"شهر سلولی" تاسیس می‌شود

"شهر سلولی" تاسیس می‌شود که مشتمل بر پارک علم و فناوری تخصصی حوزه سلولهای بنیادی، مرکز درمانی تخصصی سلول‌درمانی، موزه سلول، شتابدهنده تخصصی مهندسی بافت و مرکز حمایتی آموزشی و توانمندی شرکتهای دانش‌بنیان است.

"شهر سلولی" تاسیس می‌شود

گیلان خبر: یکی از نیازهای اساسی فناوری و تجاری‌سازی در کشور، کمک به دانشگاهیان و شرکتهای دانش‌بنیان برای توسعه فناوری، تجاری‌سازی و ورود به بازار بوده و هست بنابراین ستاد توسعه علوم و فناوریهای سلولهای بنیادی معاونت علمی در راه کمک به ایجاد شتابدهنده محصولات سلولی و پزشکی بازساختی در تشکیلات بسیار بزرگی به نام شهر سلول قدم گذاشت.

با توجه به جایگاه بالای علوم و فناوری سلولهای بنیادی به عنوان یک فناوری برتر در دنیا، اهمیت اقتصادی، تأثیرگذاری در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی و با توجه به اینکه این علم، جزء اولویتهای «الف» در علوم پایه و کاربردی در نقشه جامع علمی کشور است، پروژه احداث مجموعه بلند پروازانه‌ای چون «شهر سلول» در دستور کار این ستاد قرار گرفت.

برای ایجاد شهر سلول، با کمک ستاد توسعه علوم و فناوریهای سلولهای بنیادی معاونت علمی دو تفاهم‌نامه به امضاء رسید که تفاهم‌نامه اول بین معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تفاهم‌نامه دوم بین دانشگاه خوارزمی و رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات زیست‌فناوری ایران امضاء شد.

تفاهم‌نامه اول با عنوان همکاری برای تأسیس "شهر سلولی" امضا شد که این شهر مشتمل بر پارک علم و فناوری تخصصی حوزه سلولهای بنیادی، مرکز درمانی تخصصی سلول‌درمانی، موزه سلول، شتابدهنده تخصصی مهندسی بافت و مرکز حمایتی آموزشی و توانمندی شرکتهای دانش‌بنیان است.

تأسیس این شهر سلولی 60 هکتاری در پردیس دانشگاه خوارزمی البرز در سه فاز انجام می‌شود که فاز اول این شهر تا پایان سال 96 عملیاتی می‌شود و فازهای دوم و سوم آن نیز تا پنج سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

این مرکز با هدف متمرکز شدن شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و شرکتهای دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلولهای بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تأسیس خواهد شد و کلیه اجزای این شهر در سطوح مدیریتی، علمی و فناوری در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای تعیین شده برای آن، قدم برخواهند داشت.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 39969

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر