کارگردان نمایش «میرمهنا»:

حساسیت اجرای کارهای تاریخی زیاد است

سیروس کهوری‌نژاد، کارگردان نمایش «میرمهنا» که چند روزی است در تماشاخانه سرو کارش را آغاز کرده، گفت: با توجه به حساسیت‌های زیادی که نسبت به کارهای تاریخی وجود دارد، تلاش کردم تحقیقات و مستنداتم از این برهه تاریخی زیاد باشد.

حساسیت اجرای کارهای تاریخی زیاد است

گیلان خبر: سیروش کهوری‌نژاد کارگردان نمایش «میرمهنا» که اجرایش را در تماشاخانه سرو آغاز کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس عنوان کرد: متن نمایشنامه میرمهنا را یک سال و نیم پیش نوشتم منتها آن زمان احساس کردم باید تعمق بیشتری درباره موضوع داشته باشم برای همین نمایشنامه را کنار گذاشتم و دوباره سال گذشته با تحقیقات بیشتر شروع به کار کردم.

وی درباره محتوای نمایش گفت: محتوا برای حدود دوره کریم‌خان زنده است، دهه‌های اول 1200 در ایران که ایران چند پاره شد . یک قسمت دست زندیه، یک بخش دست نوادگان قاجاریه و یک بخش دست نوادگان افشاریه افتاد. در جنوب کشور هم بعد از قیام امام‌قلی‌خان ، شخصیتی به اسم میرمهنا هلندی‌ها را از خاک ایران بیرون کرد.

کهوری‌نژاد با اشاره به اینکه در آن دوره کمپانی هند شرقی بر خلیج فارس تسلط کامل داشت، گفت: آن زمان هر کشتی تجاری که به ایران می‌آمد یک کشتی نظامی هم همراهش بود چرا دزدان دریایی در اقیانوس هند و دریای سرخ به سمت تنگه هرمز می‌آمدند بنابراین کشتی‌ها نیاز به حمایت و پشتیبانی داشتند همین جا بود که استعمار فرهنگی و انسانی انجام شد عده‌ای را از بوشهر و جنوب به بردگی می‌بردند.

وی در ادامه گفت: با آمدن میرمهنا و کشته شدن پدرش او به حکومت می‌رسد و حدود یک دوره هفت ـ هشت ساله هلندی‌ها را از خاک ایران بیرون می‌کند.

کهوری‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا نگارش متن و کار تاریخی دشوار است،‌گفت:‌بله کار پیچیده و سختی است چرا که باید همه چیز براساس اسناد باشد ، گاهی اقتباسی از برخی اسناد تاریخی انجام می‌شود و همه اینها باید از روی نوشته‌ای برداشته شود، چون این شخصیت را ما خلق نکردیم در تاریخ ایران موجود است قطعا باید سندیت داشته باشد.

وی همچنین گفت:‌بنابراین بخشی از متن به لحاظ نمایشی درام است و اسامی و شخصیت‌ها ساخته و پرداخته خودم است اما برای انتخاب برهه‌های زندگی میرمهنا براساس تقویم زندگی خودش و درایت و نبوغ فرهنگی سعی کردم تقدم و تأخر تاریخی را رعایت کنم و او را به نقطه عطفی برسانم که با توجه به سیاستی که داشته توانسته از پس قوای هلند بربیاید.

وی درباره بازیگران این نمایش گفت: جلیل فرجاد نقش نوه نادر شاه افشار، حمید ابراهیمی خود میرمهنا، حدیث تهرانی آسیه خواهر میرمهنا، تیما پوررحمانی سلیمه همسر میرمهنا،‌محمدرضا پشندیان پدر میرمهنا،‌حسن روند عموی میرمهنا ، پانته آ کیقبادی،‌مادر میرمهنا و ... این نمایش دارای 17 شخصیت است که 6 تای آنها بازیگران هلندی کار هستند.

کهوری‌نژاد درباره تمرینات گروه گفت: ما تمرینات منسجم خود را مدتی قبل از اجرای فجر آغاز کردیم حمید ابراهیمی دوازده روزه خود را برای فجر آماده کرد. در بحث مسائل حرفه‌ای هم عده‌ای را حتی از شخصیت‌های چهره نمایشی انتخاب کردیم اما متأسفانه بدقولی کردند حتی تا پای قرارداد هم آمدند البته ربطی به مسائل مالی نداشت ما هر رقمی را که گفتند تأیید کردیم اما علتش را نمی‌دانم که چنین کاری صورت گرفت.

وی درباره سالن نمایش اجرای کار گفت:‌ابتدا قرار بود اجرا در تالار وحدت باشد اما به دلیل برخی مسائل درباره همین انتخاب بازیگران و چیزهای دیگر تالار وحدت را برای اسفند ماه از دست دادیم چند سالن دیگر به ما پیشنهاد شد مثل تالار اندیشه و سرو و ...که ما سرو را انتخاب کردیم الان هم استقبالمان از نمایش با اینکه در یک سالن کمتر شناخته شده هستیم،‌خوب است.

این کارگردان، تهیه کننده کار را گروه هنرهای نمایشی بنیاد روایت فتح دانست و گفت:‌اجرای این کار یک ماه از هفته دوم بهمن تا پنجم اسفند خواهد بود اما امکان دارد برای آتی نیز با توافق در سالن دیگری به اجرا بپردازیم.

وی درباره اجرای فجر میرمهنا گفت: اجراهای فجر به دلیل برخی عدم هماهنگی‌ها و دکور و مسائل دیگر خیلی باب میل نبود هرچند تماشاگر با همه سختی و سردی هوا به سالن آمد اما من خیلی نمی‌پسندم برخی برخوردها و حاشیه‌ها دوست داشتنی نیستند و با ذهنیت ما جور در نمی‌آیند.


منبع: فارس

کد مطلب: 41409

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر