رئیس فرهنگستان علوم:

شعار «نه به کتاب نخواندن» یک اعتراض است

رئیس فرهنگستان علوم ضمن حضور در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: «نه به کتاب نخواندن» که شعار نمایشگاه امسال است، در واقع اعتراضی است به سرانه‌ی پایین مطالعه در کشور.

شعار «نه به کتاب نخواندن» یک اعتراض است

گیلان خبر: رضا داوری اردکانی عصر دوشنبه، 17 اردیبهشت با اشاره به شعار نمایشگاه امسال که «نه به کتاب نخواندن» است، گفت: شعار «نه به کتاب نخواندن» در واقع درخواست نیست؛ بلکه یک اعتراض است. این شعار اعتراض می‌کند به اینکه مردم کتاب نمی‌خوانند.

رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: نسبت به زمان قدیم مطالعه‌ی ما کمتر شده و سیر نزولی داشته است. اکنون نیز مشغولیت در فضای مجازی سبب شده مردم کمتر کتاب بخوانند.

داوری اردکانی در ادامه اظهار کرد: به نظر می‌رسد ما سوالی از خود نمی‌پرسیم و احتیاجی نداریم به کتاب مراجعه کنیم. ما خیلی کم کتاب می‌خوانیم و تیراژ برخی کتاب‌ها به 500 نسخه رسیده است.

وی اضافه کرد: این خیلی قابل تامل است که کشوری با 80 میلیون نفر جمعیت و چند هزار سال سابقه‌ی تاریخی، علمی ‌و فرهنگی تیراژ چاپ کتابش تا این حد پایین بیاید.

به گفته‌ی داوری اردکانی کتاب‌هایی که تیراژ بالایی دارند، معدود و خاص هستند. ما 5 میلیون دانشجو در کشور داریم. اگر هر دانشجو در سال تنها یک کتاب خریداری کند، سالانه 5 میلیون کتاب به فروش می‌رسد. البته خرید یک کتاب در سال بسیار اندک است و باید بسیار بیش از این باشد.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43787

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر