استقبال مخاطبان از «موزه لوور تهران» در ایام نوروز/ ثبت رکورد ۱۰۴ هزار بازدید در یک ماه

«موزه لوور در تهران» تا پیش از آغاز سال جدید به طور متوسط هر روز ۱۴۰۰ بازدیدکننده داشت، اما این رقم در ایام سفرهای نوروزی به بیش از ۵۰۰۰ بازدیدکننده در روز افزایش پیدا کرد.

استقبال مخاطبان از «موزه لوور تهران» در ایام نوروز/ ثبت رکورد ۱۰۴ هزار بازدید در یک ماه

گیلان خبر: «موزه لوور در تهران» همزمان با سفر وزیر امور خارجه فرانسه به کشورمان و در ۱۴ اسفندماه گذشته در موزه ملی ایران افتتاح شد. بازدید عمومی از نیمه اسفند آغاز شد و در ۱۰ روز نخست ۱۴ هزار نفر از آن بازدید کردند.

 

 

به گفته جبرئیل نوکنده مدیرکل موزه ملی ایران، با توجه به آمار بازدیدکنندگان نوروزی سال قبل که کمتر از ۳۹ هزار نفر بود، پیش‌بینی کرده بودند تعداد بازدیدکنندگان موزه لوور تهران در مدت سه ماه برپایی به ۱۰۰ هزار نفر برسد، اما استقبال از این مجموعه به حدی بالا بود که در یک ماه نخست برپایی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آن بازدید کرده‌اند.

یوسف حسن‌زاده رییس بخش پژوهشی موزه ملی ایران هم در این باره به فارس گفت: میزان بازدید از موزه لوور تهران تا ۱۴ فروردین بیش از ۱۰۴ هزار نفر بوده که در نوع خود کم‌نظیر و حتی از موزه لوور ابوظبی هم بیشتر است.

با توجه به نرخ بلیت ۵ هزار تومانی،‌ موزه لوور تهران تاکنون ۵۲۰ میلیون تومان بلیت‌فروشی داشته که رقم قابل توجهی است.

 

 

در «موزه لوور تهران» حدود ۵۰ اثر آثار موزه‌ لوور پاریس در ساختمان موزه تمدن اسلامی و تحت عنوان «شکوه تمدن‌های جهان» در پنج سالن به مدت چهار ماه به نمایش در آمده است. یک سالن هم به مجموعه عکس‌های عباس کیارستمی از موزه لوور اختصاص دارد که طی سال‌های 1375 تا 1391 عکاسی شده است.

فرانسه با 16 اثر (5 مجسمه، 11 نقاشی)‌ بیشترین سهم را در این موزه دارد. پس از آن مصر با 12 اثر و ایتالیا با 9 اثر پیشتاز هستند.

 

 

در این موزه، دو اثر از کشورمان به نمایش در آمده؛ یکی «درفش مدور بر دوش دو گاو نر» مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد است که در سال 1893 میلادی به تملک موزه لوور در آمد و یکی از نخستین اشیاء مفرغی لرستان است که وارد یک مجموعه عمومی شد. از این شیء در سال 1967 میلادی برای تهیه لوگوی رسمی بازار بورس تهران استفاده شده است.

دیگر اثر ایرانی این موزه، «تبر منقوش به نام پادشاه عیلامی (اونتاش ناپیریشا)» است که قدمت آن به حدود سال‌های 1300 تا 1340 پیش از میلاد باز می‌گردد و در محوطه چغازنبیل (در 40 کیلومتری جنوب شرقی شوش) کشف شده است. متأسفانه بر اساس قوانین آن زمان، آثار باستانی کشف‌شده در جریان کاوش باستان‌شناسان فرانسوی در چغازنبیل، بین موزه لوور و ایران تقسیم شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از موزه لوور تهران تا ۱۸ خرداد سال جاری می‌توانند به موزه ملی ایران واقع در خیابان سی‌تیر مراجعه کنند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 42723

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر