منظور از «نزد» در مورد خداوند چیست؟/ مگر خدا «نزد» دارد؟

خداوند فرموده خزائن؛ نفرموده خزینه! این آیه می‌گوید هر چیزی خزینه‌های متعدد دارد و بعد می‌فرماید «نُنَزِّلُهُ»؛ یعنی مدام پایین فرستادیم.

منظور از «نزد» در مورد خداوند چیست؟/ مگر خدا «نزد» دارد؟

گیلان خبر: خداوند در سورۀ حجر، آیۀ ۲۱ می‌فرماید: «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‌ءٍ إِلاَّ عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ»؛ و هیچ چیز نیست مگر آنکه گنجینه‌‌های آن نزد ماست، و ما آن را جز به اندازه‌ای معین فرو نمی‌فرستیم.

خداوند فرموده خزائن؛ نفرموده خزینه! این آیه می‌گوید هر چیزی خزینه‌های متعدد دارد و بعد می‌فرماید «نُنَزِّلُهُ»؛ یعنی مدام پایین فرستادیم. در این پایین فرستادن تکرار وجود دارد؛ چندین بار پایین آمده. آیه فرموده «عِنْدَنا»؛ منظور از «نزد» در مورد خداوند چیست؟ مگر خداوند «نزد» دارد؟ منظور از نزد خدا بودن یعنی همسایۀ خدا شدن؛ همسایۀ خدا، خدا را در عمق وجودش احساس می‌کند؛ طبق این آیه، تمام اشیاء از جمله اشیائی که در دست ماست تنزیل‌یافته‌ای از خزائن الهی است. این خزائن نزد خداوند بوده‌ است. هر چیزی در این عالم در خزائن الهی بوده و ما این معنا را نمی‌فهمیم.

محمد و آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم هم طبق این آیه در خزائن الهی بودند. البته ایشان در برترین خزائن الهی بودند. این بزرگواران را از اعلی درجات خزائن الهی به این دنیای پست فرستادند و حقایق نورانی ایشان در این دنیا تبدیل شد به این ۱۴ انسان. اینان در دنیا کاری می‌کنند که دوباره به خزائن عالی اعلی برگردند. به نزد خدا برگردند. در این عالم آنچه انجام دادند، مطابق شأن آن خزائن عالیه بوده‌است. آنان آمدند به ما هم بگویند که چکار کنید تا به آن خزائن برگردید. آمدند همه را پیش خودشان ببرند. آنجا برای همه جا هست. البته ممکن است کسی دلش نخواهد به آنجا برگردد. وقتی من چشمم را از نگاه به نامحرم پر می‌کنم، یعنی نمی‌خواهم برگردم!

ما یک جایی باید برویم. اگر همت کنیم به آنجا می‌رسیم. اگر به یک ذره از آن هم برسیم، می‌ارزد. اگر بیشتر زحمت بکشیم، بیشتر می‌رسیم.


گزیده ای از بیانات آیت الله جاودان در حسینیه شیخ مرتضی زاهد - 97/7/25

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 46004

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر