کارت بلیت یک ساله خبرنگاری را با کارت اعتباری 350 هزار تومانی تعویض کردند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران به جای اجرای قانون واگذاری کارت بلیت یک ساله رایگان به خبرنگاران، کارت بلیت اعتباری با شارژ 350 هزار تومانی می‌دهد.

کارت بلیت یک ساله خبرنگاری را با کارت اعتباری 350 هزار تومانی تعویض کردند

گیلان خبر: طرح جدید ترافیک از اواخر سال 96 با جنجال‌های فراوان در مسیر تصویب و اجرا قرار گرفت.

گروه‌هایی که همواره به دلایل شغلی مستحق دریافت مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک بودند، در ابتدا سهمیه مجوزشان دستخوش تغییرات اساسی قرار گرفت، اما شورای شهر تهران با استدلال‌های منطقی، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران را متقاعد کرد که وجود برخی از این مجوزها برای گروه‌هایی نظیر خبرنگاران و جانبازان به نفع جامعه است.

اقدام غیر قانونی پورسیدآقایی با تبدیل کارت بلیط یک ساله به کارت اعتباری

اگرچه پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تمام توان سعی کرد تا خواسته‌های اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم عملی نشود، اما در نهایت به بخشی از این خواسته‌ها راضی شد و بخشی دیگر را هم نصفه و نیمه پذیرفت.

دادن مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک به خبرنگاران موضوعی است که اگرچه پورسید آقایی با انجام آن موافقت کرد، اما پر و بال آن را قیچی کرد.

اقدام غیر قانونی پورسیدآقایی با تبدیل کارت بلیط یک ساله به کارت اعتباری

کاهش سهمیه خبرنگاران به یک سوم تعداد سال‌های قبل یکی از مواردی است که می‌توان از آن به عنوان پذیرش نیمه کاره نام برد و دیگری هم تبدیل هزینه تردد رایگان به تردد دارای هزینه است.

در طرح جدید بر خلاف گذشته که خبرنگاران می‌توانستند با دریافت مجوز طرح ترافیک به صورت کاملا رایگان در محدوده طرح تردد کنند، باید برای هر تردد، 10 درصد هزینه کل را پرداخت کنند.

شورا هم به منظور جبران حقی که از تلاشگران عرصه اطلاع رسانی ضایع شده بود، برای این قانون تبصره‌ای نوشت تا مبادا از انگیزه خبرنگاران برای اطلاع رسانی به مردم کاسته شود و در نهایت مردم ضربه بخورند.

اقدام غیر قانونی پورسیدآقایی با تبدیل کارت بلیط یک ساله به کارت اعتباری

اعضای شورا به منظور سهولت تردد گام‌های پرتوان رکن چهارم دموکراسی، قانونی را تصویب کردند که به موجب آن شهرداری باید به خبرنگارانی که مشمول دریافت مجوز طرح ترافیک نمی‌شوند و یا خودرو ندارند، کارت بلیت رایگان یک ساله بدهد.

اعتبار کارت بلیت یک ساله محدود به اعتبار ریالی نیست و فاصله زمانی یک ساله، محدودیت آن را تعیین می‌کند، به این معنا که دارنده کارت تا یک سال می‌تواند به هر تعداد به وسیله این کارت از اتوبوس و مترو استفاده کند، در حالی که در کارت‌های اعتباری، اعتبار آن محدود به میزان شارژ موجود در کارت است و دارنده کارت در صورتی که چندین سال هم از کارت استفاده نکند، از اعتبارش کم نمی شود.

طی چند روز گذشته محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در حالی خبر از آمادگی خود برای واگذری کارت‌های رایگان یک ساله به خبرنگاران داد که گویی از مصوبه شورا و تاکید آن بر قید زمان بی اطلاع است.

اقدام غیر قانونی پورسیدآقایی با تبدیل کارت بلیط یک ساله به کارت اعتباری

پور سید آقایی گفته که دستور صدور مجوز 2000 کارتی را داده که 350 هزار تومان اعتبار دارند و به زودی در اختیار خبرنگارن متقاضی قرار می گیرد.

این سیاست گذاری نشان می دهد معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران یا مصوبه را نخوانده یا اگر هم خوانده تصمیم گرفته بر خلاف آن عمل کند.

خبرنگاران وظیفه دارند، برای اینکه مردم جامعه از تازه ترین اخبار و اطلاعات عقب نمانند و جامعه دچار فقر فرهنگی و اطلاعاتی نشود، روزانه به چندین مکان و اداره دولتی مراجعه کنند تا با کسب اخبار و اطلاعات جدید، مردم را در جریان تازه ترین تغییر و تحولات جامعه قرار دهند.

حالا اگر خبرنگاری بخواهد در یک روز حداقل 4 اتوبوس سوار شود، باید مبلغی حدود 4 هزار تومان را پرداخت کند که در این شرایط کارت بلیت 350 هزار تومانی 3 ماه هم عمر نمی‌کند و ظرف 87 روز اعتبار آن به پایان می رسد.

طبق قانون برای کمک به امر اطلاع رسانی باید به خبرنگارانی که از طرح استفاده نمی‌کنند، کارت بلیتی ارائه شود که تا یک سال در تمام خطوط اتوبوس و مترو قابل استفاده باشد و لازم به شارژ مجدد آن نباشد، نه آن که کارت بلیتی با 350 هزار تومان اعتبار داده شود که هم خلاف مصوبه است و هم در بهترین شرایط کمتر از 3 ماه عمر می‌کند.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 44229

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر