عالم اهل تسنن:

مفتیان قزاقستان رهبر انقلاب را شخصیت تقریبی و وحدت طلب می‌دانند

عالم اهل تسنن با بیان اینکه مفتیان قزاقی، رهبر انقلاب را اولی الامر و شخصیتی تقریبی و وحدت طلب می‌دانند،که حتی در سخنرانی‌های خود در کردستان یا در مراکز اهل سنت همیشه هر شخصی که به قداست شیعه یا سنی حمله‌ور شود موضع داشته‌اند.

مفتیان قزاقستان رهبر انقلاب را شخصیت تقریبی و وحدت طلب می‌دانند

گیلان خبر: در سفری که آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی به منظور شرکت در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب جهان در قزاقستان شرکت کرد، آخوند عبدالرزاق رهبر امام جمعه آق‌قلا و از برجسته‌ترین علمای اهل‌سنت ایران نیز وی را همراهی می‌کرد. آخوند رهبر دیدگاه‌های بسیار جالبی پیرامون مسأله قرآنی «أولی الأمر» و همچنین انقلاب اسلامی ایران دارد.

وی گفت: همچنین بسیاری از طلاب قزاقستانی بخشی از دوره تحصیل خود را در ایران و نزد آخوند رهبر گذرانده‌اند که همین امر اهمیت حضور ایشان را در این سفر به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و همراه با یک عالم شیعه دوچندان می‌کرد. در همین رابطه با آخوند عبدالرزاق رهبر درباره این اجلاس گفت‌وگو کردیم.

این عالم اهل تسنن با اشاره به حضور همه مذاهب و قومیت‌ها در این اجلاس افزود: در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب جهان عرب و عجم بودند، مذاهب دیگر مانند حنفی بود حتی از شافعی‌ها هم آمده بودند. آن‌ها هم از سخنرانی حضرت آیت الله اراکی خوشحال بودند و به بنده تبریک می‌گفتند که ماشاءالله در ایران همچنین شخصیت‌های تقریبی وجود دارد و ما گمان نمی‌کردیم چنین باشد؛ به ما دید دیگری را تزریق می‌کردند.

امام جمعه آق‌قلا با بیان اینکه حضور و سخنرانی آیت‌الله اراکی موجب شد که برخی مفتیان قزاقستان دیدگاه دیگری نسبت به جمهوری اسلامی ایران پیدا کنند،  تصریح کرد: حتی صاحب ادیانی که از مسکو -سن پترزبورگ- آمده بودند به شخصیت معنوی آیت‌الله اراکی علاقه‌مند شدند و برخی طلبه‌ها با اشاره به اینکه در قزاقستان از سوی عالمان برخی کشورها اندیشه‌های نادرست ترویج می‌شود، خوستار حضور نماینده‌ای از ایران برای پاسخ‌دهی به این شبهات شدند.

وی با بیان اینکه مفتیان قزاقی، رهبر انقلاب را یک شخصیت تقریبی می‌دانند، ادامه داد: در این اجلاس یکی از قزاق‌ها این روایت را خواند: «لا فرق بین العربی و العجمی و لا اسود و لا ابیض الا بالتقوی» و گفتند مقام معظم رهبری  یک شخصیت تقریبی و وحدت‌طلب است که حتی در سخنرانی‌های خود در کردستان یا در مراکز اهل سنت همیشه هر شخصی که نسبت به قداست شیعه یا سنی حمله‌ور شود نه شیعه و نه سنی است، موضع داشته‌اند، همان گونه که قرآن کریم به ما امت واحده می‌گوید«إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً».

آخوند رهبر با اشاره به اینکه در این اجلاس رئیس جمهور قزاقستان از وجود تفکرات افراطی و سلفی در کشورش ابراز ناخرسندی کرده است، اظهار داشت: در این سفر به مناطق دور قزاقستان رفتیم و مقداری با علما و اهل مساجد نشستیم و بحث کردیم. حتی رئیس‌جمهور این کشور از این اختلافات ناراحت بود و می‌گفت: از طرف برخی کشورها می‌آیند و سنت و فرهنگ قدیمی قزاق را که اهل مذهب و عرفان و طریقت بودند خراب می‌کنند.

وی گفت: در حاشیه این اجلاس از من سؤال کردند که نَصب آیت‌الله اراکی بر عهده چه کسی است؟ من هم گفتم که ما یک اولی الامری داریم که او آیت‌الله اراکی را نصب کرده است. بعد هم این عقاید نسفی را برای آن‌ها خواندم؛ «مَنْ مَاتَ وَ لم یَعرَف إِمَام زَمَانِه مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّة»؛ ما باید به اولی الامر و امام خود یعنی مقام معظم رهبری احترام بگذاریم. اگر احترام نکنیم میتة ما، میتة جاهلیت خواهد بود. بعد این روایت دنباله داشت: «ولابد عن الناس من نصب الامام... و اقامة الجمعة و آیات» اولی الامری همچون مقام معظم رهبری لازم است که گاهی جلوی کندروی و تندروی‌ها و عصبیات مذهبی را بگیرد و با عدالت حکم کند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45707

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر