‌کنیم دو شورای سیاست‌گذاری هنر انقلاب و دفاع مقدس و در بخش رسانه نیز شورای سیاست‌گذرای رسانه‌ و دفاع مقدس تولید شود.

هاشمی دانا: شورای سیاست‌گذاری «هنر انقلاب و دفاع مقدس» و «رسانه و دفاع مقدس» تشکیل شود

گیلان خبر: نشست هم  اندیشی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در عرصه دفاع مقدس شب گذشته در مجموعه باغ زیبا برگزار شد. براساس این گزارش پنل حوزه دفاع مقدس با حضور سعید علامیان، سردار هاشمی دانا،‌محمود ظهیرالدینی و محمد سروش برگزار شد.

* هاشمی دانا: شورای سیاست‌گذاری هنر انقلاب و دفاع مقدس تشکیل شود/  یادواره شهدای رسانه برگزار کنیم

سردار هاشمی دانا مدیر خبرگزاری تخصص دفاع مقدس در این نشست اظهار داشت: اقتدار و صلابت نظام جمهوری اسلامی ایران مرهون دفاع مقدس است. وقتی انقلاب شد سند قولنامه‌ای داشتیم اما دفاع مقدس آن را به سند منگوله‌دار تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه ما در جبهه‌ها اخلاقیات و معنویات را می‌بینیم که در سایر جنگ‌ها و دیگر کشورها نظیر ان را نداریم،‌گفت: رفتارهایی چون گذشت، ایثار، فروتنی و ... در داخل و پشت جبهه‌ ها و چه در میان خانواده‌ها که از سعه صدر برخوردار بودند بی‌نظیر بود و امنیتی که در خانواده‌ها حاکم بود مرهون سبک زندگی بود که مقدمه سلحشوری‌ها است.

هاشمی دانا ضمن بیان اینکه رسانه‌ها با ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های جدید می‌توانند این روحیه را همچنان تداوم دهند گفت: رسانه‌ها با این مسیر می‌توانند روحیه‌های را ایجاد کنند تا این راه ادامه یابد. ما در این بخش دو وجهه درونی و بیرونی را داریم و باید تاکید شود که مطالب مستند‌تر از سوی رسانه‌ها نشر شود. باید دقت کنیم تا واقعیات جنگ تحریف نشود؛ بنابراین در بحث رسانه محتوا باید مورد دقت باشد.

وی افزود: از سوی دیگر تغییر اهالی رسانه به پرداختن به دفاع مقدس با برگزاری جشنواره و یا معرفی فعالیت‌ و برتری‌ها می‌تواند رسانه‌ها را به حرکت در این مسیر سوق دهد.

وی در پایان سخنان خود با چند پیشنهاد گفت: ما فکر می‌کنیم لازم است شورای سیاست‌گذرای هنر انقلاب و دفاع مقدس تشکیل شود. پیشنهاد دوم اینکه در بخش رسانه شورای سیاست‌گذاری رسانه و دفاع مقدس نیاز به تشکیل است تا سیاست‌گذاری کلان را تدوین کنند. پینشهاد دیگر حمایت مادی و معنوی برای مروجان فرهنگ و دیگر اینکه پیشنهاد می‌کنیم در نمایشگاه مطبوعات بخش دیگری به دفاع مقدس اختصاص داده شود و مجموعه رسانه‌ها آثار تولیدی خود را در این عرصه عرضه کنند و در پایان لازم است تاکید شود که یادواره شهدای رسانه در فضای نمایشگاه مطبوعات برگزار شود.

* علامیان: دفاع مقدس سرمایه‌ در گردش نیست که همه چیز ما متاثر از این دارایی‌ است

سعید علامیان در ادامه این نشست ابراز داشت: رسانه بیش از شعر و سینما و هر ژانر دیگری وارد دفاع مقدس شد. حتی پیش از جنگ هشت‌ ساله در سال 58 در کردستان از همه پیشتازتر در عرصه دفاع مقدس بود ا ست.

وی گفت: وظیفه ذاتی رسانه پل زدن بین وقوع یک واقعه و مردم است.

علامیان ادامه داد: اگر کارنامه رسانه را در جنگ رصد کنیم می‌بینیم رسانه‌های مکتوب کارنامه قابل قبولی داشتند اما نکته این است رسانه چرا باید دوباره به دفاع مقدس بپردازد اما پاسخ این است که دفاع مقدس دارایی است که بدست ما رسیده است. سرمایه در گردشی که همه چیزمان متاثر از این دارایی است، آنچه الان اتفاق افتاده همین موضوع تشییع شهید حججی بود، این تشییع چه معنایی برای ما داشت؟ و پاسخ آن است که ما قطعا او را شهید دفاع مقدس می‌دانیم و نمی‌توانیم قطعه هشت‌ساله را از مسائل پیرامون کنونی جدا کنیم چرا که آن هم از مرزهای اعتقادی ما است.

وی افزود: ما در دوران جنگ زبان خاصی به عنوان رسانه داشتیم وظیفه رسانه تهییج برای پرکردن جبهه‌ها بود اما پس از جنگ وظیفه ما تبیین است.

ظهیرالدینی: موزه جنگ را تاسیس کنیم

ظهیرالدینی عکاس دفاع مقدس نیز در سخنان کوتاه گفت: ما باید موزه جنگ داشته باشیم تا عکس‌ها برای نسل‌های بعد جمع‌آوری شود. این موزه برای کارهای پژوهشی و دانشگاه‌ها ضروری است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35371

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر