گرامیداشت فرهنگ پهلوان ی در انزلی

در چهارمین هفته فرهنگی-هنری جشنواره تابستانه «ترنم دریا» که به همت معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در فاز تجارت و گردشگری منطقه برگزار می شود، هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای گرامی داشته شد.

گیلان خبر: در چهارمین هفته فرهنگی-هنری جشنواره تابستانه «ترنم دریا» که به همت معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در فاز تجارت و گردشگری منطقه برگزار می شود، هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای گرامی داشته شد.

به گزارش گیلان خبر این مراسم همزمان با هفته ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای با حضور جمعی از پیشکسوتان ورزش باستانی استان و مرشدان باستانی کار، صاحب زنگ و مدیران زورخانه های  گیلان با استقبال خوب علاقه مندان به این ورزش برگزار شد.

در این مراسم، نوای زیبای مرشدان و اجرای حرکات باستانی توسط نوجوانان و جوانان آینده دار ورزش باستانی حال و هوای خاصی به این گود بخشید. در ادامه همراه با شعرخوانی مرشدان و طنین نوای باستانی، جمعی از پیشکسوتان با رخصت طلبی از بزرگان به درون گود رفتند و به اجرای حرکات باستانی پرداختند که دعا خوانی بخش پایانی مراسم با جلوه ای معنوی به آن بخشید.

از سوی دیگر چهارمین هفته جشنواره تابستانه "ترنم دریا" با اجرای برنامه هایی همچون نمایش های آئینی توسط گروه نمایش آئینی خورتاب به سرپرستی بهمن صادق حسنی، اجرای موسیقی سنتی توسط گروه های واران به سرپرستی حمید صادق پور و گروه مهر گیلان به سرپرستی محمد آفریدون و گروه شوروم به سرپرستی رسول علیجانی از هنرمندان و  فرهیختگان هنری گیلان زمین همراه بود.

این برنامه که با استقبال گردشگران و بازدیدکنندگان مواجه گردید، موجب آشنایی بیش از پیش آنان با آئین، آداب، رسوم و هنرهای نمایشی و موسیقایی گیلان زمین و این منطقه شد.

گفتنی است در حاشیه این برنامه مجید فاتحی سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری گفت: این مراسم همزمان با فرا رسیدن17 شوال سالروز پیروزی مولای متقیان علی (ع) در نبرد با عمربن عبدود و هفته ای به نام هفته پهلوانی برگزار شد که این امر می تواند در زنده نگه داشتن مرام و منش پهلوانی و اشاعه فرهنگ پهلوانی در میان نسل جوان، موثر واقع شود.

وی ضمن تجلیل از گروه شوروم برای کسب رتبه سوم مسابقات جهانی فولکلور استانبول 2015 ، لوح تقدیر به علیجانی سرپرست گروه اهدا و از تلاشهای ارزشمند صورت گرفته و افتخار آفرینی این گروه گیلانی در عرصه های بین المللی و هنری قدردانی کرد.

 

کد مطلب: 9448

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر