رئیس نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا:

ادبیات معاصر ایران به آن مرحله از پختگی رسیده که به تمام دنیا شناسانده شود

رئیس نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا گفت: به نظرم ادبیات معاصر ایران ادبیاتی غنی است و به آن مرحله از پختگی رسیده که به تمام دنیا شناسانده شود.

ادبیات معاصر ایران به آن مرحله از پختگی رسیده که به تمام دنیا شناسانده شود

گیلان خبر: یکی از مهمانان این دوره از نمایشگاه کتاب رئیس نمایشگاه تورین ایتالیاست. نمایشگاهی که به مانند تهران بازدیدکنندگان بسیاری را در خود می بیند.

از این رو خبرنگار ما گفت و گویی را با «ماسیمو بِرای» رئیس نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا انجام داده که در ادامه می خوانید.

 با توجه به اینکه سال گذشته ایتالیا میهمان ویژه نمایشگاه کتاب بود آیا آماری در این رابطه دارید که نشان‌دهنده گسترش تعاملات کتاب و ترجمه‌شده باشد.

قطعا با توجه به آن دوره که ایتالیا در نمایشگاه حضور داشت علاقه‌مندی بسیار زیادی ایجاد شده از هر دو طرف. از طرف ایتالیا می‌توانم بگویم که قطعا ناشران خیلی زیادی هستند که توجه‌شان به سمت ایران و به ویژه به سمت صنعت کتاب ایران و نیز به سمت ادبیات معاصر ایران جلب شده و این آشنایی سبب شده به دنبال آثاری از ادبیات معاصر برای چاپ و ترجمه به زبان ایتالیایی باشند و متعاقب آن ایتالیایی‌ها بیشتر با آثار ایرانی آشنا می شوند.

 در بازدیدی که از نمایشگاه کتاب داشته اید در مقایسه با نمایشگاه تورین چه تفاوتی به چشمتان آمده است.

فکر کنم تفاوت زیادی بین نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه تورین ایتالیا وجود نداشته باشد. حضور بازدیدکنندگان بسیار زیاد در این نمایشگاه نشان از علاقه به کتاب در میان مخاطبان است و از این نقطه نظر خیلی با نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا شباهت وجود دارد. هر چند این نمایشگاه تازه روز گذشته افتتاح شده ولی با استقبالی که من دیدم فکر کنم قطعاً‌ نمایشگاه موفقی خواهد بود.

 اولین نفری که از ادبیات ایران در ذهن‌تان می‌آید چه کسی است؟

ببینید من از یک طرف شدیداً‌ به شعر علاقه دارم از طرف دیگر ادبیات معاصر هم همیشه برایم جالب بوده و جذابیت‌های خاص خودش را برایم داشت است. با توجه به ترجمه هایی که انتشارات از کتاب‌های ادبیات معاصر ایران به ایتالیایی داشته این افتخار را داشتم که با  یکسری از نویسندگان معاصر ایران آشنا شوم و به نظرم ادبیات معاصر ایران ادبیاتی غنی است و به آن مرحله از پختگی رسیده که به تمام دنیا شناسانده شود.

البته الان حضور ذهن ندارم نام شخص خاصی را بگویم لیکن به ادبیات ایران علاقه‌مند بوده‌ام. نکته دیگری که در مورد ادبیات ایران به ذهنم می رسد این است که در ادبیات گذشته ایران جریان و ارتباطی میان ادبیات و مذهب وجود داشته است و بسیاری از چهره‌های دینی ایرانی وارد عرصه ادبیات شده و آثار بزرگی از خود به جای گذاشته‌اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43644

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر