در آستانه شهادت امام رضا(ع) صورت گرفت

رونمایی از دیوان«جودی عنبرانی»/ کاظمی: او ابداع کننده قالب «مثنوی بلند» بود

در آستانه فرارسیدن سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع)ویژه برنامه «شورمحشر»؛ سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی به همراه رونمایی از دیوان کامل«جودی عنبرانی» برگزار شد.

رونمایی از دیوان«جودی عنبرانی»/ کاظمی: او ابداع کننده قالب «مثنوی بلند» بود

گیلان خبر: در آستانه فرارسیدن سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع)ویژه برنامه «شورمحشر»؛ سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی به همراه رونمایی از دیوان کامل«جودی عنبرانی» که توسط«به‌نشر» منتشر شده است، با حضور جمع کثیری از مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب و مداحان برجسته کشور در هتل ثامن طرقبه برگزار شد.

محمدکاظم کاظمی؛ ویراستار دیوان کامل افصح الشعرا میرزا عبدالجواد «جودی عنبرانی» در این مراسم گفت: اشعار و مرثیه های این شاعر والامقام از گذشته تا به امروز در مدح و منقبت اهل بیت(ع) توسط مداحان کشور در مجالس‌ حسینی‌ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این شاعر گرانقدر در حوزه محتوا، اشعار بسیار ارزشمندی از خود بر جای گذاشته است، اظهار کرد: با بررسی دیوان کامل جودی عنبرانی از نظر فرمی و تکنیکی می توان عنوان کرد، جودی عنبرانی ابداع کننده قالب «مثنوی بلند» بوده است.

کاظمی با اشاره به اینکه همواره در میان شعرای کشور؛ «علی معلم دامغانی» را مبدع این نوع قالب می دانند، تصریح کرد: با وجود این کثرت و مقدار از قالب «مثنوی بلند» در اشعار جودی عنبرانی که ۱۰۰ سال پیش چنین آثاری سروده است، باید وی را ابداع کننده قالب مثنوی بلند دانست.

این شاعر و نویسنده برجسته در ارتباط با زندگی نامه شاعر اهل بیت(ع)، «جودی عنبرانی» عنوان کرد: با وجود اینکه این شاعر در عهد ناصری می زیسته لذا می توانسته است مانند دیگر شعرا در مدح دربار ناصرالدین شاه شعر بسراید و گذران زندگی کند، اما مشاهده می کنیم که معیشت این شاعر گرانقدر از رهگذر شغل قنادی می گذشته و این امر نشانگر نوعی استقلال در کار وی دارد.

کاظمی صلابت، قدرت و برخورداری از زبان فاخر شعر در روزگاری که این شاعر والامقام می زیسته است را از ویژگی های برجسته آثار جودی عنبرانی عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر که شاهد  به کار بردن برخی اشعار نازل و سبک در مراسم سوگواری هستیم ضروری است با درس گرفتن و استفاده مداحان از اشعار شعرای گرانقدری همچون جودی عنبرانی، بتوانیم گرایش جوانان را به این گونه اشعار سوق دهیم.

همچنین در این مراسم؛ فرماندار طرقبه شاندیز با بیان اینکه این شهرستان از دیرباز مزین به شخصیت های ارزشمند ادبی و فرهیختگانی همچون افصح اشعرا میرزاد عبدالجواد جودی عنبرانی بوده است، اظهار کرد: عشق مردم ما به اهل بیت(ع) ریشه عرفانی و الهی دارد که در سراسر تاریخ به چشم می خورد.

سید حسن حسینی با بیان اینکه محبت ایرانیان به اهل بیت(ع) ریشه در محبت این خاندان عصمت و طهارت(ع) به مردم دارد، تصریح کرد: حضور امام رضا(ع) در این سرزمین و محبت سرشاری که نثار مردم کرده اند، سبب شده عشق و علاقه به اهل بیت رسول خدا(ص) از جایگاه ویژه ای در میان مردم برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه در شهرستان طرقبه و شاندیز یک مجموعه فرهنگی منسجم و کارآمد وجود دارد، افزود: حضور فعال مردم در برنامه های فرهنگی و مذهبی در سطح این شهرستان برگرفته از سبقه تاریخی ارزشمندی است.

حسینی به خروج از گردشگری تک بعدی در شهرستان طرقبه و شاندیز اشاره کرد و عنوان داشت: با استفاده از سایر ظرفیت های فرهنگی تلاش می کنیم شهرستانی فرهنگ پرور و فرهنگ دوست به جامعه معرفی کنیم.

وی در پایان، شهرستان طرقبه و شاندیز را ستاره گردشگری عنوان کرد و بیان داشت: امیدواریم با استفاده از چنین ظرفیت هایی فرهنگی بتوانیم به خوبی فرهنگ میزبانی از زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را به جای آوریم.

در پایان این مراسم از دیوان کامل جودی عنبرانی که توسط قاسم رفیعا گردآوری شده و استاد محمدکاظم کاظمی ویراستاری این اثر را بر عهده داشتند و توسط انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است، با حضور مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب و نوادگان شاعر اهل بیت(ع) جودی عنبرانی رونمایی شد.

پرده خوانی، اجرای نقالی، نوحه خوانی و مدیحه سرایی توسط مداحان برجسته از استان های خوزستان، آذربایجان و یزد به همراه اعطای تندیس این سوگواره و تقدیر ویژه از حاج کاظم اکبرزاده؛ مداح و شاعر پیشکسوت اهل بیت(ع) از دیگر برنامه های این مراسم همراه با سوگواره الحان و نواهای مذهبی اقوام ایرانی بود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46109

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر