خاطره جالب پناهیان از سفرش به کانادا و توصیه‌ به جوانان

کانادا رفته بودم؛ آنجا در برخی از شهرهایش دانشجوهای بسیار فرهیخته‌ای داشتیم. دانشجوها می‌گفتند: «ما اینجا استاد اخلاق می‌خواهیم».

خاطره جالب پناهیان از سفرش به کانادا و توصیه‌ به جوانان

گیلان خبر: کانادا رفته بودم؛ آنجا در برخی از شهرهایش دانشجوهای بسیار فرهیخته‌ای داشتیم. دانشجوها می‌گفتند: «ما اینجا استاد اخلاق می‌خواهیم».

گفتم: اینجا استاد اخلاق نمی‌خواهید! بروید دمِ درِ این دانسینگ‌ها و محیط‌هایی برای تفریح می‌روند؛ وقتی که بیرون می‌آیند، نگاه‌شان کنید. همان جوان‌هایی که مثل خودتان هستند را ببینید که چقدر افسرده هستند! این آخرشه.

از این بالاتر دیگر هیچ لذتی در دنیای غرب نیست؛ آخرش همینه؛ ببینید چقدر افسرده اند!

آن‌وقت دیگر به جای اینکه من بگویم، آن دانشجویان داشتند برای من یک ساعت توضیح می‌دادند که این دل مردگی و افسردگی دارد با مردم اینجا چه می‌کند؟!

آقا؛ این موسیقی حرام را گوش نده موسیقی حلالش را کاری ندارم. ببین این موسیقی حرام با ذهن انسان چه‌ می‌کند؟ خیلی پیچیده است.

شما نمی‌خواهد سرِ خدا منّت بگذارید که «خدایا ببین! من به خاطر شما، ایمان آورده‌ام...» می‌فرماید: نمی‌خواهد برای من منّت بگذارید(حجرات/17)

«إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُم»(اسراء/7)

من اگر چیزی می‌گویم، به خاطر خودت دارم می‌گویم؛ برای اینکه صدمه نبینی!

تمام ‌دستورات دین، بِلا استثناء این‌طوریند و یک روزی علم به صحّت تمام دستورات دین می‌رسد. در یکی از این کشورهای خارجی یک نفر از اینهایی که تازه به دوران رسیده بود.

بلند شد گفت: «آقا! این اسلامی که می‌گویید، گوشت خوک را حرام کرده و گوشت گاو را حلال کرده، در حالی که گوشت گاو، انگلش بیشتر از گوشت خوک است» و مقداری توضیح داد.

بنده هم کمی در این مسائل طب اسلامی کار کرده بودم. او می‌گفت: «چرا دین شما، گوشت خوک را حرام می‌کند درحالیکه انگل آن کمتره.»

گفتم: شما جایی شنیده‌اید که گوشت خوک، بخاطر انگلش حرام شده؟

گفت:«نه!چرا حرام کرده است؟»

گفتم: شما می‌دانید به خاطر انگل‌هایی که در گوشت گاوه مکروهه؟

گفت: «بالاخره گوشت خوک را حرام کرده، ولی اصلاً انگل ندارد.»

گفتم: دلیلش چیز دیگریه؛ پیامبر اکرم(ص) فرموده که چرا گوشت خوک حرام است. الآن یک بحثی داریم به نام «آثار ژنتیک غذاهایی که می‌خوریم» غذاها، صفات ژنتیک به ما منتقل می‌کنند. گوشت خوک صفت بی غیرتی به انسان منتقل می‌کند به این دلیل حرامه.

آنجا یک خانمی یک جیغ بنفشی کشید، من اولش فکر کردم که می‌خواهد اعتراض کند اما بعد گفت: واقعاً اسلام این را گفته؟! من الآن دارم در یک مؤسسه‌ای کار می‌کنم که آثار صفات ژنتیکی که گیاهان دارند به انسان منتقل می‌کنند را مطالعه می‌کنیم. یعنی اسلام 1400 سال پیش به این مسأله توجه کرده؟


 

 

منبع: جهان

کد مطلب: 47085

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر