حجت‌الاسلام عباسی:

اعتراف بزرگ نظریه‌پرداز وهابیت به صحیح‌بودن سند روایی قیام حضرت مهدی(عج)

نویسنده کتاب‌ «بنیان‌های وهابیت» گفت: ابن تیمیه، نظریه‌پرداز وهابیت هم وقتی در برابر انبوهی از روایات در صحاح سته درباره حضرت مهدی(عج) قرار می‌گیرد، صراحتاً می‌گوید: احادیثی که می‌توانیم بر آن‌ها نسبت به قیام حضرت مهدی احتجاج کنیم،‌ صحیح‌اند.

اعتراف بزرگ نظریه‌پرداز وهابیت به صحیح‌بودن سند روایی قیام حضرت مهدی(عج)

گیلان خبر: در روایات اهل سنت درباره منجی موعود روایات فراوانی وجود دارد. اینکه شخصی به نام مهدی (عج) از فرزندان پیامبر می‌­آید و این شخص از فرزندان فاطمه زهرا (س) است. در روایات اهل سنت این نکته نیز وجود دارد که بعد از اینکه جهان پر از ظلم و جور شد، این منجی ظهور کرده و جهان را پر از عدل و داد می‌کند. این بدان معناست که اهل تسنن، اصل منجی و ظهور مهدی را قبول دارند، اما اینکه این مهدی در حال حاضر به دنیا آمده و زنده است و در حال غیبت است،  قبول ندارند و می‌گویند هنوز به دنیا نیامده است. لذا آن حضرت را که ما به امامتش اعتقاد داریم، فرزند امام حسن عسکری(ع) است و هزار و اندی سال پیش به دنیا آمده و اکنون در پرده غیبت به سر می­‌برد، انکار می­‌کنند و آن را ساخته و پرداخته ذهن شیعیان می‌دانند. بنابراین در بسیاری از مکتوبات خود از آن به عنوان مهدی موهوم یاد می‌کنند.

به مناسبت نیمه شعبان سالروز ولادت حضرت حجت (عج) با حجت‌الاسلام حبیب عباسی نویسنده کتاب‌های «بنیان‌های وهابیت» و «تیشه‌ها و ریشه‌ها» پیرامون نظر وهابیت درباره ظهور گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌آید: 

*اعتراف به اصالت مهدویت

نکته جالب توجه این است که ابن تیمیه بزرگ تئوریسین وهابیت هم وقتی در برابر انبوهی از روایات در صحاح سته و حتی در صحیح بخاری و مسلم درباره حضرت مهدی (عج) واقع می‌شود، صراحتاً می‌گوید: «إن الأحادیث التی یحتج بها على خروج المهدی أحادیث صحیحة، رواها أبو داود والترمذی وأحمد وغیرهم من حدیث ابن مسعود وغیره»، احادیثی که می‌توانیم بر آن احادیث بر قیام حضرت مهدی احتجاج کنیم،‌ این احادیث صحیح هستند. این روایات را ابوداود، ترمذی و احمد نقل کرده‌اند.

جالب‌تر اینکه بن باز مفتی اعظم سابق عربستان سعودی می‌نویسد: «مسأله حضرت مهدی (عج) واضح است و احادیث پیرامون آن مستفیضه بلکه متواتر است و تعداد زیادی از اهل علم متواتر بودن احادیث حضرت مهدی (عج) را نقل کرده‌اند و تواتر آن تواتر معنوی است؛ به خاطر کثرت طرق احادیث آن و اختلاف در لفظ احادیث و راویان و الفاظ به حق دلالت بر این دارد که این شخص موعود امر ثابتی دارد و خروج او حق است و ما دیده‌ایم که علما مسائل زیادی را با روایاتی کمتر از این ثابت کرده‌اند و قول حق از علما بلکه اتفاق علما بر ثبوت مسأله مهدویت است و همین قول حق است و به حق که او در آخرالزمان خارج خواهد شد و اما عده قلیلی از علما (در این مسأله) توجهی به صحبت درباره او نکرده‌اند».

رابطة العالم اسلامی که در حقیقت مرکز فرهنگی وهابیت است، در ماه می 1976 رسماً اعلام کرد: «فإنّ الاعتقاد بظهور المهدی یعتبر واجباً على کل مسلم و هو جزء من عقائد أهل السنة والجماعة ولا ینکر ذلک إلاّ کلّ جاهل أو مبتدع» یعنی اعتقاد به ظهور حضرت مهدی (عج) امری واجب بر همه مسلمان‌ها است. این عقیده جزء عقائد اهل سنت و جماعت است و جز جاهل و نادان و بدعت‌گذاری کسی نمی‌تواند این عقیده را انکار کند.

اشکال وهابیت نسبت به حضرت مهدی (عج) ولادت آن حضرت و اینکه آیا حضرت مهدی (عج) از نسل امام عسکری(ع) است و در سال 255 هجری به دنیا آمده یا نه، است. علمای زیادی از اهل سنت صراحتاً در کتاب‌های خودشان گفته‌اند که حضرت مهدی (عج) در سال 255 یا در سال 258 از نرجس خاتون و امام عسکری (ع) به دنیا آمده است.

نظر 120 نفر از علمای اهل سنت جمع­‌آوری شده است که همگی بر ولادت حضرت مهدی اعتراف دارند. جناب ابونصر سهل بن عبد الله از اعلام قرن چهارم در کتاب سر السلسلة العلویة صراحت دارد بر این که حضرت مهدی (عج) فرزند امام عسکری (ع) به دنیا آمد و او را قائم و حجت می‌دانند.

بعد می‌گوید: هیچ اشکالی در نسب آن حضرت نیست؛ ولی به خاطر برخی از مسائل سیاسی، برادرش جعفر آمد و ادعای میراث امام عسکری را کرد.

فخر رازی از مفسرین اهل سنت صاحب کتاب تفسیر کبیر به صراحت می­‌نویسد: «فله ابنان وبنتان اما الإبنان فأحدهما صاحب‌الزمان والثانی موسی دُرِّج فی حیات أبیه»، امام عسکری (ع) دو دختر و دو پسر داشتند. یکی از فرزندان آن‌ها صاحب الزمان و دیگری موسی بوده که در زمان حیات پدرش از دنیا رفته است».

ابن خلکان از بزرگان اهل سنت می‌نویسد: «کانت ولادته یوم الجمعة منتصف شعبان سنة خمس وخمسین ومأتین»، ولادت حضرت مهدی روز جمعه نیمه شعبان سال 255 هجری بوده است.

همچنین ذهبی از علمای بزرگ اهل سنت در کتاب‌های متعددش در این زمینه سخن گفته است. وی در تاریخ اسلام می­‌نویسد: «وأما ابنه محمد بن الحسن الذی یدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة، فولد سنة ثمان وخمسین وقیل سنة ستة و خمسین»، و اما فرزندش محمد بن حسن که رافضه (شیعه) او را قائم خلف و حجت می­‌نامند، پس سال 258 یا 256 به دنیا آمده است»


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43619

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر