جشنواره فیلم فجر|آزموده را آزمودن خطاست!

چرا برگزارکنندگان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بار دیگر اشتباه سال گذشته خود را تکرار کردند؟

جشنواره فیلم فجر|آزموده را آزمودن خطاست!

گیلان خبر: این روز‌ها گرمای نفس سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر روز به روز بیشتر احساس می‌شود، جشنواره‌ای که رنگ‌وبوی متفاوت بودن با سالهای گذشته می‌دهد و به‌خاطر آثار کمی که به بخش مسابقه این جشنواره راه پیدا کرده است؛ به‌نظر می‌رسد که چابک‌تر از سالهای گذشته باشد، جشنواره‌ای که طی تاریخ برگزاری خود همواره با تغییر دولت‌ها و جناح چپ و راست، دستخوش تغییراتی شده است و همیشه نظرات فردی بر آن حاکم بوده است، این بار و در سی‌و‌ششمین سال برگزاری‌اش کارهایی با خرد جمعی انجام می‌دهد.

هر سال افرادی برای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم فجر انتخاب می‌شوند؛ اما تصمیماتی که از خروجی این شورا بیرون می‌آیند، بویی از پختگی نمی‌دهند؛ اما این بار تصمیماتی از شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم فجر بیرون می‌آید که شگفتی همگان را برمی‌انگیزید، مثلاً در این باب می‌توان به مراسم قرعه‌کشی «زمان نمایش فیلم‌های جشنواره» اشاره کرد. هرساله فیلمسازانی که در جشنواره شرکت می‌کنند از این موضوع گلایه دارند که روز و ساعت نامناسبی در اختیارشان قرار گرفته است؛ برخی هم گام را فراتر می‌نهند و می‌گویند عمداً روز و ساعت بدی در اختیارشان قرار گرفته است تا فیلمشان دیده نشود. مراسم قرعه‌کشی «زمان نمایش فیلم‌های جشنواره» تمام این حرف و حدیث‌ها را به محاق برد و از این جهت می‌توان چنین مراسمی را حرکتی مبارک برای جشنواره فیلم فجر دانست.

به‌تازگی بعد از کارهای شایسته و انتخاب‌های درست، برگزار کنندگان سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر، محمود گبرلو را برای اجرای نشست‌های جشنواره فیلم فجر انتخاب کرده‌اند، انتخابی که بار دیگر بوی ناپختگی می‌دهد و به‌نظر می‌رسد بدون فکر صورت گرفته است. شاید بد نباشد که فلاش‌بکی به سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر بزنیم، جشنواره‌ای که در نشست‌های آن اتفاقات ناخوشایند  بسیاری روی‌داد و تنها یکی از این اتفاقات ناخوشایند دعوای میان عوامل فیلم سینمایی «قاتل اهلی» بود، دعوایی که به‌خاطر مدیریت نادرست گبرلو صورت گرفت و شاید اگر یک منتقد ــ کارشناس سینمایی مدیریت آن نشست‌ را به‌عهده داشت به هیچ عنوان چنین اتفاقاتی را شاهد نبودیم.

همه می‌دانند که دانستن درباره موضوعات مختلف سینمایی و عمق بسیار در این حوزه، یکی از نیازهای اساسی فردی است که می‌خواهد نشست‌های جشنواره فیلم فجر را مدیریت کند، اما گبرلو از این ویژگی‌ها را درون خود ندارد؛ او حتی در جشنواره سی‌وپنجم برای تماشای فیلم‌ها نمی‌آمد و به همین خاطر اطلاعات بسیار کمی از فیلم‌هایی داشت که باید درباره آن‌ها نشست برگزار می‌کرد.

شخصی که به‌گواه کارشناسان سینما روزی اسباب زوال برنامه تلویزیونی «هفت» را کلید زد، آیا امسال هم باعث پایین آمدن کیفیت برگزاری سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر می‌شود؟ دست‌آخر باید چند سؤال دیگر مطرح کرد؛ چرا برگزارکنندگان سی وششمین جشنواره فیلم فجر که تمام تلاششان را به‌کار گرفته‌اند تا امسال جشنواره‌ای مناسب را به ارمغان بیاورند، محمود گبرلو را برای برگزاری نشست‌های جشنواره فیلم فجر انتخاب کرده‌اند؟ مگر نه آن‌که نشست‌های جشنواره سی‌وپنجم فجر، یکی از بدترین نشست‌های تاریخ جشنواره فیلم فجر است و دلیل آن مدیریت نادرست بوده است، چرا بار دیگر فردی را که سال گذشته آزموده‌اند و این آزمون با شکست مواجه شده بار دیگر در اشتباه وارونه می‌زنند؟

 

 

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 40379

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر