بعضی زود می‌گویند آن روایات مخالف قیام را دیده‌اید؟!

بعضی زود می‌گویند که آن روایاتِ مخالف قیام را دیده‌اید؟! می‌گویم آن فقیهی که انقلاب کرده، آن روایات را هم دیده است. آن روایات از بسترِ فقاهتِ او عبور کرده است.

بعضی زود می‌گویند آن روایات مخالف قیام را دیده‌اید؟!

گیلان خبر: «انقلاب اسلامی را یک مرحله ظهور درگیری باطنیِ بین جبهه حق و باطل در مقیاس جهانی می‌دانیم؛ یعنی انقلاب ما مرحله جدیدی از ظهور جهانیِ این درگیری است که به‌وسیله یکی از پرچم‌داران حق، که یکی از نُوّاب عام حضرت ولی عصر (علیه‌السلام) بودند، راهبری شده و حجیتش هم به همین برمی‌گردد. حجیت رفتار ما در عصر غیبت، به فقاهت برمی‌گردد؛ یک آدمی که در قله فقاهت بوده، محور این حرکت بوده و این، مدار حجیت است.

دیگر جایی ندارد بحث کنند که آن روایات مخالف قیام را چه‌کار می‌کنید! 
فهم شما هم از آن روایات، یک اجتهاد است در مقابل اجتهاد. حجیت انقلاب اسلامی در عصر غیبت، به فقاهت برمی‌گردد. ممکن است فقیهی هم قائل نباشد؛ عیب ندارد، برای آن فقیه حجت نیست. ولی این اختلاف اجتهاد، موجب عدم حجیتِ این حرکت نیست؛ این حرکت، حرکتی است که در عصر غیبت حجیت داشته و با حجت الهی پیش رفته و لذا حجت بر آن قائم است؛ این خیلی مهم است. بعضی زود می‌گویند که آن روایات را دیدید؟! می‌گویم آن فقیهی که انقلاب کرده هم آن روایات را دیده است؛ آن روایات از بستر فقاهت او عبور کرده است. همین‌طور که روایات نماز و صوم و صلات و امثال آن از بستر فقاهت عبور می‌کند و حجت می‌شود، روایاتی که ناظر به تکالیف اجتماعی‌‌اند هم همین‌گونه حجت می‌شوند. بنابراین حجیت این انقلاب، بر مدار یک فقیه جامع‌الشرایط است.

پس انقلاب اسلامی مرحله‌ای از ظهور باطنی درگیری حق و باطل در جهان است که بر مدار فقاهت شکل گرفته است؛ مدار حجیت در دوران غیبت، فقاهت است و این فقاهت حجیت دارد. این انقلاب دارد مسیر خودش را با همان حجیت طی می‌کند؛ یعنی این‌طور نیست که یک درویش بالا نشسته باشد و بگوید من دیشب شهود کردم! یک فقیه در رأس است و بر اساس فقاهت می‌گوید که وظیفه اجتماعی ما این است. و این فقاهت، در عصر غیبت، حجیت اجتماعی دارد.» ۹۵/۵/۲۰

«حجیت این انقلاب به امام بزرگوار ما بر می‌گردد، حجیت عصر غیبت هم به ایشان بر می‌گردد، یک فقیه جامع الشرایط و عادلی که هیچ‌کس قبل از اینکه مباحث سیاسی پیش بیاید در عدالت و تقوا و فقاهت ایشان تردید نکرده است. این پایگاه حجیت این حرکت عظیم است. یک حرکت عظیم به سمت ظهور که پایگاهش هم فقاهت در عصر غیبت است که کانون حجیت در عصر غیبت است. بعضی نیایند برای ما حدیث بخوانند؛ حدیث‌ها را فقیهانه باید معنا کرد و آن کسی که پرچمدار بوده، خودش فقیه بوده است. ما خودمان برای احادیث، بی‌نهایت ارزش قائل هستیم، امّا فهمِ فقیهانه از حدیثْ معتبر است.» ۹۷/۸/۲۵

گزیده ای از بیانات حجت الاسلام سید محمد مهدی میرباقری

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 46663

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر