همزمان با برگزاری جشنواره پارک فناوری پردیس صورت گرفت

رونمایی از ۸ محصول دانش‌بنیان/ ساخت رادیو ماکروویو دیجیتال و داروی نوروتک

همزمان با برگزاری چهاردهمین اجلاس سالیانه و نهمین جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس، هشت محصول دانش‌بنیان شرکتها از جمله رادیو ماکروویو دیجیتال، دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی و درایو آسانسوری رونمایی شد

رونمایی از ۸ محصول دانش‌بنیان/ ساخت رادیو ماکروویو دیجیتال و داروی نوروتک

گیلان خبر: همزمـان با برگزاری چهاردهمین اجلاس سـالیانه و جشـنواره برترینهـای پـارک فنـاوری پردیـس، از هشـت محصـول دانش‌بنیـان شـرکتها رونمایـی شـد که ایـن هشـت طـرح به شـرح ذیل اسـت:

داروی دالفیرا برای بهبود علائم حرکتی در مبتلایان به بیماری ام‌اس

با توجه به مشکلاتی که بیماری ام‌اس برای افراد ایجاد می‌کند، چنانچه این محصول به موقع تأمین نشود و یا اینکه بیمار برای تأمین هزینه‌های آن دچار مشکل باشد، شرایط نامطلوبی در بیمار عارض می‌شود. این دارو همواره به اندازه نیاز کشور برای بیماران مبتلا به ام‌اس از خارج کشور تأمین شده است و تولید آن در داخل کشور سبب قطع یا کاهش وابستگی به کشورهای خارجی خواهد شد. مطرح‌ترین برند دارنده دانش فنی ساخت این محصول که از طریق مبادی قانونی وارد کشور می‌شود، مربوط به کشور ایالات متحده آمریکا است. شرکت نانوحیات‌دارو مستقر در پارک فناوری پردیس موفق به تولید این دارو شده است. این محصول دارای تأییدیه از سازمان غذا و دارو و مرجع ذی‌صلاح نظارتی در کیفیت محصول است. قیمت تمام‌شده محصول تولیدشده داخلی معادل یک‌چهارم مشابه محصول خارجی است که از این نظر هزینه درمان کمتری بر بیماران مبتلا به ام‌اس تحمیل می‌شود. این دارو صرفه‌جویی ارزی معادل سه میلیون دلار را در پی خواهد داشت.

رادیو ماکروویو دیجیتال

این دستگاه به منظور برقراری ارتباطات رادیویی دو طرفه روی فرکانس مستقل کاربرد دارد و شرکت‌ مخابرات و شرکتهای تابع آن و نیروهای انتظامی و نظامی از مشتریان این دستگاه به شمار می‌روند؛ رادیو ماکروویو دیجیتال تولیدشده در کشور یک رادیو پی‌دی‌اچ دید مستقیم دارای قابلیتهای مختلف و انتخابی مناسب برای ارتباط در فواصل دور است. سرعت نصب بالا، استفاده از آنتن مجتمع داخل، امنیت ارتباط با رمزکننده داخلی، پایداری ارتباط توسط تنوع دایورسیتی، مصونیت در برابر تداخل عمدی و غیرعمدی و پیدا کردن کانال خالی و امکان بررسی وضعیت فرکانسی منطقه از جمله مزایای این محصول است. با شرایط محصول ساخته‌شده، تنها کشور فرانسه دارای دانش فنی ساخت این محصول است.

دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی

دستگاه بارگذاری دینامیکی مورد استفاده در بارگذاری دینامیکی سازه‌ها، قطعات و مکانیزمهای صنعتی، خودرویی و هوایی و همچنین تستهای خستگی و میز لرزه، تست عملکرد و دوام قطعات و مکانیزمهایی مانند سیستم تعلیق خودرو و سیستم تعلیق چرخها و بال هواپیما است. این محصول مورد استفاده مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه‌های تخصصی و مراکز آموزشی و علمی است. امکان شبیه‌سازی اثر زلزله بر سازه‌ها، دارا بودن نرم‌افزار پیشرفته مجهز به الگوریتمهای فیدبک‌دار و شبیه‌سازی هیبریدی، امکان استفاده از نرم‌افزار دستگاه برای انجام کارهای پژوهشی نو، دقت عملکردی بالا و کاهش هزینه و راه‌اندازی از جمله ویژگیهای این دستگاه به شمار می‌رود. دانش فنی این محصول در اختیار کشورهای آلمان و آمریکا است. الگوریتم فیدبک‌دار و تحلیل هیبریدی در این محصول برای نخستین بار توسط محققان پارک فناوری پردیس ارائه شده است.

درایو آسانسوری

درایو آسانسوری قابلیت استفاده در انواع آسانسورهای کششی یا غیرهیدرولیک را دارد؛ این دستگاه قابلیت تشخیص بین طبقه‌ای برای بهینه‌سازی زمان حرکت در فواصل کوتاه را دارد. فناوری ساخت این محصول در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد و در ایران نیز از سالها پیش این دستگاه در حال ساخته شدن بوده است اما تعداد محدودی از شرکتهای تولیدکننده درایو موتور الکتریکی با توجه به دقت و امنیت بالای مورد نیاز در درایو آسانسوری اقدام به تولید این نوع درایوها کرده‌اند.

دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات

این دستگاه برای اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات برای دستیابی به خواص ویژه و کاربردی آنها به کار می‌رود که مشتریان اصلی آن آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تولیدی و صنعتی، صنایع رنگ‌سازی، مرکب‌سازی، چسب‌سازی و واحدهای تولید مواد شیمیایی است. امکان اسکن زاویه تماس بر روی تمام نقاط، امکان استخراج اطلاعات مربوط به یکنواختی سطح و امکان آنالیز آماری داده‌ها از جمله ویژگیهای فنی این دستگاه به شمار می‌رود. فناوری این دستگاه در اختیار کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس است. محصول ساخته‌شده در کشور علاوه بر دقت بالا، در اندازه‌گیری، قابلیت رقابت از نظر کیفی و فنی را با نمونه خارجی دارد. این دستگاه حداقل 50 هزار دلار صرفه‌جویی ارزی دارد.

یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژر

این سیستم قابلیت کنترل، مانیتورینگ و حفاظت از شارژرها و باتریهای نصب‌شده در اتاقهای باتری و پایش و نظارت بر اجزای سیستم را برعهده دارد؛ این محصول در مراکز مخابراتی، نیروگاهی، کنترل راه‌آهن، مترو و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. این محصول دارای ویژگیهایی همچون قابلیت ارتباط با تنوعی از شارژرهای موجود در صنایع مختلف، ثبت و نگهداری دائم رخدادها به منظور تحلیل رفتار سیستم توسط کاربرد، هوشمندی بیشتر نسبت به محصولات مشابه در حفاظت از باتری و سطوح مختلف حفاظتی برای امنیت اطلاعات سیستم است. مطرح‌ترین کشورهای دانش فنی ساخت این محصول و نشان تجاری آن مربوط به کشورهای استرالیا، آلمان، نروژ، آمریکا و تایوان می‌شود؛ با توجه به بررسیهای صورت‌گرفته و نیاز کشور به این محصول می‌توان سالانه مبلغی بالغ بر سه میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی ناشی از تولید این محصول پیش‌بینی کرد.

داروی نوروتک

داروی نوروتک برای کنترل علائم نوروپاتی بیماران مبتلا به دیابت تجویز می‌شود؛ این دارو دارای منشأ گیاهی و عوارض جانبی محدودتر نسبت به داروهای شیمیایی است. این محصول با مشخصات آن دارای نمونه خارجی نیست و داروهای شیمیایی تجویزشده برای درمان و تسکین بیماران از جهت مواد تشکیل‌دهنده و اثرات درمانی، متفاوت از این محصول است. مهمترین مزیت این دارو نسبت به داروهای شیمیایی این است که با توجه به گیاهان به کاررفته در این محصول اثرات ضدالتهابی و ضددردی موثری ایجاد می‌کند که در عوارض بسیار محدود و کمتر از داروهای موجود، رضایت بیماران را تأمین می‌کند.

محصولات مصرفی درمان‌های پیشرفته ناباروری (کاتتر IUI، سوزن آسپیراسیون، تخمدان، کیت آماده‌سازی اسپرم)

محصولات مصرفی درمان‌های پیشرفته ناباروری، وسایل کمکی و مصرفی برای انجام عمل‌های IUI و IVF و فریز جنین در درمان بیماریهای ناباروری کاربرد دارد؛ محصولات کیت آماده‌سازی اسپرم برای نخستین بار در دنیا تولید‌شده و دارای پتنت ثبت اختراع آمریکا است. ساده کردن انجام عملهای ناباروری، بومی‌سازی روش تولید محصول و استانداردسازی تولید آن، طراحی منحصر به فرد و امکان استفاده از تکنولوژی تولید این محصولات در تولید محصولات دیگر از دیگر مزایای این محصولات به شمار می‌رود. کشورهای آمریکا، فرانسه، استرالیا، ایتالیا و ژاپن دارای دانش فنی این محصول هستند. قیمت تمام‌شده این محصولات یک‌پنجم مشابه خارجی بوده و در صورت به کارگیری صددرصدی ظرفیت تولید، سالیانه حدود 2 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در پی خواهد داشت.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 19151

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر