فنآوری جدیدی که صدایتان را از پوستتان تشخیص می‌دهد

محققان دانشگاه میشیگان وسیله‌ای به نام VAuth ابداع کرده‌اند که با تشخیص صدای افراد از روی ارتعاشات پوستی آنها، میزان بالایی از امنیت را برای اموری فراهم می‌آورد که به تشخیص هویت از روی صدا وابسته‌اند.

فنآوری جدیدی که صدایتان را از پوستتان تشخیص می‌دهد

گیلان خبر: در حالی که این روزها موارد استفاده از صدای ما در بخشهای شناسایی و تشخیص هویت روندی فزاینده یافته، چنین روشی عاری از خطا هم نیست و افرادی ممکن است صدایمان را جعل کرده، یا صوتی را که ضبط کرده‌ایم ویرایش و از آن سوءاستفاده کنند. بر این اساس، محققان راهی یافته‌اند که ادعا دارند تا حد زیادی جلوی چنین سوءاستفاده‌ای را می‌گیرد.

 دانشمندان در دانشگاه میشیگان، یک نوع فنآوری را توسعه داده‌اند که VAuth (یا vee-auth) نامیده شده و به گفته آنها سطح بالایی از امنیت را فراهم می‌آورد.

این سخت‌افزار در سه شکل گردنبند، گوشواره و وسیله متصل به دسته عینک ساخته شده است و فارغ از هر شکل و فرمتی که باشد، به حسگری مجهز شده که ارتعاشات ظریف و دقیق پوست سینه، گلو، یا چهره فرد را حین صحبت کردن تشخیص می‌دهد.

روشی که در آن لرزشهای جزئی با صوت مخصوص فرد هماهنگ می‌شود، امضائی را شکل می‌دهد که در واقع منحصر به همان فرد است. در واقع، ایده ساخت VAuth آن است که این دستگاه با تشخیص صدای معمولی ترکیبی فراهم آورد که نوعی سیستم ترکیبی امنتر ایجاد شود.

در آزمونهای آزمایشگاهی با استفاده از ۳۰ فرمان صوتی از ۱۸ نفر، دقت تشخیص ابزار VAuth به ۹۷ درصد بدون در نظر گرفتن محل قرارگیری ان یا زبان و لهجه افراد رسید. همچنین این دستگاه در برابر تقلید، جعل یا ضبط و پخش صدا حساسیت چشمگیری نشان داد.

محققان اکنون برای ثبت اختراع خود درخواستی داده‌اند و به دنبال شرکای تجاری برای کمک به ساخت انبوه و عرضه آن به بازارند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 36376

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر