گزارشی از پیاده‌روی امسال «جاماندگان»

«جا مانده‌ام» و حسرت دیدار می‌کشد مرا/ عشاق حسین(ع) به سوی سیدالکریم شتافتند

هزاران نفر از عشاق اباعبدالله الحسین(ع) که امسال نتوانستند اربعین را در کربلای معلی حاضر شوند از صبح امروز حرکت پیاده خود را به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری آغاز و در آستان این امامزاده واجب‌التعظیم به اقامه عزا پرداختند.

«جا مانده‌ام» و حسرت دیدار می‌کشد مرا/ عشاق حسین(ع) به سوی سیدالکریم شتافتند

گیلان خبر: مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی صبح امروز از میدان امام حسین(ع) تهران به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آغاز شد.

ده‌ها هزار نفر از عشاق تهرانی اباعبدالله الحسین(ع) که نتوانستند اربعین امسال را در کربلای معلی حاضر شوند از صبح امروز حرکت پیاده خود در مسیر 17 کیلومتری میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را آغاز کردند.

بر طبق این گزارش، جاماندگان امسال اربعین حسینی حوالی ظهر امروز برای عرض ادب و زیارت سیدالکریم(ع) وارد شهرری شدند که ازدحام انبوه زائران باعث کندی حرکت شده است.

عکس: قاسم صفایی‌نژاد

 

سیدمحمد حسینی، یکی از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی که پس از اتمام تحصیلش به تازگی از آمریکا به ایران بازگشته است به خبرنگار ما می‌گوید: من در سال‌های 89 و 92 توفیق داشتم در پیاده‌روی نجف تا کربلا به مناسبت اربعین حسینی شرکت کنم اما متاسفانه امسال علیرغم تمامی تلاش‌هایم نتوانستم خود را به پابوس سیدالشهدا(ع) برسانم، تصمیم گرفتم به زیارت کسی بیایم که ثواب زیارت حسین(ع) را دارد تا قدری دلمان که سوخته جاماندن از کربلاست، آرام بگیرد.

عکس: مهدی ساسانی

 

هرچند کم و بیش برخی در گوشه و کنار نشستند اما جاده هم در برابر مشتاقان حسین(ع) کوتاه آمد و موکب‌هایی که برای پذیرایی به رسم مسیر نجف تا کربلا مهیا شده‌اند کار پذیرایی را پی می‌گیرند. این موکب‌ها مانند شده به مسیر نجف تا کربلا‌یند که با آب و تغذیه و برخی با پوستر و بروشور تبلیغاتی را منتشر و پخش می‌کنند، ولی این مسیر نه خار مغیلان دارد و نه دشنام و سنگ‌پرانی؛ امنیت حرف اول و آخر را می‌زند به شکلی که مادران و پدران حتی فرزندان نوزاد خود را به آسانی در کالسکه‌ها حرکت می‌دهند.

فاطمه قربانی که به همراه پدرش در راهپیمایی شرکت کرده به خبرنگار ما‌ می‌گوید: چند سال است که قصد دارم به همراه مادرم به پیاده‌روی اربعین حسینی در عراق بروم اما گویا طلبیده نمی‌شوم؛ ظاهرا قسمت ما این است و امروز به اینجا آمده‌ام تا به امامم بگویم اگر لایق آن نیستم خدمت شما برسم اما سراپای وجودم شوق وصل شماست.

دختر خانمی با چشم گریان قدم برمی‌دارد از او از حال و هوایش می‌پرسم و می‌گوید که پیاده‌روی خود را از میدان امام حسین(ع) تهران آغاز کرده و تا حرم سیدالکریم نیز ادامه می‌دهد.

وی می‌گوید که امسال هم مثل هر سال جامانده و دلش می‌خواسته که به حرم امام حسین(ع) برود امیدوار است که دراین مسیر جبرانی از قصورش را کرده باشد.

خانم دیگری می‌گوید که به یاد حضرت رقیه و حضرت زینب قدم برمی‌دارد شاید آنها بدانند که ما جا مانده‌ایم و تلاشمان این است جبران کنیم.

خواهر یکی از شهدای جنگ تحمیلی در این مراسم می‌گوید که برادرش عاشق کربلا بوده و ثواب این پیاده روی را به شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم و خانواده شهدا تقدیم می‌کند.

 

در طول مسیر پیاده‌روی، تعداد بسیاری از زائرین مشاهده می‌شوند که با چشمانی اشکبار خود را به سوی حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(ع) می‌رسانند و از این امامزاده واجب التعظیم سفر سال آینده به کربلا را طلب می‌کنند.

راهپیمایان از مسیرهای سه گانه که شامل میدان امام حسین(ع)، خیابان 17 شهریور، میدان شوش، خیابان فداییان اسلام، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) (مسیرشماره یک ) حرم مطهر امام زاده حسن (ع) خیابان امین الملک، خیابان قزوین، میدان حق شناس، میدان بهمن، خیابان شهید رجایی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ( مسیرشماره دو) و مسجد جامع جمهوری ، بزرگراه نواب، میدان حق شناس، میدان بهمن، خیابان شهید رجایی، حرم مطهر حضرت عبدالعظمی حسنی (ع) (مسیرشماره سه ) خود را به شهرری و حرم حضرت عبدالعظمی حسین (ع) رساندند.

عکس: مهدی ساسانی

در این مراسم همچنین هیئت‌های دانشجویی راهی حسینیه امام خمینی(ره) شدند تا در حضور رهبر معظم انقلاب مراسم عزاداری را برپا کنند. برخی دیگر از هیئت‌های محلات مختلف تهران به صورت دسته جمعی در مسیر حرم سیدالکریم به عزاداری پرداختند.

بنا بر این گزارش، پیش از اذان ظهر امروز، جاماندگان حسینی مستقر در حرم عبدالعظیم حسنی و مصلی شهرری زیارت اربعین را دسته جمعی قرائت کردند.

همچنین نماز جماعت ظهر و عصر روز اربعین در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی اقامه شد.

طبق اعلام ستاد مردمی پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران، امسال 17موکب در طول مسیر از میدان امام حسین (ع)، میدان شهدا، مسجد آشتیانی‌ها، دروازه دولاب، پل آهنگ، میدان خراسان، تیر دوقلو، لب خط، میدان شوش، سازمان مدیریت پسماند، بوستان کودک، رو به روی بانک ملی شعبه جنوب تهران، پمپ بنزین فداییان اسلام، رو به روی استخر قمر بنی‌هاشم، تقاطع فداییان اسلام و بزرگراه شهید کریمی، تقاطع فداییان اسلام و دیلمان و سه‌راه ورامین برای پذیرایی از عزاداران در نظر گرفته شد.

همچنین چند صد نفر از عوامل اورژانس، آتش‌نشانی، پلیس و نیروهای مختلف خدماتی و امدادی در طول مسیر راهپیمایی آماده خدمات‌رسانی به زائران حرم عبدالعظیم حسنی(ع) بودند.

عکس: مهدی ساسانی

 

 سال گذشته بیش از یک میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند و امسال هم در روز اربعین ساعت 6 صبح در میدان امام حسین (ع) گرد هم امدند و به سمت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) حرکت کردند.

 طرح راهپیمایی اربعین حسینی در شهر تهران به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با مشارکت سپاه تهران بزرگ، نیروی انتظامی تهران بزرگ، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، هیئت رزمندگان اسلام، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم (ع)، اورژانس تهران، سازمان امور مساجد، شبکه پنج سیما و شهرداری تهران برگزارشده است.

گفتنی است بر طبق روایتی از امام هادی(ع) زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری برای کسانی که توان سفر به کربلا را ندارند مانند زیارت مزار مطهر سیدالشهدا(ع) در کربلا است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37582

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر