طراحی عینک هوشمند برای افراد کم‌بینا

محققان انگلیسی نمونه اولیه عینک هوشمندی را طراحی کرده‌اند که امکان مشاهده موانع و چهره افراد را برای کم‌بینایان یا با دید بسیار محدود فراهم می‌کند.

طراحی عینک هوشمند برای افراد کم‌بینا

گیلان خبر : طرح مشترک محققان دانشگاه آکسفورد و موسسه ملی سلطنتی افراد نابینا (RNIB) شامل عینک هوشمندی مجهز به دوربین ویدئویی معمولی، دوربین مادون قرمز، لیزر مادون قرمز، اسکنر و بلندگو است.

دوربین ویدئویی بالای قاب عینک، جزئیات و تصاویر محیط اطراف را ضبط می‌کند؛ پرتوهای لیزر مادون قرمز پس از برخورد با موانع و اجسام، باز گشته و دوربین مادون قرمز این اطلاعات را دریافت می‌کند.

مجموعه این اطلاعات به واحد پردازش مرکزی (CPU) که در جیب لباس قرار می‌گیرد، ارسال شده و در نهایت با کمک برنامه نرم‌افزاری مخصوص، تصویری از شیئ یا مانع پیش روی بر روی لنزهای عینک نقش می‌بندد.

دوربین نصب شده روی عینک قادر به اسکن اطلاعات نوشتاری مانند شماره یا خطوط اتوبوس بوده و این اطلاعات بصورت صوتی برای فرد اعلام می‌شود.

محققان با ارائه این طرح موفق به دریافت کمک هزینه 850 هزار دلاری از سوی گوگل شده‌اند و در ادامه قصد دارند با ساخت 100 جفت عینک هوشمند، کارآیی آن را بر روی 1000 فرد کم‌بینا مورد آزمایش قرار دهند.

با کمک این فناوری انقلابی، مشاهده موانع یا تشخیص چهره افراد با شفافیت و وضوح بیشتری امکانپذیر شده و تحول چشمگیری در زندگی افراد کم‌بینا یا با دید محدود ایجاد می‌شود.

فروش این عینک هوشمند که ابزار کمکی برای تقویت بینایی محسوب می‌شود، از سال 2016 با قیمت 500 دلار آغاز خواهد شد.

طراحی عینک هوشمند برای افراد کم‌بینا

طراحی عینک هوشمند برای افراد کم‌بینا

طراحی عینک هوشمند برای افراد کم‌بینا

کد مطلب: 2590

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر