مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان خبر داد؛

گردهمایی دلسوزان کتاب برای احیای فرهنگ مطالعه در گیلان

با اشاره به وجود پروژه های در دست احداث کتابخانه های عمومی در سراسر استان و نیز پروژه مهم کتابخانه مرکزی شهر رشت بیش از پیش به همدلی در این حوزه نیازمندیم.

گردهمایی دلسوزان کتاب برای احیای فرهنگ مطالعه در گیلان

گیلان خبر: در نشست کتاب خوان، دلسوزان کتاب برای احیای فرهنگ مطالعه استان گیلان گردهم می آیند

به گزارش گیلان خبر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گفت: با اشاره به وجود پروژه های در دست احداث کتابخانه های عمومی در سراسر استان و نیز پروژه مهم کتابخانه مرکزی شهر رشت بیش از پیش به همدلی در این حوزه نیازمندیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان عصر دیروز شنبه با محمدعلی محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دیدار و گفتگو کرد.

امیر محمدپور در این دیدار با اشاره به وجود بیش از 16 پروژه‌ عمرانی در حوزه کتابخانه های عمومی اظهار کرد: با توجه به حجم زیاد  پروژه های عمرانی در دست احداث و نیز کمبود اعتبارات عمرانی عملیات ساخت بسیاری از این پروژه ها عملا متوقف شده اند و با توجه به نیاز استان گیلان به افزایش سرانه فضای مطالعه این وضعیت به هیچ وجه مورد قبول مردم فرهنگ دوست استان نیست.

محمدپور با اشاره به رتبه27 استان در سرانه فضای مطالعه، اظهار داشت: یکی از مهمترین مباحث مورد بحث در رشد شاخصهای مطالعه، افزایش سرانه فضای مطالعه است که در صورت تامین اعتبار کافی این و تکمیل کتابخانه های در دست احداث این شاخص به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت که عملیات احداث آن از سال82 آغاز و بیش از14 سال متوقف بوده است، با پیگیریهای استاندار گیلان و نیز حمایتهای نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در سفر هیات دولت به عنوان مهمترین مصوبه فرهنگی استان لحاظ و برای تکمیل آن مبلغ50 میلیون ریال اعتبار پیش بینی شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان اضافه کرد با این مصوبه هیات دولت در استان گیلان و تخصیص به موقع اعتبار، کتابخانه مرکزی شهر رشت می بایست در سال95 به بهره برداری کامل برسد.

امیر محمدپور در بخش دیگیری از صحبتهای خود با اشاره به اجرای برنامه های تشویقی و جذب علاقمندان به مطالعه از اجرای طرح صبحانه با طعم کتاب بعنوان یکی از برنامه های این اداره کل برای معرفی کتابهای پرمخاطب به مسئولین استانی یاد کرد.

وی همچنین گفت: با هدف به اشتراک گزاری کتابهای خوانده شده توسط مردم و علاقمندان به مطالعه نخستین نشست کتاب خوان با حضور متولیان امر کتاب و علاقمندان به مطالعه و نیز اصحاب رسانه در روز25 مرداماه سال جاری برگزار خواهد شد. محمدپور برگزاری نشست کتاب خوان را فرصتی برای گردهم آمدن علاقمندان به مطالعه عنوان کرد و گفت: در این روز همه دلسوزان کتاب برای احیای فرهنگ مطالعه استان گیلان حضور خواهند داشت.

محمدپور همچنین با قدردانی از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در تخصیص اعتبار مناسب به کتابخانه های عمومی یادآور شد: در بسیاری از کتابخانه های عمومی مشکلات ناشی از کمبود تجهیزات حل شده است.

محمدعلی محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با قدردانی از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در پیگیری موثر وضعیت کتایخانه های عمومی و نیز توجه به رشد شاخصهای مطالعه در استان ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبار کافی در این حوزه بسیاری از مشکلات موجود در کمبود اعتبارات عمرانی مربوط به پروژه های در حال احداث استان بویژه کتابخانه مرکزی شهر رشت مرتفع شود.

گفتنی است در این دیدار معاون بودجه تنی چند از کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز حضور داشتند. در پایان این دیدار بر اساس ماده 6قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، حکم رئیس سازمان برنامه بودجه به عنوان عضو انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان با امضای استاندار گیلان به وی اعطا شد.

 

 

کد مطلب: 9333

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر