جلوی فرار مغزها در کشور گرفته شود/محرومیت برخی استعدادها به خاطر نداشتن هزینه شهریه

مرجع تقلید شیعیان گفت: یکی از مسائلی که باید توجه داشت این است که گرفتار فرار مغزها نشویم، نباید به‌گونه‌ای باشد که نخبگان در کشور تحصیل کنند و با استفاده از سرمایه کشور درس بخوانند اما در زمان شکوفایی به خارج بروند و در آنجا ماندگار شوند.

جلوی فرار مغزها در کشور گرفته شود/محرومیت برخی استعدادها به خاطر نداشتن هزینه شهریه

گیلان خبر: به نقل از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و هیئت‌مدیره دانشگاه، با تأکید بر رعایت مسائل اسلامی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: غربی‌ها فرهنگ فاسد خود را در کتاب‌ها جاسازی می‌کنند و به دست جوانان می‌دهند که اگر بیدار نباشیم دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: البته هرکسی علمی داشته باشد می‌پذیریم و علم محترم است ،اما نباید فرهنگ فاسدی در آن واردشده باشد و به نام علم به خورد جوانان بدهند، دانشگاه‌ها باید به هوش باشند، کتاب‌ها باید به‌صورت دقیق بررسی شود تا مسائل انحرافی به نام علم در آن‌ها وجود نداشته باشد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه در دانشگاه‌ها باید به 3 محور برنامه‌ها، کتاب‌ها و اساتید توجه شود، ابراز کرد: اگر می‌خواهیم دانشگاه اسلامی باشند، این سه محور باید اسلامی شوند، اگر یک محور اسلامی بوده و دیگری اسلامی نباشد مشکل حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: اگر بهترین برنامه و کتاب وجود داشته باشد اما استاد دارای مشکل باشد دانشجویان به‌گونه‌ای دیگر تربیت خواهند شد، در غیر علوم انسانی نیز ممکن است فرهنگ‌های غربی و لائیک جاسازی شود اما در علوم انسانی بیشتر است که باید پالایش کاملی شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که به سمت تولید علم برویم، عنوان کرد: عقب‌ماندگی در زمینه تولید علم باید جبران شود، الحمدالله در این اواخر آنچه منعکس‌شده نشان می‌دهد که مقالات علمی خوبی نوشته‌شده و در محافل بین‌المللی موردقبول واقع می‌شود. این برنامه باید با جدیت ادامه یابد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه ایران را جزء پیشگامان مسائل علمی می‌شناسند، حرکتی به وجود آمده اما این حرکت باید تکمیل شود، یکی از مسائلی که باید توجه داشت این است که گرفتار فرار مغزها نشویم، نباید به‌گونه‌ای باشد که نخبگان در کشور تحصیل کنند و با استفاده از سرمایه کشور درس بخوانند اما در زمان شکوفایی به خارج بروند و در آنجا ماندگار شوند.

استاد برجسته حوزه علمیه بررسی چرایی فرار مغزها را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر مبانی مذهبی در دانش آموزان و دانشجویان تقویت شود فرار نخواهند کرد، اگر پایه‌های اعتقادات از مدارس محکم شود برای فرد خدمت کردن به جامعه اسلامی و کشور اصل می‌شود، نه درآمد مادی بیشتر.

وی اضافه کرد: اگر این اعتقاد وجود نداشته باشد دلار و مادیات برای افراد ملاک خواهد شد، باید گروهی برای این مسئله فکر کرده و راهکارها را پیدا کنند تا این مشکلات برطرف شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که استعدادهای خوبی در کشور داریم که بر اثر نداشتن شهریه دانشگاه محروم می‌مانند، اظهار داشت: کمک‌ها و وام‌هایی داده می‌شود اما سرمایه‌های جامعه را نباید از دست داد، مهم‌ترین سرمایه جامعه سرمایه انسانی است، ژاپن و آلمان در جنگ دوم جهانی ویران شدند اما چون انسان‌های حسابی داشتند بعد از مدت کوتاهی سر پا ایستادند و الان از مهم‌ترین کشورهای دنیا هستند.

وی افزود: استعدادها را باید حفظ کرد و باید به افراد نیازمند کمک کرد تا استعدادها از بین نرود، نظام ما اسلامی بوده و جمهوری اسلامی نام دارد، جمهوریت حضور مردم در تمام صحنه‌ها است و اسلام نیز باید درصحنه حضورداشته باشد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این‌که در دانشگاه‌ها نباید صحنه‌های غیر اسلامی وجود داشته باشد، اظهار داشتند: خوشبختانه دانشجویان در برخی فعالیت‌های خیر همانند اعتکاف پیش‌قدم هستند که امیدوارکننده است، اما باید کاری کرد که جنبه عمومی پیدا کند و همه مذهبی باشند.

وی ادامه داد: مذهب تنها برای آخرت نیست بلکه در دنیا نیز کسانی که مذهبی هستند می‌توانند مفید و موفق باشند، افراد مذهبی و دارای انگیزه معنوی دزدی و خیانت نمی‌کنند، باید سرمایه دینی و معنوی را زنده کرد، در مسائل سیاسی و نظامی اگر صحبت می‌شود که آمریکا می‌خواهد کاری کند بسیج، سپاه و نیروهای مسلح کفن‌پوش آماده می‌شود که ناشی از اعتقادات دینی است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که انگیزه مذهبی بود که سبب پیروزی در جنگ تحمیلی شد، ابراز کرد: فرمان امام راحل (رحمه‌الله علیه) و مسئله ارزشی «شهادت» صحنه جنگ را عوض کرد والا ازنظر اسلحه و مسائل دیگر در وضعیت خوبی قرار نداشتیم، این موارد باید بیان شود که داشتن عقاید مذهبی چه آثاری می‌تواند داشته باشد و تبیین شود که نبودن آن، چه آسیب‌هایی به جامعه می‌رساند؛ بنابراین نباید از مسائل دینی و مذهبی غفلت کرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 36389

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر