گزارشی از عظیم‌ترین کنگره انسانی جهان

آزادگان جهان مرزها را شکستند/ اقیانوس شیفتگان در آغوش کربلا

گویا با هر اربعین، ندای «هل مِن ناصر یَنصُرُنی» دل جهان را می‌لرزاند که جان‌ها اینگونه در عطش نینوا می‌سوزند؛ این روزها مرزهای سه‌گانه مهران، چذابه و شلمچه گذرگاه میلیون‌ها جان‌شیفته حسینی است که گویا بند دلشان را به کربلا زنجیر کرده‌اند و شوق تکرار قرار عاشقانه اربعین از سرشان نمی‌افتد.

آزادگان جهان مرزها را شکستند/ اقیانوس شیفتگان در آغوش کربلا

گیلان خبر: در حالی که تنها دو روز به اربعین حسینی باقی مانده مرزهای کشور شاهد حضور میلیون‌ها عاشق ثارالله است که برای تکرار سالانه قرار عاشقی خود با سالار شهیدان پای پیاده مسیرهای منتهی به کربلا را گز می‌کنند. در کنگره عظیم اربعین که نماد همبستگی مسلمانان جهان است، همه دستگاه‌های خدمت رسان ایران برای سهولت سفر عاشقانه زائران اربعین حسینی پای در میدان خدمت نهاده‌اند؛ مسئولان کشور عراق نیز در تلاشند تا زائران کربلا با کمترین سختی خود را به کربلا برسانند.

 

این‌ روزها مرزهای سه‌گانه مهران، چذابه و شلمچه گذرگاه میلیون‌ها جان‌شیفته حسینی است که سختی راه، وزش تندباد، طوفان و سیل و گرد و غبار مانع طی مسیر آنها نشده است و قدم به قدم به شوق رسیدن به حرم عشق، سختی سفر را به جان خسته و پای تاول‌زده خریده‌اند.

 

امروز همه بسترها برای تردد قدوم زائران حسینی مهیاست و در این میان دستگاه‌های خدمت رسان در مرزهای سه گانه (مهران، شلمچه و جذابه) با تمام قوا برای برپایی راهپیمایی اربعین تلاش می‌کنند.

خروج یک میلیون و ۶۳۴ هزار نفر از مرزهای سه‌گانه/ بازگشت ۴۴۲ هزار زائر

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه تا صبح پنجم آبان ماه یک میلیون و ۶۳۴ هزار نفر از مرزهای سه‌گانه کشور خارج شده‌اند، گفت: تاکنون ۴۴۲ هزار زائر نیز به کشور بازگشته‌اند.

سردار محسن فتحی‌زاده از آمادگی کامل پلیس برای موج بازگشت زائران خبر داد و با بیان اینکه حدود ۲۰۰ هزار نفر برای خروج از مرز مهران و سفر به کربلا هنوز باقی مانده‌اند، افزود: این افراد نیز پیش بینی می‌شود ظرف ۴۸ ساعت آینده از طریق مرز مهران وارد عراق شده و در مراسم اربعین شرکت کنند.

 

وی از برنامه‌ریزی لازم برای آماده سازی زیر‌ساخت‌ها جهت بازگشت زائران خبر داد و تصریح کرد: در مرزها هیچگونه امکاناتی برای صدور ویزا و گذرنامه نداریم و اگر زائری بدون مدارک قانونی به مرزها مراجعه کند، ناچاریم زائر را برای تهیه مدارک معتبر برگردانیم.

ورود 75 هزار زائر حسینی از کشورهای مختلف به ایران

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی در سامانه سماح نام‌‌نویسی کردند، گفت: امسال نزدیک ۵۰ هزار نفر اتباع افغانستانی مقیم ایران برای حضور در حماسه اربعین نام‌نویسی کردند. همچنین حدود ۷۵ هزار نفر از مرزها از کشورهای مختلف وارد ایران شدند تا به پیاده‌روی اربعین مشرف شوند.

حسین ذوالفقاری با اشاره به اهمیت نام‌نویسی از زائران حسینی و صدور روادید زائران، اظهار داشت: امسال بر خلاف سال گذشته که ۱۲ دفتر اقدام به صدور روادید می‌کردند، این دفاتر به بیش از ۲۰ دفتر افزایش یافت؛ همچنین مراکز پلیس+۱۰ تهران نیز هم‌زمان با صدور گذرنامه اقدام به صدور ویزا نیز کردند.

 

حضور ۲ میلیون زائر ایرانی در پیاده‌روی اربعین/ ۲۰ هزار نفر در انتظار صدور ویزا

وی با اشاره به اینکه حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند، گفت: تاکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار زائر از ایران وارد خاک عراق شدند که ۶۱ درصد از مرز مهران، ۲۲ درصد از مرز شلمچه، ۱۳ درصد از مرز  چذابه و ۴ درصد به صورت هوایی به راهپیمایی اربعین مشرف شده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: حدود ۲۰ هزار نفر در انتظار صدور ویزا هستند که ۴ هزار نفر از آن‌ها اتباع خارجی هستند که روند صدور آن‌ها نهایت تا ۴۸ ساعت پس از تحویل مدارک صادر می‌شود.

ثبت‌نام ۱۸۷ هزار زائر اربعین برای دریافت ارز

وی همچنین با اشاره به مشکل تأمین ارز زائران اربعین تصریح کرد: در عراق ارز تأمین شد که باید در کشور عراق به مردم داده می‌شد. مسؤولان بانک مرکزی و بانک ملی اعلام کردند که این ارز تأمین شده و قرار است به زائران تخصیص یابد اما زیرساخت‌ها شاید برای توزیع ارز بین زائران به خوبی ایجاد نشده بود.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: در روزهای نخست صحنه‌های ناخوشایندی در عراق شاهد بودیم اما طبق آخرین آمار ۱۸۷ هزار نفر برای دریافت ارز ثبت‌نام کردند که ۱۲۰ هزار نفر این ارز را دریافت کردند و هم‌اکنون وضعیت تخصیص ارز عادی است.

افزایش حضور زائران علی‌رغم تهدیدات و تحریم‌ها

فرمانده سپاه پاسداران نیز در حاشیه بازدید از پایانه مسافربری شلمچه با بیان اینکه شاهد تردد روان زائران از مرز بین‌المللی شلمچه هستیم، گفت: به رغم تمامی تهدیدات و تحریم‌ها، حضور مردم برای شرکت در همایش عظیم اربعین نه تنها کمتر بلکه بیشتر از سال‌های گذشته بود.

سرلشکر محمدعلی جعفری افزود: با تدابیری که برای کنترل و ترددهایی که توسط نیروهای مختلف نظامی، انتظامی و امنیتی در مرزها شکل گرفته خوشبختانه مشکل خاصی نیست و مردم هم به نسبت رضایت دارند و اگر موارد کمی هم در مسیر هست، طبیعی و قابل رفع است.

وی با بیان اینکه شور و همت مردم برای شرکت در آئین اربعین و خدمات رسانی به زائران در قالب مواکب هرساله بیش از سال گذشته است، تصریح کرد: با توجه به وضعیت هوا و شرایط جوی و باد و بارانی که چند روز قبل در شلمچه بود و امروز هم هست اما مردم با شور و حال فراوان مشغول خدمات رسانی‌ هستند.

 

این روزها کربلا روز و شب نمی‌شناسد٬ هر لحظه که به اربعین حسینی نزدیک‌تر می‌شویم، ازدحام جمعیت در کربلا هم بالا می‌رود، حال عاشقان حسینی اینجا تماشایی است. میلیون‌ها نفر برای عزاداری امام حسین(ع) آماده می‌شوند. معجزه جاذبه مغناطیسی حسین(ع) کار دست دل‌های آزادگان در سراسر جهان داده تا سختی راه را به جان بخرند و در عظیم‌ترین کنگره انسانی به سالار شهیدان ابراز ارادت کنند.

 

امسال با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده، مسیرهای مختلف از جمله شلمچه  برای خودروهای خادمان و زائران تعبیه شده که از شرایط مناسبی برخوردار است، با این حال مسئولان مربوطه در تلاشند تا برای اربعین سال آینده وضعیت موجود را بهبود بخشند. 

افزایش امکانات مرز شلمچه در سال آینده 
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در این باره گفت: در تلاشیم تا بتوانیم امکانات بهتری برای زائران مهیا کنیم و در سال آینده خدمات بسیار بیشتری در مرز شلمچه ارائه خواهد شد.

مرتضی بانک در حاشیه بازدید از مرز بین‌المللی شلمچه اظهار داشت: مسیرهای مختلف برای خودروهای خادمان و زائران تعبیه شده که از شرایط مناسبی برخوردار است و بخشی از مردم نیز که از طریق مرز مهران عازم عتبات بودند به سمت مرز شلمچه گسیل شده‌اند چرا که امکانات نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است.

 مسیرهای مختلف برای خودروهای خادمان و زائران تعبیه شده که از شرایط مناسبی برخوردار است و بخشی از مردم نیز که از طریق مرز مهران عازم عتبات بودند به سمت مرز شلمچه گسیل شده‌اند چرا که امکانات نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با بیان این موضوع که این مرز را منطقه آزاد اروند مدیریت می‌کند، تصریح کرد: در برخی مسائل از جمله تفاوت قیمت‌ها ممکن است برای زائران مشکل ایجاد شود که خوشبختانه پرداخت ارز دولتی به مردم می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف سازد.

وی یادآور شد: خدماتی که ارائه می‌شود نسبتاً مناسب است و برای برخی زائران که ویزا اخذ نکرده‌اند، تمهیداتی اندیشیده شده تا در همین منطقه نسبت به دریافت روادید اقدام نمایند.

 

بارش باران هم مانع افزایش تردد زائران اربعین حسینی نشد 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام با اشاره به تردد بیش از یک میلیون نفر از مرز مهران، گفت: هم‌اکنون رفت و آمد در همه راه‌های استان جریان دارد.

 

نورالله دلخواه با بیان اینکه با وجود بارش شدید باران در دو روز گذشته خوشبختانه در مسیر تردد زائران مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: از ابتدای ماه صفر تا ساعت 24 دیروز، 1 میلیون و 114 هزار و 727 نفر از مرز مهران تردد داشته‌اند که از این تعداد 975 هزار و 748 نفر به عتبات مشرف و 138 نفر نیز پس از زیارت وارد کشور شده‌اند.

وی تصریح کرد: از ساعت 1 بامداد امروز 5 آبان تا ساعت 8 صبح، 33 هزار نفر از مرز مهران تردد کرده‌اند که شامل 16 هزار  خروجی و 17 هزار ورودی بوده است.

زائران پاکستان پیاده در مسیر پاکبازی

فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان از ورود 47 هزار زائر پاکستانی از پایانه مرزی میرجاوه به کشور برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین خبر داد.

 

سردار سعید کمیلی اظهار کرد: اربعین، رمز پویایی همیشگی نهضت پرشور حسینی و اعلام پایبندی امت اسلام  به مکتب سرخ عاشوراست که علی رغم تمام سختی‌ها و دشواری‌های راه، مشتقان و شیفتگان آن امام همام، این دشواری‌‌ها را برای شرکت در همایش عظیم پیاده روی اربعین به جان می‌خرند.

 

 دل را که به عشق حسین صفا داده باشی، حرارتی در دلت افروخته می شود که تا ابد خاموش شدنی نیست. این عشق و ارادت پایت را تا حرمش می‌کشاند، به نژاد و رنگ و سن و سال هم ربطی ندارد، دلی که به عشق حسین(ع) بتپد سختی راه که هیچ، جانش را هم فدایی معشوق می‌کند. همین عطش رسیدن به میعادگاه معشوق است که  هر ساله عاشقان اهل بیت(ع) را در روز اربعین حسینی با پای پیاده به کربلا می‌کشاند تا اجتماع میلیونی اربعین حسینی را پدید آورند.

مسئولان استان گیلان و اعضای ستاد استقبال از زائران خارجی عتبات عالیات شهرستان آستارا هم با برپایی موکب‌های اسکان و پذیرایی از زوار خارجی اربعین حسینی (ع) که از مرز آستارا وارد کشور شدند؛ استقبال کردند.

 

ارادت و محبت اهل تسنن به امام حسین(ع) کمتر از شیعیان نیست

امام جمعه سنندج نیز با بیان اینکه ارادت مردم متدین استان کردستان به حضرت امام حسین(ع) و اهل ‌بیت رسول خدا بر هیچ کس پوشیده نیست، گفت: این ارادت قلبی اگر از مسلمان شیعه بیشتر نباشد مطمئنا کمتر نیست.

ماموستا عبدالرحمن خدایی افزود: هر انسان مسلمانی که حضرت رسول اکرم(ص) را دوست بدارد و به او ارادت و ایمان داشته باشد برای واقعه کربلا و مظلومیت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) ناراحت و غمگین می‌شود.

رییس ستاد اربعین استان کردستان هم با اشاره به پذیرایی 400 خادم اهل سنت و شیعه از زائران اربعین حسینی در کربلای معلی، تصریح کرد: تاکنون بیش از 40 هزار زائر اربعین حسینی از خدمات موکب‌های کردستان بهره‌مند شده‌اند

پذیرایی 400 خادم سنی و شیعه کردستانی از زائران کربلای معلی 

رییس ستاد اربعین استان کردستان هم با اشاره به پذیرایی 400 خادم اهل سنت و شیعه از زائران اربعین حسینی در کربلای معلی، تصریح کرد: تاکنون بیش از 40 هزار زائر اربعین حسینی از خدمات موکب‌های کردستان بهره‌مند شده‌اند.

حجت‌الاسلام  سیدمحمد سادات با بیان اینکه در کردستان محبت اهل بیت(ع) به عنوان باور مشترک و محور وحدت است، گفت: مردم استان کردستان این باور را با حضور قریب 5 هزار نفر در پیاده‌روی اربعین به منصه ظهور خواهند گذاشت.

با توجه به اینکه زائران  از مرزهای سه گانه (مهران، شلمچه و چذابه) در تردد هستند، تهیه امکانات لازم و خدمات دهی به زوار از اولویت‌های اصلی دستگاه های خدمات رسان، انتظامی و امنیتی است.

 

استقرار 30 هزار نیروی پلیس در مرزهای سه‌گانه

نیروی انتظامی در مدت راهپیمایی بزرگ اربعین خدمات متنوعی به زائران ارائه می‌کند که کاری سنگین و پرحجم است هرچند این کارها را عاشقانه انجام می‌دهند

معاون هماهنگ کننده ناجا با اشاره به استقرار 30هزار نیروی پلیس در مرزهای سه گانه گفت: تامین نظم و امنیت راهپیمایی بزرگ اربعین محوری ترین ماموریت پلیس است.(خبر کامل را اینجا بخوانید)

سردار محمدعلی نوری‌نژاد با اشاره به  ماموریت پلیس برای تامین نظم و امنیت راهپیمایی بزرگ اربعین افزود: یگان ویژه، مرزبانی، پلیس پیشگیری، آگاهی، راهنمایی و رانندگی، معاونت بهداد ناجا، معاونت اجتماعی ناجا  و سایر بخش‌های نیروی انتظامی در طول مدت راهپیمایی بزرگ اربعین خدمات متنوعی به زائران ارائه می‌کنند که کاری سنگین و پرحجم است هرچند این کارها را عاشقانه انجام می‌دهند.

 

پایش هوایی مرزهای سه‌گانه

فرمانده مرزبانی ناجا نیز بازدیدی به صورت هوایی از مرزهای مهران، شلمچه و چذابه داشت. این پایش‌های هوایی مرزها حاکی از آن بود که  مقررات مرزی از سوی دو کشور ایران و عراق  به جد مورد توجه مرزبانان  قرار گرفته و گشت‌های مشترک مرزی  ایران و عراق به صورت فعال مشغول خدمتند.(خبر کامل را اینجا بخوانید)

سردار قاسم رضایی افزود: امروز ایران اسلامی میزبان زائران اباعبدالله الحسین(ع) از کشورهای پاکستان، افغانستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و ... است و زائران عزیز که طی طریق می‌کنند و وارد خاک مقدس کشورمان می‌شوند مورد استقبال  و میزبانی ایرانیان هستند.

 

فرمانده ناجا نیز در جمع خبرنگاران درباره خروج خودروهای شخصی از مرزها نیز با بیان اینکه فقط برای خودروهای عمومی و خودروهایی که از قبل پلاک های مربوطه برای تردد از مرز دریافت کرده‌اند، این امکان وجود دارد، اظهار داشت: بیش از 30 هزار نفر از نیروهای ناجا در مرزها حضور دارند و امنیت خوبی در کشور، مرزها و مسیر تردد زوار وجود دارد.(خبر کامل را اینجا بخوانید)

 سردار حسین اشتری با اشاره به تسهیل تردد زوار افزود: زائران همکاری خوبی با پلیس دارند و توصیه می‌کنم  همچنان زوار عزیز با نیروی انتظامی همکاری داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی درباره خروج خودروهای شخصی از مرزها عنوان کرد: فقط برای خودروهای عمومی و خودروهایی که از قبل پلاک های مربوطه برای تردد از مرز را دریافت کرده‌اند، این امکان وجود دارد، خودروهای شخصی اجازه خروج از مرزها را ندارند.

خدمات شبانه‌روزی ناجا به زوار/ راه‌اندازی مراکز مانیتورینگ در مرزهای سه‌گانه

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا با بیان اینکه چهار مرکز مانیتورینگ با محوریت مرکز مانیتورینگ ستادی در نقاط مرزی مهران، شلمچه، چذابه و ستاد راه اندازی شده، گفت: در این مراکز، فعالیت‌ها  به طور مستقیم و زنده مشاهده و رصد می‌شود و کارشناسانی در این  مراکز مستقر هستند که تا سامانه‌های فاوایی را پشتیبانی کنند و بتوانند در کسری از زمان، سرویس دهی‌های  لازم را انجام دهند.

از لحظه‌ای که مردم برای صدور گذرنامه، اقدام می‌کنند و در تمامی مراحل چاپ، صدور، خروج از مرز و بازگشت به کشور از ظرفیت سامانه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می‌شود، از طرفی با بهره‌مندی از تجهیزات فاوایی این امکان وجود دارد که مدارک هویتی  زوار در کمتر از سه ثانیه کنترل شود

سردار احمد دولت‌خواه با اشاره به کارکرد سامانه های نظارت و پایش تصویری، بیان کرد: سیستم نظارت تصویری (دوربین‌های مدار بسته) در مرزهای سه گانه، مسیر تردد زوار و همچنین داخل گیت‌ها تعبیه شده و با ایجاد این سیستم مانیتورینگ، امکان مشاهده زائران در مرزها، بررسی مسیرهای راهپیمایی و ...  وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: از لحظه‌ای که مردم برای صدور گذرنامه، اقدام می‌کنند و در تمامی مراحل چاپ، صدور، خروج از مرز و بازگشت دوباره به کشور از ظرفیت سامانه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می شود، از طرفی با بهره‌مندی از تجهیزات فاوایی این امکان وجود دارد که مدارک هویتی زوار در کمتر از سه ثانیه کنترل شود.

تعاملات مرزبانی با مسئولان عراقی در راستای خدمات دهی به زوار

فرمانده مرزبانی استان خوزستان نیز گفت: مرزبانی در تعامل با مسئولان استانی و همچنین همتایان عراقی، در راستای خدمات دهی به زوار تلاش می‌کند.

سردار عبداله نظرپور ادامه داد: با توجه به خیل عظیم مشتاقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و همچنین تردد زائران کشورهای همسایه از مرزهای خوزستان، مرزبانی با تشکیل قرارگاه اربعین در یگان‌های مرزی و همچنین استفاده از نیروهای کارآمد و امکانات بروز اقدامات کنترلی خود را در نوار مرزی تشدید کرده است. 

 

 

لزوم توجه مردم به اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌های نهادهای مرتبط با اربعین

وزیر کشور نیز در حاشیه بازدید از پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه با اشاره به اینکه همه امکانات برای برگزاری مراسم اربعین فراهم شده است، گفت: از مردم تقاضا داریم به اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌های نهادهای مرتبط با اربعین توجه کنند.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی با بیان اینکه تراکم حضور مردم در مرزها بالاست، افزود: باید بتوانیم با همکاری مردم، تسهیلات را مناسبت‌تر و راحت‌تر در اختیار مردم قرار دهیم. (خبر کامل را اینجا بخوانید)

 

توصیه‌های پلیس پیشگیری ناجا به زائران اربعین

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر اینکه زوار اربعین سفر خود را مدیریت کنند، گفت: پلیس پیشگیری با همکاری موسسات حفاظتی و مراقبتی، امنیت پارکینگ‌های پیش بینی شده برای خودروهای زائران را تامین کرده است.

در صورت نداشتن مدارک معتبر به هیچ وجه به مرزها مراجعه نکنید زیرا نیروی انتظامی تحت هیچ شرایطی به زائران بدون روادید اجازه خروج نداده و چاره‌ای جز بازگرداندن آنها از محورهای مواصلاتی قبل از رسیدن به پایانه های مرزی ندارد

سردار محمد شرفی در توصیه‌ای  به زائران اربعین اظهار کرد: در صورت نداشتن مدارک معتبر به هیچ وجه به مرزها مراجعه نکنید چرا که نیروی انتظامی تحت هیچ شرایطی به زائران بدون روادید و ویزا، اجازه خروج نداده و چاره‌ای جز بازگرداندن آنها از محورهای مواصلاتی قبل از رسیدن به پایانه‌های مرزی ندارد.

وی افزود: همه زائران ایرانی و غیر ایرانی برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین، ضرورت دارد از مرزهایی که در مدارک آنها مشخص شده، مراجعه و تردد کنند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگری از توصیه خود به زائران، تصریح کرد: پلیس پیشگیری با همکاری موسسات حفاظتی و مراقبتی، امنیت پارکینگ‌های پیش بینی شده برای خودروهای زائران را تامین کرده با این وصف تاکید می شود مردم از گذاشتن اشیاء قیمتی درون خودروها پرهیز و از آوردن وسایل غیرضروری خودداری کنند.(خبر کامل را اینجا بخوانید)

راه‌اندازی 157 موکب برای اسکان زائران اربعین در ایلام

مسئول کمیته اسکان زائران ستاد اربعین استان ایلام گفت: 157موکب، کار اسکان زائران اربعین حسینی در این استان را انجام می‌دهند.

قاسم حقیقت در این موکب‌ها علاوه بر اسکان، پذیرایی نیز از زائران انجام می‌شود، اظهار کرد: این موکب‌ها در شهرهای مهران، ایلام، ملکشاهی، سرابله، لومار، بدره، دره شهر، ایوان، دهلران و آبدانان فعالیت دارند.
وی همچنین از تجهیز 39 مسجد در شهر ایلام در ایام اربعین امسال خبر داد و گفت: این مساجد به امکانات اولیه تجهیز و کار اسکان زائران در این اماکن مقدس از 25 مهرماه آغاز شده است.

 

 برپایی 611 موکب در شلمچه و چذابه

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه صددرصد مواکب ما مردمی هستند و کار اسکان، تغذیه و هر گونه مایحتاج زائران را انجام می دهند، اذعان داشت: تاکنون 800 موکب در سامانه ثبت نام کردند و شناسنامه دار شدند و همچنین 500 موکب جهت تشکیل پرونده در دست اقدام است.

حجت الاسلام سید محمود موسوی با اشاره به اینکه از این تعداد 310 موکب در شلمچه، 301 موکب در چذابه، 60 موکب در عراق و مابقی در مسیر تردد زائران مستقر هستند، اظهار کرد: موکب های خوزستانی که در عراق راه اندازی می شوند، در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون 90 درصد موکب های شلمچه در مرز مستقر شدند، ابراز کرد: از 301 موکب تدارک دیده شده در مرز چذابه، 216 موکب واگذار شده است.(خبر کامل را اینجا بخوانید)

تاکید بر بستن دستبندهای اطلاعات بستگان به دست سالمندان و کودکان

فرمانده قرارگاه ابوذر اربعین حسینی با اشاره به تمهیدات امنیتی پیش بینی شده از سوی پلیس تصریح کرد: زائران گرامی در هر نقطه از مسیر راهپیمایی که با موارد مشکوکی مواجه شدند سریعا موضوع را به مرکز فوریت های پلیسی 110 اطلاع و یا به ماموران نیروی انتظامی که در مسیرهای اصلی و فرعی استقرار یافته‌اند، اطلاع دهند.

 

سردار شرفی همچنین به زائرانی که افراد سالمند و خردسال به همراه دارند، توصیه کرد: با توجه به ازدحام جمعیت، بستن دستبندهای اطلاعات بستگان به دست سالمندان و کودکان یا روش‌های دیگر شناسایی را در اولویت قرار دهند تا در صورت نیاز پلیس بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

 


استقرار بالگرد، آمبولانس و اتوبوس‌آمبولانس در مرز مهران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام از استقرار 8 بالگرد به منظور ارائه خدمات امدادی و درمانی در مرز مهران خبر داد و گفت: در مرز مهران ۱۵۰ آمبولانس، ۲ بیمارستان صحرایی و ۱۰ دستگاه اتوبوس‌آمبولانس در مرز مهران مستقر است.
 کریم همتی اظهار داشت: برای تقویت یگان‌های خدمات رسان در حوزه بهداشتی درمانی در مرز مهران ۱۵۰ آمبولانس، ۲ بیمارستان صحرایی با تجهیزات و امکانات بیمارستان های ارائه دهنده خدمات جراحی و مراقبت ویژه و ۱۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرز مهران مستقر است. 
وی افزود: با توجه موج جمعیت و افزایش حضور میلیونی زائران اربعین حسینی در راستای پیشگیری و آینده نگری در بازگشت زائران، ناوگان هوایی این دانشگاه از چهار دستگاه بالگرد به هشت دستگاه افزایش یافت. 

۱۱ بیمارستان شامل ۹ بیمارستان دانشگاه و ۲ بیمارستان صحرایی دانشگاه و ارتش در این استان در ایام اربعین با تمام تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز در آماده باش کامل هستند

به گزارش خبرگزاری فارس، یک هزار و ۲۰۰ پرسنل بهداشتی درمانی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی در ایام اربعین در مسیر تردد زائران در این استان و مرز مهران مستقر شده است. 

همچنین ۱۱ بیمارستان شامل ۹ بیمارستان دانشگاه و ۲ بیمارستان صحرایی دانشگاه و ارتش در استان ایلام در ایام اربعین با تمام تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز در آماده باش کامل هستند. 
پنج دستگاه بالگرد، ۱۵۰ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۰ دستگاه موتورلانس در این ایام در مسیر تردد زائران اربعین حسینی مستقر شده است. (خبر کامل را اینجا بخوانید)

آغاز موج بازگشت زائران اربعین به کشور 

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا با بیان اینکه در حال حاضر خروج زوار از مرز مهران رو به کاهش و موج بازگشت زائران به کشور آغاز شد، اظهار داشت: همان گونه که یگان ویژه لایه‌های امنیتی را همزمان با  خروج زوار از کشور لحاظ کرد، کنترل های انتظامی و امنیتی  همزمان با آغاز  موج بازگشت زوار  و تا آخرین نفر ادامه خواهد داشت.

 

سردار حسن کرمی افزود: در حال حاضر خروج زوار از مرز مهران رو به کاهش  و ورود زائران به داخل کشور در حال  افزایش است؛ چرا که صبح امروز اولین تجمع ورودی زوار به کشور را در مرز مهران شاهد  بودیم.

تشکیل گروه مردم یاری در یگان ویژه

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا عنوان کرد: ماموران یگان های ویژه ناجا آمادگی کامل برای برقراری امنیت، استقبال وکمک رسانی به زوار اربعین حسینی(ع ) را دارند؛ در این خصوص  تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

سردار کرمی گفت: گروه‌های مردم یاری نیز در  پلیس ویژه تشکیل شده تا بتوان در راهنمایی زائران،حمل چمدان‌ها و وسایل همراه زوار کمک رسانی لازم را  انجام داد.

استقرار ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران برای بازگشت زوار اربعین

مدیر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام نیز از استقرار ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران برای بازگشت زوار اربعین خبر داد 

مدیر راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام نیز از استقرار ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران برای بازگشت زوار اربعین خبر داد و گفت: ۴۰۰ نفر در پایانه مرزی مهران و استان در بخش راهداری آماده خدمت به زائران اربعین هستند.

نورالله دلخواه با بیان اینکه طی اربعین بیش از ۹۶ گیت در پایانه مرزی فعال است و در کمترین زمان زائران خارج و وارد می شوند، بیان داشت: ۳۰ اکیپ راهداری آماده برای بازگشت زوار هستند همچنین راه‌های استان ایلام مشکلی برای تردد ندارند.

 

۲۸ صفر آخرین روز خدمت رسانی موکب‌ها در مرزهای شلمچه و چذابه 

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان گفت: خدمت رسانی موکب داران تا روز یکشنبه ادامه دارد اما از روز دوشنبه کم کم موکب‌ها جمع می‌شوند و تنها تعدادی موکب تا۲۸ صفر باقی می‌مانند.

سید محمود موسوی درباره تعداد موکب‌ها در دو مرز شلمچه و چذابه گفت: 800 موکب در دو مرز شلمچه و چذابه درحال خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی بوده و که از این تعداد بیش از600 موکب بین راهی هستند.

قرن‌هاست جذبه عشق سالار شهیدان همچون مغناطیسی قوی، آزادگان جهان را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشد، گویا با هر اربعین ندای «هل مِن ناصر یَنصُرُنی» دل جهان را می‌لرزاند که اینگونه عالم مست کربلاست. روز موعود اربعین نزدیک است، میلیون‌ها نفر دست از شلوغی‌های زندگی شسته‌اند و به سمت آرام بخش‌ترین مکان دنیا با پای پیاده رهسپارند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45825

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر