باقری در همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش؛

قدرت‌های بزرگ به دنبال تحمیل فرهنگ خود بر دیگران هستند

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: قدرت‌های بزرگ امروز می‌خواهند فرهنگ خود را بر دیگران تحمیل کنند.

قدرت‌های بزرگ به دنبال تحمیل فرهنگ خود بر دیگران هستند

گیلان خبر: سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش که صبح امروز یکشنبه 6 اسفندماه در مرکز همایش های صداوسیما برگزار شد اظهار کرد: قدرت های بزرگ که سال ها ملت های جهان را استثمار کرده اند، امروز می خواهند فرهنگ خود را بر دیگران تحمیل کنند.  

وی ادامه داد: ما در زمانی هستیم که تحولات با سرعت رخ می دهد و ویژگی های انسانی مانند شجاعت، ایثار و فرهنگ ملی و میهن دوستی در حال تغییر است؛ پس نوجوانان ما باید خود را برای آینده آماده کند.

باقری با بیان اینکه آموزش و پرورش و نیروهای مسلح کار مشترکی را در تعریف و تامین امنیت ملی دارند گفت: باید راهی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای تربیت نوجوانان و جوانان آماده شود تا جوانان برای آینده اجتماعی آماده شوند و دانش آموزان را برای اداره کشور آموزش دهد را دنبال کنیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: تحولات با سرعت در حال اتفاق است و نوجوان و جوان ما باید در چنین شرایطی تربیت شوند و خود را برای اداره آینده جامعه آماده کنند. ایران به عنوان یک کشور متمدن و دارای تاریخ باشکوه طی قرون گذشته دچار حوادث و انحطاط‌های شدیدی شده و طی ٤ الی ٥ قرن گذشته تحت تاثیر حکام نالایق گرفته بود.

وی افزود: ملت صلح دوست و بافرهنگ ما بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توطئه‌های متعدد مواجه شد و پس از مدیریت بحران ها، دچار تجاوز آشکار از سوی جهان استکبار و به نمایندگی رژیم متجاوز همسایه قرار گرفت، اما این تجاوز را به یک دفاع مقدس ملی تبدیل کرد که برای تاریخ نسل‌های حاضر و آتی بعنوان یک الگو قرار گرفت.

باقری گفت: دفاع مقدس آنقدر بزرگ است که نیازی به اغراق ندارد. ٣٥ کشور جهان در جنگ تحمیلی به لحاظ مالی، فکری و تسلیحاتی، پشتیبان صدام بودند که حداقل خواسته‌شان در این جنگ علیه ملت ایران «تجزیه کشور» و حداکثر خواسته آن‌ها «براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی» بود.

وی اذعان داشت: پشتیبانی قدرت‌های بزرگ که علیه ایران ارتش ایجاد کرده بودند و وجود تحریم‌های گوناگون سبب شد تا ملت ایران با دست خالی در برابر تهاجم دشمن بایستند و بدین ترتیب کار بزرگی را انجام داد.

باقری با اشاره به بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: ملت ما ملتی است که برای حدود 200 سال سرافکندگی شکست روسیه، از جنگ‌ها و پیمان‌نامه‌هایی از قبیل ترکمانچای و گلستان را در ذهن تاریخ ملت بر دوش کشیده‌ و این گنجینه باید برای دهه‌ها و قرن‌های بعدی منجر به سرافرازی و افتخار شود.

وی با بیان اینکه اکنون در جهان یک مسابقه‌ در جریان است، گفت: در یک سو قدرت‌های بزرگ استکباری که قرن‌های متمادی ملت‌های جهان را استثمار می‌کردند و در سویی دیگر ملل علاقمند به فرهنگ خود قرار دارند.

باقری تصریح کرد: اکنون برخی از کشورهای غربی نیز نگران وضع فرهنگی خود هستند که با قدرت فرهنگی استکبار جهانی چگونه رویارویی کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: افق چشم‌انداز 1404 معارفی از قبیل هویت ملی و مشارکت مردم در پیشبرد امور را مطرح می‌کند که این موضوعات با مصداق دفاع مقدس می‌تواند برای نسل جوان بیان شود.

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان گفت: اگر قرار است در برابر تهدیدات به بازدارندگی برسیم و امنیت مردم را تضمین کنیم، نیاز به ابعاد مختلفی از جمله دفاع ملی داریم.

باقری با بیان اینکه دفاع ملی مقتدرانه برای کشورمان انسان‌پایه است، گفت: کشورمان نیاز به جوانان شجاع دارد که این جوانان باید توسط معلمان عزیزمان در آموزش و پرورش تربیت شوند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بهترین مصداق سطح زندگی ایرانی - اسلامی دفاع مقدس است و این مسئولیت بزرگ فراروی همه است؛ جمعی که یک سمت آن را آموزش و پرورش و دانش‌آموزان و سمت دیگر آن را نیروهای مسلح یعنی میراث‌داران جنگ در بر می‌گیرند.

وی اظهار کرد: تولید محتوا براساس سطوح مختلف سنی، تربیت معلمان و اساتید، حضور پیشکسوتان، توجه به فناوری‌های روز و استفاده از ابعاد هنری از جمله مواردی است که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.

باقری با اشاره به وجود موزه‌های انقلاب اسلامی در استان‌های کشور، گفت: 10 موزه در 10 استان کشور افتتاح کردیم و با احتساب 5 موزه قبلی در مجموع 15 موزه انقلاب اسلامی در سراسر کشور داریم که همگی امکان پذیرش معلمان و دانش‌آموزان را دارا هستند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: برپایی اردوهای راهیان نور نیز حائز اهمیت است. در سال گذشته بیش از 6 میلیون نفر بازدیدکننده از راهیان نور را شاهد بوده‌ایم.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 41861

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر