راهش نیست بگویی: «حجاب داشته باش و الا می‌روی جهنم!»

علی(ع) می‌فرماید: «أَحْسَنُ الْآدَابِ مَا کَفَّکَ عَنِ الْمَحَارِمِ» (غررالحکم/3298) بهترین آداب، آن است که تو را کمک کند کار حرام انجام ندهی!

راهش نیست بگویی: «حجاب داشته باش و الا می‌روی جهنم!»

گیلان خبر: علی(ع) می‌فرماید: «أَحْسَنُ الْآدَابِ مَا کَفَّکَ عَنِ الْمَحَارِمِ» (غررالحکم/3298) بهترین آداب، آن است که تو را کمک کند کار حرام انجام ندهی! آنهایی که می‌خواهند حجاب را در جامعه توسعه بدهند، به‌جای اینکه مستقیم و بی‌مقدمه سراغ مفهوم حجاب بروند، باید ببینند چه آدابی هست که اگر آن آداب در جامعه باشد، حجاب راحت می‌شود؟ این آداب را تقویت کنند. مثلاً در روابط خانوادگی یک آدابی هست که موجب تقویت حجاب می‌شود و اگر این آداب را-به‌عنوان یک عنصر از سبک‌زندگی- رعایت نکنیم، حجاب در جامعه درست نمی‌شود.

به‌عنوان نمونه: اگر مادرها در خانه به پدرها بی‌ادبی کنند، بد حرف بزنند، حرمت پدرها را بشکنند، دختری که در این خانه بزرگ شود، بعداً حجاب برایش سخت است! (یکی از ریشه‌هایش این است؛ البته ریشه‌های دیگری هم دارد) و اگر پدرها در خانه نسبت به مادرها، مهربان نباشند، پسرها در جامعه نسبت به دخترها بدرفتار می‌شوند. این مربوط به سبک‌زندگی است.

راهش این نیست که بگویی: «حجاب داشته باش و الا می‌روی به جهنم!» این نوعی زورگویی است! با سبک‌زندگی، داشتنِ حجاب را برایش آسان کن! و این دستور دین است. دستورهای دین، فقط دستورهای خاص شریعت نیست، بلکه توصیه‌هایی وجود دارد که رفتارها را در جامعه و خانواده تنظیم می‌کند؛ مثل لزوم احترام‌گذاشتن به بزرگ‌ترها. در روایت می‌فرماید: پیرهای خودتان را احترام بگذارید، آنها در خانواده یا قبیله مانند پیغمبر هستند و نقش پیغمبر را دارند. (روضه‌الواعظین/2/476) اگر این قسمت از سبک‌زندگی خودمان را درست نکنیم پس‌فردا ولایت‌مداری را هم نمی‌فهیم!

گزیده ای از سخنرانی استاد پناهیان در دهه اول محرم
هیات میثاق با شهدا 1397/06/25

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 46395

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر