در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

مردم از پاسخگویی کدام دستگا‌ه‌ها رضایت ندارند؟

یک هزار و ٢٥٢ نفر در نظرسنجی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات شرکت کرده‌اند که ٦٠ درصد از نحوه پاسخگویی دستگاه‌ها به درخواستهایشان راضی بوده‌اند.

مردم از پاسخگویی کدام دستگا‌ه‌ها رضایت ندارند؟

گیلان خبر: وزارت کشور، استانداری هرمزگان، شهرداری تهران و وزارت اقتصاد و امور دارائی در صدر این فهرست رضایتمندی قرار دارند. بعد از آن سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری فارس و استانداری کرمان قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در سامانه ، ١٩ درصد از شهروندان، پاسخ های ارائه شده از سوی دستگاهها را کافی و قانع کننده ندانسته اند که به ترتیب وزارت کشور، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در بالای این فهرست قرار گرفته اند. بعد از آن استانداری هرمزگان، سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان  آموزش پزشکی قرار دارند.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد،٢١ درصد نیز معتقدند پاسخ های دستگاهها به سوالاتشان غیر مرتبط و بی ارتباط بوده است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کشور و استانداری هرمزگان در صدر این فهرست هستند. بعد از آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی قرار دارند.

شهروندانی که در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درخواست‌های خود را از دستگاه‌ها طرح می‌کنند می‌توانند نظر خود را نسبت به پاسخ‌های ارائه شده از سوی دستگاه‌ها به شکل آنلاین ثبت کنند.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به آدرس الکترونیکی foia.iran.gov.ir از تیرماه  ۹۶ آغاز به کار کرده است و در حال حاضر حدود ٥١٥ دستگاه به آن پیوسته‌اند.

مردم می‌توانند برای ثبت نام به این سامانه مراجعه و درخواست‌های خود را نسبت به این دستگاه‌ها ثبت کنند و طبق قانون نیز دستگاه‌ها موظفند ظرف حداکثر ۱۰ روز پاسخ درخواست‌ها را در حساب کاربری سؤال کننده درج کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46497

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر