استاد حوزه علمیه قم:

هنوز نهج‌البلاغه جزء کتب درسی حوزه نیست/ خواجه نصیر در شبانه‌روز 15 جزء قرآن می‌خواند

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه هنوز نهج‌البلاغه جزء کتب درسی حوزه علمیه ما نیست، گفت: اگر کسی ادبیات را به خوبی نمی‌داند سراغ تفسیر قرآن نرود بهتر است، تفسیر و ترجمه قرآن خیلی دقیق است و هرچه بگوییم کم گفته‌ایم.

هنوز نهج‌البلاغه جزء کتب درسی حوزه نیست/ خواجه نصیر در شبانه‌روز 15 جزء قرآن می‌خواند

گیلان خبر: حجت‌الاسلام احمد عابدی پیش از ظهر امروز در گردهمایی مفسران قرآنی اظهار کرد: زمانی یونسکو مجموعه کتاب‌های مقدس دنیا را چاپ کرده است، این‌ها کتاب‌هایی بود که بخشی از مردم دنیا آن‌ها را کتب آسمانی می‌دانند؛ در این مجموعه 50 جلدی قرآن را اولین کتاب قرار دادند و گفتند سبک این کتاب هم از جهت محتوا و هم از جهت نوع بیان و روش متفاوت از کتب دیگر است.

وی افزود: خیلی از کتب است که مردم دنیا به آن اعتقاد دارند اما به دست پیروان آن فرقه نمی‌رسد؛ علمای ما بسیار قرآن می‌خواندند، به طور مثال امام خمینی (ره) غیر از ماه مبارک رمضان روزی 3 جزء قرآن می‌خواندند، سید عبدالاعلا سبزواری در طول عمر 2 هزار و 850 ختم قرآن داشت و هفته‌ای یک ختم قرآن می‌خواند؛ میرداماد 40 سال شبانه‌روزی 18 جزء قرآن می‌خواند، خواجه نصیرالدین طوسی نیز هر شبانه‌روز 15 جزء قرآن می‌خواند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به حدیث امیرالمؤمنین (ع) گفت: درجات بهشت به تعداد آیاتی از قرآن است که فرد خوانده است؛ لیبی حدود 6 میلیون جمعیت دارد که از این جمعیت حدود 1 میلیون و 200 هزار نفر حافظ کل قرآن هستند.

وی عنوان کرد: شیعیان از اول تاریخ تا امروز حدود هزار و 400 تفسیر نوشته‌اند و سنی‌ها هم بیشتر از این تفسیر نوشته‌اند با این حال امام خمینی (ره) در کتاب «آداب الصلات» نوشته‌اند تاکنون تفسیری بر قرآن نوشته نشده است و باطن قرآن تا روز قیامت دست نخورده است.

عابدی با اشاره به تفاسیر موجود قرآن بیان داشت: تفاسیر مختلفی با گرایش‌های مختلف وجود دارد، در میان شیعه علامه طباطبایی می‌گویند بهترین تفسیر شیعه تفسیر عیاشی است؛ تفسیر جوشمی از علمای یمن نیز از تفاسیری است که بیش از هر تفسیری فضایل اهل بیت را ذیل آیات دارد.

وی مطرح کرد: در حال حاضر 6 تفسیر به اسم امام صادق (ع) چاپ شده است، امام حسن عسکری (ع) نیز تفسیری داشتند که در دست نیست؛ در شیعه نیز تفاسیر روایی زیاد داریم، تفسیر ادبی کم داریم و تفسیر قرآن به قرآن هم مثل المیزان داریم، البته سبک تفسیر قرآن به قرآن از قبل بوده است.  

پژوهشگر قرآنی با بیان اینکه هنوز نهج‌البلاغه جزء کتب درسی حوزه علمیه ما نیست، عنوان کرد: اگر کسی ادبیات را به خوبی نمی‌داند سراغ تفسیر قرآن نرود بهتر است، تفسیر و ترجمه قرآن خیلی دقیق است و هرچه بگوییم کم گفته‌ایم.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42319

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر