شماره‌ دوازدهم ماهنامه رایانما منتشر شد

شماره‌جدید ماهنامه‌رایانما با محوریت پرونده ویژه بازی‌های‌رایانه‌ای و مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و مطالب‌گوناگون حوزه فناوری‌های‌اطلاعات و ارتباطات منتشر شد.

شماره‌ دوازدهم ماهنامه رایانما منتشر شد

گیلان خبر: ماهنامه رایانما در تلاش است اخبار و تازه‌های فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات را در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار دهد. همچنین رسالت این مجموعه این است که مسائل و مشکلات فضای مجازی را بررسی و نظرات ارزشمند متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه را در اختیار عموم افراد اجتماع و مشتاقان این حوزه قرار دهد.

در این شماره نیز مانند قبل تلاش بر این بوده که علاوه بر مطالب و یادداشت‌ها، نظرات افراد صاحب‌نظر به‌طور مستقیم در قالب مصاحبه‌هایی گردآوری و به علاقه‌مندان منتقل شود.

پرونده ویژه این شماره "بازی‌های رایانه‌ای‌" نام دارد. موضوع پرونده همان‌طور که از نامش پیداست درخصوص بازی‌های رایانه‌ای بوده که با توجه به اهمیت موضوع در زمانه کنونی و رخنه کردن این سرگرمی در زندگی عادی خانواده‌ها ماهنامه رایانما خود را ملزم دید که به آن بپردازد. در ابتدای این پرونده مقدمه‌ای از شکل‌گیری بازی‌های رایانه‌ای آورده شده و پس از آن با عنوان نظارت بر بازی کودکان مطلبی آمده است. همچنین با توجه به اهمیت بومی کردن بازی‌ها و ارتباط آن با فرهنگ و رشد فکری نسل آینده مصاحبه‌ای داریم با سازنده بازی ارتش‌های فرازمینی در خصوص گره کور بازی‌سازی در ایران.

برخلاف تصور خیلی‌ها که بازی را صرفا از بعد منفی آن تحلیل می‌کنند، مثبت ومنفی بازی های رایانه‌ای در مقاله‌ای توضیح داده شده است همچنین در این پرونده مطالبی در خصوص آثار مثبت بازی‌های رایانه‌ای تحت عنوان بازی‌های ویدئویی و درمان بیماری‌ها به رشته تحریر درآمده است. در این پرونده با مدیر یکی از گیم‌نت‌های نسل جدید با عنوان کافه‌گیم، در خصوص بازی‌های رایانه‌ای و کسب‌وکار جدیدی که با کمک این ابزار نو راه انداخته‌اند گفت‌و‌گویی داریم.

غیر از پرونده ویژه‌ای که گفته شد، مانند روال سابق مطالب گوناگون در این شماره آورده شده‌اند.

در رابطه با عزم نیروهای داخلی برای تولید نرم‌افزارهای پیام‌رسان بومی گفت‌وگویی داشتیم با مدیر پیام‌رسان گپ و از برنامه‌ها و بلندپروازی‌ها و سنگ‌های سر راهشان شنیدیم.

در حوزه هنر و مشکلات هنرمندان در فضای مجازی پای صحبت‌های یکی از تصویرگران توانمند کشورمان، علی میری نشستیم. او از تجارت آنلاین با خارج کشور و بحث کپی بدون اجازه ناشر در داخل کشور و ضربه‌ای که فضای مجازی به کار هنرمندان می‌زند، برای ما گفت.

گفت‌وگوی جذاب دیگری داریم با برنامه‌نویس نابینا که تسلیم نشد و سعی دارد به خواسته‌هایش جامه عمل بپوشاند. همچنین مدیر صفحه ایران زیبا در اینستاگرام از فعالیتش برای شناساندن ایران و زیبایی‌هایش به مردم کشورمان و همینطور خارجی به رایانما می‌گوید.

از کارآفرینانی که طبق روند ماهنامه دعوت به مصاحبه شدند حمید سعیدی مدیرعامل شرکت GLX بود. در این شماره گفت‌وگوی مفصلی در رابطه با تولید ملی و تلاش برای بهبود اقتصاد و توجه به نیاز جامعه در حوزه دیجیتال با ایشان داشتیم.

در حوزه فرهنگ و تبلیغات اسلامی پای صحبت حجت الاسلام مهدی زارع نشستیم و ایشان راه‌هایی را برای استفاده بهینه از فضای بی‌کران مجازی جهت اشاعه دین بیان داشتند.

خانم زیبا فضلی پس از زندگی و تحصیل در پکن و بازگشت به ایران، تجربیات خود را در رابطه با فرهنگ چین در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برایمان بیان داشتند.

مصاحبه‌ای داریم با دو برادر که برای تحصیل کامپیوتر شاخه هوش مصنوعی به ژاپن رفته و وضعیت فعلی این غول تکنولوژی را در حوزه فضای مجازی و شبکه‌‌های اجتماعی با سایر کشورها و همچنین دانشگاه‌های کشورهای مختلف و امکانات آن‌ها در رابطه با ارتباط با صنعت را با داخل کشور مقایسه می‌کنند.

مطالب مرتبط با امنیت در فضلی مجازی و نکاتی که هنگام ورود به این فضا باید بدانیم در این شماره هم به چشم می‌خورند. مشکلات سایت‌‌ها و شرکت‌های بزرگ در مقابل هکرها و نفوذهایی که هر روز با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند در این بخش مطرح شده‌اند.

مطلب جالبی در رابطه با سواستفاده‌های نرم‌افزارها در ادامه این بخش داریم. شاید خیلی از شما نمی‌دانستید با نصب برخی برنامه‌ها چه اتفاقاتی درون تلفن همراهتان می‌افتد، این مطلب را بخوانید و قدری محتاطانه عمل کنید.

از مطالب مرتبط با سبک زندگی، مقاله‌ای ترجمه شده از زبان فرانسه داریم تحت عنوان موزه‌های آنلاین که خوب و بد آن را گفته و به تحلیل آن می‌پردازد. همچنین رفتار ایتالیایی‌ها در فضای مجازی در مطلب دیگری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. درددل و گلایه‌ها و مشکلات کودکانی که مادرانشان به جای مادر دنیای‌ واقعی، مادران‌فضای‌مجازی هستند، در مقاله‌ دیگری بازگو و تحلیل و موشکافی می‌شود.

در رابطه با تکنولوژی‌های جدید در حوزه فضای مجازی و اخبار روز آن‌ها مطالب دیگری در جای جای ماهنامه وجود دارد که چاشنی کار خواهد بود.

غیر از این مطالب، موارد بسیار متنوع دیگری در سایر بخش‌ها آمده که مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست.

 

 

کد مطلب: 29004

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر