آریا عظیمی‌نژاد عنوان کرد

موسیقی در «پایتخت» یکی از ستون‌های کار است/ کاش سازهایمان به روز شوند

آریا عظیمی‌نژاد آهنگساز و نوازنده گفت: در ترکیه با نوازندگانی روبرو شدم که سازهای کوکی داشتند و درجه یک بودند؛ من آرزو کردم کاش این چالش برای موسیقی مقامی ما هم بیفتد و سازهایمان به روز شود.

موسیقی در «پایتخت» یکی از ستون‌های کار است/ کاش سازهایمان به روز شوند

گیلان خبر: آریا عظیمی نژاد آهنگساز شناخته شده که امسال با ساخت موسیقی سری پنجم سریال «پایتخت» در تلویزیون حاضر بود، مهمان رضا مهدوی مجری کارشناس موسیقی «چشم شب روشن» شد.

 عظیمی نژاد در ابتدا گفت: موسیقی در مجموعه های «پایتخت» رکن اساسی و شاید یکی از ستون های کار است. مثلا برایتان بگویم در ابتدا قرار بود این خانواده از نقده حرکت کنند، اما به خاطر پیشنهاد من درباره موسیقی مهجور مانده کتولی مربوط به استان گلستان و مازندران، سیروس مقدم و محسن تنابنده پذیرفتند این خانواده از علی آباد حرکت کردند.

وی افزود: وقتی این خانواده گنبد و گلدسته برمی‌داشتند و به جنوب کشور می‌بردند، شاهد ترکیب موسیقی مازندرانی با موسیقی جنوب بودیم. در «پایتخت 3» که بحث کشتی و قهرمان‌های ملی را داشتیم، موسیقی زورخانه را با کار ادغام کردیم.

این آهنگساز ادامه داد: در «پایتخت 5» هم به سبب خط داستان و حضور در ترکیه و سوریه، موسیقی هم همین خط سیر را طی کرد؛ نغمات آناتولی را شنیدیم، در قسمت‌های پایانی هم موسیقی رنگ و بوی عرب را داشت.

موسیقی پایتخت در سه شهر ضبط شد

عظیمی نژاد تاکید کرد: هر آهنگسازی دوست دارد فرصت این تجربه‌ها را داشته باشد. من با موزیسین‌های خوبی در ترکیه آشنا شدم و موسیقی این سریال در سه شهر ساری، تهران و استانبول ضبط شده است. من به دنبال موسیقی فولک آنها بودم و دوست داشتم پیوندها را پیدا کنم. من آنجا با نوازندگانی روبرو شدم که سازهای کوکی داشتند و درجه یک بودند. من آرزو کردم کاش این چالش برای موسیقی مقامی ما هم بیفتد و سازهایمان به روز شود.

وی ادامه داد: مرزهای جغرافیایی که بر مبنای سیاست بین کشورها کشیده شده، سنخیتی با مرزهای موسیقایی ندارد. اتفاق جالبی که برای من در سفر به ترکیه افتاد این است که در شهر کارادنیز افراد موسیقی می‌نواختند که انگار موسیقی کتولی است! همه از این شباهت حیرت کرده بود و نمی دانم تاریخچه این قرابت چیست؟

آهنگساز «او یک فرشته بود» تصریح کرد: حتی من آنجا با استاد دانشگاهی در ارتباط بودم که به من گفت کاش ما ریشه این شباهت را پیدا کنیم و بفهمیم چه کوچ یا مهاجرتی از کشور ما به آنجا یا از آنجا به ایران شکل گرفته است و علت این قرابت چیست؟

 نغمات و فرهنگ یک ناحیه را به مردم می شناسانیم

عظیمی نژاد با اشاره به ساز سیبسی گفت: آغاز آهنگ سریال پایتخت با این ساز منحصربه فرد بود. سپس کمانچه را داشتیم، بعد تار و سپس سراغ سازهای کوبه ای عربی و ترکی می‌رویم و با سازهای زهی داعش را تداعی می کنیم. در پایان با یک نغمه کتولی روی ملودی خودمان فرود می آییم و موسیقی به پایان می رسد.

وی افزود: موسیقی نواحی معمولا دورهای کمی دارد و من سعی کردم برای جذابیت موسیقی خودم بخشی را آهنگسازی کنم، بدون اینکه لطمه ای وارد شود. همیشه تلاش من این بوده که به ذات آن موسیقی متعهد شوم.

این آهنگساز با اشاره به بیننده های زیاد «پایتخت» اظهار کرد: ما داریم نغمات و فرهنگ یک ناحیه دیگر را به مردم می شناسانیم. اما بخش دیگر آن اقتصادی است. بعد از «پایتخت3» از من برای اشاعه موسیقی کتولی قدردانی شد. آن زمان به من گفتند سریال باعث شده مردم در علی آباد که همیشه محل گذر بوده توقف کنند و می خواهند ببینند این علی آباد کجاست؟

لحظه لحظه تولید «پایتخت» سخت و دشوار بود

عظیمی نژاد تاکید کرد: چه بهتر که پایتخت در سری های بعدی به سیستان و بلوچستان برود که منطقه محروم تری است و البته موسیقی درجه یکی هم دارد یا به کردستان بروند که دارای موسیقی و فرهنگ غنی است. در خیلی از نقاط ایران این ظرفیت وجود دارد و من آهنگساز اینگونه می توانم افتخار کنم که می توانم موسیقی کشور خودم را اشاعه بدهم.

وی در پایان گفت: لحظه لحظه تولید «پایتخت» سخت و دشوار بود و من این وظیفه را بر خودم می دانستم که با کار بهترم، به نوعی به آنها خسته نباشید بگویم. امیدوارم این فرصتها روز به روز بیشتر شود و بتوانم در اشاعه فرهنگ مردم خودم قدم بردارم.

صالح علا نیز در پایان گفت: وقتی آریا جان سه تار می زند، دشتی می زند یا موسیقی اقوام کار می کند، می ترسم کارش کوچک شود بگویم احساس می کنم پینک فلوید می زند، او خیلی خوب کار کرده و به او افتخار می کنم.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43174

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر