به بهانه هفتاد و هفتمین سال‌مرگ پروین اعتصامی

امینی: «پروین» روی شعر مردان هم تاثیر داشت/ او نگاه انسانی و مادرانه به جهان دارد

یکی از اساتید دانشگاه در حوزه ادبیات به تاثیر پروین بر شاعران پس از خود، گفت: پروین اعتصامی هم روی شعر مردان و هم روی شعر زنان تاثیر داشته است.

امینی: «پروین» روی شعر مردان هم تاثیر داشت/ او نگاه انسانی و مادرانه به جهان دارد

گیلان خبر: 15 فروردین یادآور خاطره‌ای تلخ در تاریخ ادبیات فارسی است. روزی که «اختر چرخ ادب» در سن 34 سالگی چشم از جهان فروبست. امروز به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد درگذشت پروین اعتصامی گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

*شعر پروین پیوندی با گذشته شکوهمند شعر فارسی و تحولات شعر جهان

اسماعیل امینی از اساتید دانشگاه، شاعر و پژوهشگر ادبی، به مناسبت سالروز درگذشت پروین اعتصامی با اشاره به فضای اشعار پروین اعتصامی گفت: از نظر خودم شعر فضای زنانه و مردانه ندارد به خصوص شعر ایران که پشتوانه آن حکمت است و نگاه انسانی به جهان دارد ولی این وجود دارد که هر شاعری که به جهان می‌نگرد ممکن است از منظر خودش از جمله اینکه زن است یا مرد، جوان است یا پیر و حتی اینکه در کنار دریا است یا کویر، در ناه و شعرش تاثیر بگذارد.

وی افزود: پروین به خاطر اینکه او پرورش یافته خانه‌ای است که محل رفت و آمد بزرگان ادبیات آن دوره بود و پدرش هم از بزرگان ادبای آن روزگار است، به همین خاطر پروین تربیت، مطالعات و زمینه فکری‌اش متعلق است به میراث هزار ساله شعر فارسی و به همین خاطر شعر او پیوندی با گذشته شکوهمند شعر فارسی و تحولاتی که به واسطه آشنایی با شعر جهان در شعر فارسی ایجاد شد، است.

*پروین در توجه دادن شاعران به زندگی بسیار تاثیرگذار بود

این منتقد ادبی در ادامه گفت: در آن روزگار که فضای شعر ما بیش از همه چیز سیاست‌زده یا بی‌اندازه رمانتیک بود، شعر پروین در این میانه نگاهی انسانی و شخصی به جهان دارد و جزئی‌نگر است و از مسائلی حرف می‌زند که به طور معمول شاید خیلی شاعرانه نباشد به طور مثال از کودک فقیر یا از فضای آشپزخانه حرف می‌زند و به نظر نمی‌رسد این موضوعات شاعرانه باشد در حالی که پروین حوزه اصلی شعرش قصیده و غزل است و حرف‌های فخیم و فاخر می‌زند ولی چون نگاه انسانی و مادرانه به جهان دارد به همین دلیل گمان می‌کنم در توجه دادن شاعران به زندگی واقعی و پرهیز از تکرار حرف‌های گذشتگان بسیار تاثیرگذار بوده است. به ویژه اینکه پروین موضوعاتی را علاوه بر آن موضوعاتی همیشگی وارد شعر می‌کند که پیش از او خیلی مرسوم نبوده است.

او اضافه کرد: گم شدن گربه خانگی موضوع یک شعر است یا پرنده‌ای که می‌رود برای جوجه‌هایش غذا بیاورد موضوعات شعر او است که پیش از آن خیلی در شعر مورد توجه نبوده است.

*پروین هم روی شعر مردان و هم زنان تاثیر داشته است

امینی در بخش دیگری از سخنانش به تاثیر پروین بر شاعران پس از خود، گفت: پروین هم روی شعر مردان و هم روی شعر زنان تاثیر داشته است. برای مثال روی اشعار استاد شهریار نمونه‌هایی از همین نگاه پروین را می‌بینیم. در شعر سیمین بهبهانی هم این نمونه‌هایی از این نگاه جزئی را می‌بینیم. گاهی شاعر خودش را در منظر یک کودک بی‌پناه و ستم‌دیده قرار می‌دهد و از آن منظر به جهان می‌نگرد. در شعر فروغ هم این نگاه جاری است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنانش گفت: پروین نگاه انسانی و مبتنی بر اخلاق و عواطف انسانی را بر نگاه مبتنی بر سیاست ترجیح داد و این مسئله از هوشمندی این شاعر است آن هم در روزگاری که کسی این گونه اشعار را جدی نمی‌گرفت. پروین در آن روزگار که نگاه سیاست‌زده و در واقع چپ بر شعر، داستان و حتی مطبوعات غالب بود این نگاه را انتخاب کرد و مسیر خودش را رفت و تحت تاثیر جو قرار نگرفت. در واقع او با همه فرق دارد و با وجود اینکه شاعر بسیار توانمندی است اما کار خودش را می‌کند و نگاه خودش را به جهان دارد و بیشتر زندگی‌اش در کتابخانه گذشته است. این در حالی است که نوع نگاه و اعتراضش به ناهنجاری‌های روزگار بسیار ارزشمند است چون رنگ سیاست نگرفته و رنگ حکمت دارد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42658

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر