با کاروان چله‌نشینان قیام کربلا/ ۷

حکایت غوغای اربعین در مغناطیس حسینی/ فعالیت ۱۶۲۸ موکب ایرانی در اربعین۹۶

مشتاقان سیدالشهدا(ع) خود را به کربلای معلی رساندند تا ضمن نشان دادن ارادت به اهل بیت(ع)، گرد مدار و ثقل جهان هستی و جاذبه مغناطیس جهان تشیع طواف کرده و خود را برای ظهور امام زمان (عج) آماده کنند.

حکایت غوغای اربعین در مغناطیس حسینی/ فعالیت ۱۶۲۸ موکب ایرانی در اربعین۹۶

گیلان خبر: امروز در عراق اربعین و شور حسینی برپاست اما اربعین عاشقان سیدالشهدا (ع) در ایران روز گذشته بود. 

شمار شرکت کنندگان ایرانی در گردهمایی اربعین در سال‌های 89 تا 95 از 40 هزار نفر به 2 میلیون و دویست هزار نفر رسید که نشان دهنده افزایش 55 برابری زائران در مدت 6 سال است که هر ساله افزایش بیش از 130 درصدی یافته است. 

آمار مختلفی از همه شرکت کنندگان در گردهمایی اربعین ارائه شده است. شمار افراد وارد شده به کربلا در سال 2014 نزدیک به 17 میلیون تن گزارش شده است. بر اساس منابع دیگر شمار راهپیمایان به سمت کربلا 20 میلیون تن در این سال اعلام شده است.

در سال 1396 (2016) وزیر راه عراق اعلام کرد شمار زائران اربعین از مرز 26 میلیون نفر عبور کرده است. 

همه ساله در مسیر راهپیمایی مکان‌هایی با نام موکب (هیأت عزاداری) به صورت مردمی و خودجوش برپا می‌شود. در این موکب‌ها خدمات و امکانات بهداشتی و رفاهی به صورت رایگان به زائران ارائه می‌شود.

سال‌جاری ستاد بازسازی عتبات عالیات به عنوان مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه به بیش از 1600 موکب گواهی فعالیت یک ساله موکب‌داری اعطا کرد که نیمی از آنها در خاک عراق است. 

خبرگزاری فارس مهم‌ترین اخبار کنگره و راهپیمایی عظیم اربعین را در قالب یک گزارش خبری جهت اطلاع زائرین و مردم دل در گرو سید الشهدا (ع) و اهل بیت به صورت لحظه به لحظه منتشر می‌کند. 

گزارش روز‌های گذشته را می‌توانید اینجا، اینجا، اینجا، اینجا، اینجا و اینجا مشاهده کنید. 

گزارش لحظه به لحظه امروز بدین شرح است: 

فعالیت 1628 موکب پروانه‌دار ایرانی در اربعین 96

یوسف افضلی درباره اقدامات انجام شده از سوی کمیته اسکان، تغذیه و مشارکت‌های مردمی ستاد مرکزی اربعین برای زایران اربعین حسینی گفت: امسال جمعا هزار و 628 موکب ایرانی پروانه دار ایرانی در ایام اربعین حسینی در ایران و عراق احداث شده‌اند.

افضلی افزود: امسال ظرفیت خدمات رسانی را افزایش دادیم؛ ظرفیت تغذیه 100 درصد و ظرفیت اسکان 90درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

وی توضیح داد: 50 درصد موکب‌های ما در عراق یعنی شهرهای نجف،کربلا، کاظمین، سامرا و مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا وجود داشت و 50 درصد دیگر در مرزهای کشورمان ایجاد شده بود.

معاون هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات تاکید کرد: امسال افزایش پخت غذا را داشتیم به گونه‌ای که روزانه 2 میلیون و 200 هزار پرس پخت در روز انجام می‌گرفت که کاری بزرگ و ارزشمند است.

وی بیشترین موکب‌ها را متعلق به خوزستان، تهران و مرکزی دانست و گفت: از زحمات تک تک موکب داران همه استانها و خادمان دلسوز تشکر می‌کنیم.

اسکان بیش از 300 نفر روزانه در موکب ویژه بانوان

لاله افتخاری با تشریح عملکرد این کارگروه در پایان گرفتن ایام موسم اربعین گفت: امسال با توجه به اعزام 40 مبلغ و مدرس دانشگاه در بیش از 25 موکب در ایام اربعین فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی آنها انجام شد.

بر همین اساس افتخاری اعلام کرد: شورای راهبری فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین با برنامه‌های مختلف ترویجی، تبلیغی، سخنرانی‌های مذهبی، قرآنی، پاسخ به سوالات شرعی در موسم اربعین به بانوان زائر ایرانی خدمت‌رسانی کرده است.

وی در تشریح عملکرد فعالیت‌های شورای راهبری فعالیت‌های بانوان افزود: در ایران قبل از اعزام مبلغان و دیگر اعضای گروه نشستی با حجت الاسلام حمید احمدی ریاست کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین و برخی معاونان وی برگزار شد و در آن درباره مکان‌هایی که باید در موسم اربعین در نظر گرفته می‌شد همراه با محورها، موضوعات و برنامه‌های پیش‌بینی شده انجام گرفت.

همچنین وی ادامه داد: نشست‌های تخصصی و توجیهی جهت نشست علمی - تخصصی این ستاد در خصوص تبیین بایدها و نبایدها و نحوه تبلیغ شایسته در اربعین با حضور بیش از 10 نفر از مبلغان برجسته حوزه‌های علمیه خواهران به میزبانی واحد خواهران بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور برگزار شد.

وی افزود: در این نشست دیدگاه‌های خوبی درباره «ضرورت تبلیغ»، «نحوه تبلیغ» و مسایل مرتبط با آن مطرح شد.

افتخاری با اشاره به ایجاد موکبی ویژه بانوان در کربلا ادامه داد: موکب حضرت زینب(س)در کربلا، با اسکان بیش از 300 نفر از بانوان زائر در روز به ایجاد مکانی جهت استقرار بانوان برقرار کرد.

استقرار 40 نماینده شرکت کارگزار بیمه در مسیر پیاده‌روی اربعین

محسن نظافتی در خصوص بیمه‌ای زائران اربعین گفت: شرایط جاده‌ای عراق و جمعیت بالای زائران، مراسم پیاده‌روی اربعین را آبستن حوادثی خواهد کرد که متاسفانه تا کنون شاهد فوت 50 نفر از هموطنان در اثر حادثه و یا بصورت طبیعی بوده‌ایم.

وی افزود: 40 نفر از طرف کمیته ثبت نام و اعزام به عنوان مامور کارگزاری بیمه ایران در کنار همکاران هلال احمر و کمیته بهداشت و درمان برای خدمات رسانی به زائران در مسیر پیاده‌روی اربعین مستقر شده‌اند.

نظافتی ادامه داد: با مساعدت و پیگیری نمایندگان شرکت کارگزاری بیمه ایران، در خصوص آسیب دیدگانی که لازم بود برای ادامه درمان به ایران انتقال داده شوند، آنهایی که در شهرهای مرزی بودند توسط همکاران هلال احمر و بیمه‌ای با آمبولانس و یا حتی بصورت هوایی به بیمارستان‌های خوزستان، ایلام و تهران انتقال داده شدند و در مراکز درمانی برای آنها پذیرش گرفته شد.

 

دبیر کمیته ثبت نام و اعزام اربعین توضیح داد: زائران اربعین که بیمه بودند تا سقف 22 میلیون برای درمان تحت پوشش بیمه هستند و افرادی هم که بصورت عادی و یا بدلیل بیماری فوت کرده بودند پرونده‌های آنها در حال تکمیل است که 30 میلیون تومان به خانواده‌های آنان پرداخت می‌شود همچنین کسانی که در اثر حوادثی از جمله تصادفات و یا پرت شدن از بلندی فوت کرده بودند اینها هم تا 200 میلیون تومان به خانواده‌های آنان پرداخت می‌شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه متاسفانه تاکنون تقریبا دو سوم از فوت شدگان و آسیب دیدگان ایرانی مراسم پیاده‌روی اربعین از جمله کسانی بودند که به هر طریق غیر از سامانه سماح ویزا دریافت کرده بودند و تحت پوشش بیمه نبوده‌اند، گفت: علی رغم تماس‌های برخی از این عزیزان و خانواده‌های آنان با سازمان حج و زیارت، امکان ارائه تسهیلات بیمه‌ای به آنان تا این لحظه فراهم نیست اما خانواده‌های زائران فوت شده و همچنین زائران آسیب دیده در مراسم پیاده‌روی اربعین که دچار جراحت یا قطع عضو شده و یا در مراکز درمانی تحت درمان بوده‌اند و بیمه نداشته‌اند، می توانند از روز شنبه بیستم آبان ماه به دفاتر حج و زیارت استان‌ها مراجعه کنند و مشخصات خودشان را اعلام کنند تا بررسی لازم صورت گیرد که می‌شود از طریق ستاد مرکزی اربعین و یا سایر نهادهای مرتبط تسهیلاتی را برای این عزیزان در نظر گرفت یا خیر.

ترافیک نیمه‌سنگین در مهران،چذابه و شلمچه

سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در مورد آخرین وضعیت جوی و ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور به خصوص مرزهای سه‌گانه مهران، چذابه و شملچه اظهار داشت: در حال حاضر بار بازگشت زائران راهپیمایی اربعین حسینی در مسیر مهران به ایلام در محور صالح‌آباد نیمه‌سنگین است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا تصریح کرد: تردد در محور چذابه - بستان - سوسنگرد پرحجم است؛ همچنین وضعیت ترافیکی در محورهای سرابله - حمیل - اسلام‌آباد - ماهیدشت پرحجم گزارش شده است.

وی افزود:‌ محور شلمچه - خرمشهر- اهواز نیز دارای وضعیت ترافیکی پرحجم گزارش شده است.

آمادگی پذیرایی و اسکان از 100 هزار زائر در مرزهای ایران

حسن پلارک در خصوص طرح‌های مربوط به بازگشت زائران نیز گفت: در حال حاضر تمرکز ما بر بازگشت زائران است و پیش بینی شده که جمعه با بزرگترین موج بازگشت مواجه شویم.

پلارک افزود: موکب‌های ما در آن سوی مرز به خدمت رسانی خود ادامه می‌دهند و در این سوی مرز نیز موکب‌های ما برای پذیرش 100 هزار نفری آماده شده‌اند. 

رئیس کمیته اسکان و تغذیه زائران اربعین گفت: در حال حاضر فقط در مرز مهران نیم میلیون بطری آب ذخیره شده است تا زائران از نظر آب آشامیدنی نیز دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: حتی فضای خواب نیز برای زائران در نظر گرفته شده و نیازی نیست که هموطنانمان به محض بازگشت از عراق، سوار بر خودروشان شده و با حالت خستگی رانندگی کنند، بلکه آنها می‌توانند پس از عبور از مرز، استراحت کرده و در زمان و شرایط مناسب‌تری راهی شهرشان شوند.

4577 تن مواد غذایی موکب‌ها منتقل شد

رجبعلی عرب درباره اقدامات معاونت آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایام اربعین به عنوان مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و پذیرایی گفت: الحمدالله به لطف خدا و عنایت ائمه غریب 3 هزار و 350 دستگاه کامیون کالای ایرانی مربوط به خدمات دهی به زائرین اربعین از 2 مرز مهران و شلمچه وارد عراق شد.

وی در توضیح بیشتر این موضوع افزود: در مجموع  4 هزار و 21 دستگاه خودرو شامل کامیون و وانت‌ بار و همچنین خودروهای خدماتی این انتقال کالا را انجام دادند که از این تعداد 676 دستگاه خودروی خدماتی بوده‌اند.

انتقال 600 هزار پتو، هزار و 258 سرویس بهداشتی و 420 دوش حمام 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: در مجموع  4 هزار و 250 دستگاه اتوبوس، آمبولانس، حمل زباله و جرثقیل بوده‌اند. ضمن اینکه حدودا هزار و 646 تن آرد، هزار و 631 تن برنج، 670 تن گوشت و مرغ، 210 تن روغن و 420 تن حبوبات بخشی از اقلامی بوده که توسط موکب‌ها از ایران وارد عراق شدند. 

وی خاطرنشان کرد: برخی از اقلام پروتیئنی مانند گوشت و مرغ موکب‌‌ها هم از کشور عراق تهیه شد. 

عرب با بیان اینکه سال‌های گذشته مقداری از امکانات اسکان زائرین توسط موکب‌ها وارد عراق کردیم که عمده آنها جهت بهره‌برداری در ایام اربعین در عراق ماندند خاطرنشان کرد: 600 هزار تخته پتو، هزار و 258 چشمه سرویس بهداشتی، 420 چشمه دوش حمام و 258 دستگاه نانوایی و تنور متعلق به موکب‌ها را به عراق فرستادیم. 

بسته شدن پرونده ویزای خادمین 13 روز قبل از اربعین 

وی افزود: امسال تقریباً تعداد خودروهایی که برای نقل و انتقال کالاها فعالیت داشته‌اند 2 برابر بوده که نشان دهنده افزایش کالاها و خدمات‌دهی محسوب می‌شود؛ یعنی تمامی امکانات و احداث موکب‌ها هم نسبت به سنوات قبل رشد چشمگیر و 2 برابری داشته است.

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال ما بحث هماهنگی‌های با دولت عراق را زودتر از سال‌های گذشته آغاز کرده بودیم خوشبختانه در بحث ویزا برای موکب‌داران و ارسال کالا هیچ مشکلی نداشتیم؛ در بحث ویزا حدوداً 13 روز قبل از اربعین پرونده ویزای خادمین بسته شد یعنی ما تمام تعهدات و فراتر از تعهدات را در بحث ویزای خادمی اقدام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: تعهدی که داده بودیم و جدولی که برای آن مشخص کردیم تا 3 بار افزایش دادیم که در این رابطه موکب‌ها مشکلی نداشتند و الحمدالله ما این کار را با موفقیت انجام دادیم.

خاتمه پیدا کردن انتقال کالا به عراق 12 روز قبل از اربعین 

عرب گفت: خوشبختانه هیچ دغدغه و مشکلی در رابطه با بحث اعزام موکب‌ها و خدمات وجود نداشت و همهموکب‌ها کاملاً از فرآیند راضی بودند؛ هیچ خادم یا موکبی نبود که در بحث ویزا مشکلی داشته باشد؛ در بحث ارسال کالا هم با وجود اینکه وقفه 48 ساعته به خاطر ناهماهنگی در عراق پیش آمده بود اما با همت دوستان و تلاش شبانه‌روزی همکاران در مرزها این وقفه سریعاً جبران شد.

وی تصریح کرد: الحمدالله نسبت به سال گذشته بسیار جلوتر بودیم یعنی حدودا 10 تا 12 روز قبل از ایام اربعین انتقال‌های اصلی و جزیی خود را به عراق خاتمه دادیم و فقط برخی چیزهای متفرقه برای خادم‌ها وموکب‌داران بود که ادامه یافت.

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: شرایط ما امسال در بحث ارسال زیرساخت‌هایموکبها، اعزام خادمین و ارسال کالاها بسیار خوب و منظم انجام گرفت و نسبت به سال‌های گذشته مناسب‌تر بود.

هماهنگی بین مسئولین ستاد عتبات و گمرک ایران 2 ماه قبل از اربعین 

وی گفت: در رابطه با ویزا نیز باید بگویم با توجه به اینکه ارتباطات خوبی که ستاد بازسازی عتبات عالیات با سفارت عراق داشت و همکاری که دولت عراق به خصوص شخص سفیر با این ستاد انجام داد این مرحله بسیار سریع‌تر و با سهولت بیشتری برای خادمان انجام گرفت.

عرب خاطرنشان کرد: در بحث ارسال کالا هم جلسات مختلفی با مسئولین گمرک جمهوری اسلامی و با مسئولین گمرکی که مرزی مثل استان کرمانشاه، استان ایلام و استان خوزستان برگزار کردیم و هماهنگی‌ها را 2 ماه قبل اربعین انجام دادیم.

وی افزود: مکاتبات لازم در گمرکات انجام شد و خواسته‌های خود را اعلام کردیم که کارهای تسهیل در امور و همکاری‌های لازم برای تسریع در برنامه‌ها انجام گرفت.

حذف پرداخت هزینه‌های گمرکی ورود به عراق با هماهنگی دولت این کشور

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: خوشبختانه در بحث گمرک ایران هیچ مشکلی وجود نداشت اما در بحث عراق با توجه به این که یک تفاهم نامه کلی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق امضا شده بود در متن تفاهم نامه دو - سه موضوع خوب اشاره نشد که به همین دلیل ما یک وقفه‌ای را در این میان داشتیم اما با تلاش دوستان در سفارت ایران در عراق و همچنین در وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران آن مشکل ایجاد شده رفع شد. ضمن اینکه با تعاملی که ستاد بازسازی عتبات عالیات با مجموعه گمرک عراق داشت ما توانستیم آن خلا به وجود آمده 48 ساعته را پر کنیم و انتقال ماشین‌ها را به روز کنیم.

وی اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات عالیات توانست با افزایش تعامل با طرف عراقی هزینه‌ها را هم کم کند؛ به عنوان مثال شما به عنوان تجاری یک کالایی که به عراق می‌فرستید هر کامیونی بین 6 میلیون تا 8 میلیون دینار هزینه عوارض گمرکی دارد که الحمدالله مسئله عوارض گمرکی حذف شد و ما فقط یک هزینه جزئی که به عنوان رسم هزینه‌های جاری گمرکی هست را پرداخت کردیم که خود این موضوع با توجه به تعداد ماشین‌ها رقم بسیار بالایی است.

انتقال حجم انبوه کالای اربعین در ایام دفاع مقدس هم سابقه نداشته

عرب گفت: در بحث ویزا هم برای خادمین هزینه 40 دلاری را پرداخت نکردیم؛ این خدمات ستاد بازسازی عتبات با مدیریت مسئولان این ستاد انجام گرفته است؛ ستاد بازسازی عتبات تا کنون در راستای ماموریت خود در زمینه پشتیبانی بسیار موفق عمل کرده است.

وی گفت: بعید می‌دانم کار ساماندهی و سازماندهی با این حجم در نقطه‌ای دیگر دنیا وجود داشته باشد و بی شک این موضوع با الطاف الهی و عنایات اهل بیت انجام گرفته است.

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: هیچ جای دنیا سابقه ندارد که ظرف 6 تا 7 روز این حجم انتقالات از یک کشور به کشور دیگر آن هم با سیر مراحل اداری انجام شود و به نظر بنده این کار در دفاع مقدس هم سابقه نداشته است.

وی در پایان با بیان اینکه بیشترین موکب‌ها از آن استان خوزستان بوده گفت: برای امسال تعداد ماشین آلات استان تهران بیشترین حجم را داشته است؛ تقریبا 182 کامیون 20 وانت 166 تریلی از استان تهران در این ایام فعالیت داشت که رتبه بعدی در این زمینه به خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و البرز بود.

شرایط جوی مناسب در مرزهای سه‌گانه غربی

براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی با عبور جریانات ناپایدار تراز میانی جو، در شمال‌غرب کشور و سواحل خزر افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما در آخر هفته پیش‌بینی می‌شود.

آسمان ایلام در انتهای هفته نیمه‌ابری، گاهی وزش باد و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود؛ آسمان اهواز نیز در انتهای هفته صاف تا قسمتی نیمه‌ابری در برخی ساعات با وزش باد خواهد بود.

‌آسمان کرمانشاه در آخر هفته صاف تا نیمه ابری در برخی ساعات با وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ آسمان تهران نیز جمعه صاف تا نیمه‌ابری پیش‌بینی می‌شود و بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 22 و 12 درجه خواهد بود.

خدمات‌دهی مواکب در مرز چذابه تا 25 ماه صفر

علی آقایی گفت: علاوه بر فراهم کردن شرایط اسکان زائرین در مرز چذابه در شهرهای سوسنگرد و حمیدیه نیز اماکنی را برای اسکان کلیه زائرانی که شبانه برمی‌گردند فراهم شد.

نماینده ستاد عتبات عالیات در مرز چذابه در ادامه اضافه کرد: مجموعه مساجد اهواز را نیز برای سرریز جمعیتی که موفق به دریافت بلیط در تاریخ موردنظر نشدند، پیش بینی شد.

 آقایی در خصوص وضعیت تغذیه زائران گفت: خوشبختانه در طول مسیر از ورودی‌های استان تا پایانه 57 هزار نفر از خادمان و زائران هیچ مشکلی در خصوص تغذیه نداشتند.

وی گفت: از ساعت 3 صبح تا 9 صبح اقدام به توزیع صبحانه، از ساعت 11 تا 16 بعدازظهر ناهار و تا 12 بامداد شام توزیع می‌شد.

نماینده ستاد عتبات عالیات در مرز چذابه بیان کرد: در بخش آب 12  عدد تریلر آب پیش‌بینی شد، اما تاکنون 29 تریلر آب از کانال ما وارد پایانه مرزی چذابه شد، ضمن اینکه کنار این میزان تریلر تعداد دیگری تریلر آب اهدایی نیز توزیع شده است.

وی تشریح کرد: به جز 3 مرکز نانوایی تهیه نان سنتی در سوسنگرد و بستان که روزانه 20 تا 30 هزار قرص نان در این مراکز پخت می‌شد، در پایانه نیز کار توزیع نان را از 30 هزار قرص آغاز و تا 120 هزار قرص نیز رسید.

نماینده ستاد عتبات عالیات در مرز چذابه در پایان عنوان کرد:  بالغ بر 6 موکب تا 21 صفر و در مجموع  21 موکب تا 25 صفر خدمات ارائه خواهند داد، تا جمعه بعدازظهر نیز مابقی مواکب را از پایانه مرزی جمع آوری می‌کنیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37636

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر