دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی:

ایران به رتبه سوم آسیا در تولید داروهای بیوتکنولوژی می‌رسد

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی از پیشتازی ایران در تولید داروهای بیوتکنولوژی در سطح منطقه خبر داد و گفت: ایران تا سه سال آینده با تولید ۴۹ دارو از مجموع ۱۴۶ داروهای زیست فناوری در آسیا رتبه سوم را خواهد داشت.

ایران به رتبه سوم آسیا در تولید داروهای بیوتکنولوژی می‌رسد

گیلان خبر: مصطفی قانعی درباره وضعیت ایران در منطقه در زمینه تولید داروهای زیست فناوری گفت: در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی 146 عدد و از این تعداد 20 دارو در بازار ایران موجود است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: از 20 داروی موجود در کشور، چهار دارو منوکلونال آنتی بادی و 16 دارو نوترکیب است.

به گفته وی، ایران 61 دارو را در اولویت ملی خود دارد که از این تعداد 29 دارو در مراحل مختلف تولید (قبل از نهایی شدن) شرکتهای دانش‌بنیان و در مراحل مختلف آزمایشگاهی، پایداری محصول، صنعتی، نیمه صنعتی، مطالعاتی و تهیه پرونده دارویی است.

قانعی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود داروهای جدید تا سال 98 و 99 وارد بازار شود؛ بنابراین ایران تا سه سال آینده با تولید 49 دارو از مجموع 146 دارو در آسیا رتبه سوم را خواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ادامه داد: اسامی داروهای زیست فناوری اولویت‌دار ملی و لیست آنها در سایت ستاد توسعه فناوری برای اطلاع‌رسانی به همه محققان، اساتید و شرکتهای دانش‌بنیان در سراسر کشور قرار گرفته است که در آن 32 دارو دارای اولویت کشوری برای انتخاب وجود دارد.

وی بیان کرد: محققان در صورت تمایل می‌توانند پروپوزال خود را برای کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری ارسال کنند تا در صورت تأیید به صندوق زیست فناوری معرفی شده و از حمایتهای مالی و نظارتی ستاد توسعه زیست فناوری بهره‌مند شوند.

اسامی داروهای زیست فناوری تولید ایران و نیز داروهایی که در مراحل مختلف تولید (قبل از نهایی شدن) هستند، همراه با موارد مصرف در جدول زیر آمده است:

منبع:تسنیم

کد مطلب: 27475

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر