حمایت از شرکت‌های دانش بنیان راهکار اصلی توسعه و توانمندسازی کشور

مدیر برنامه ریزی و سیاست گذاری وزارت بهداشت گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان راهکار اصلی توسعه و توانمند سازی کشور است.

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان راهکار اصلی توسعه و توانمندسازی کشور

گیلان خبر: علی علیزاده مدیر گروه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و رئیس کمیته ممیزی شرکت‌های دانش بنیان؛گفت:  باید برای استفاده از ظرفیت های مطلوب دانشجویان ایرانی خارج از کشور از وجود چنین افرادی در قالب شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم تا ثروت جدید و نوینی به وجود آید.

علیزاده افزود: البته این مهم، زمانی میسر می شود که پیش زمینه آشنایی دانش آموختگان با توانمندی های کشورمان در این حوزه فراهم شود و در کنار آن نسبت به محصولات و بازار کار کشورمان نیز آگاهی یابند.

وی بیان کرد: در ایران در حوزه هایی مانند تولید محصولات فناوری ها،داروها، تجهیزات و ملزومات پزشکی می توان با توجه به نیاز کشور از وجود دانشجویان استفاده کرد.

مدیر برنامه ریزی و سیاست گذاری وزارت بهداشت افزود: به همین جهت باید بسترهایی فراهم کنیم تا بتوانیم از وجود این افراد در توسعه کمی و کیفی کشورمان در بخش پزشکی استفاده کنیم.

در حوزه محصولات پزشکی واردات بسیاری داریم

علیزاده گفت: این موضوع که در حوزه ها و تخصص های مختلف پزشکی در کشورمان از پیشرفت های قابل قبولی برخوردار هستیم موضوع قابل انکاری نیست،  اما شاید بتوان از دانش این دانشجویان در بخش فن آوری و تولید محصولات مرتبط با صنعت پزشکی بهره مند شد.

وی افزود: در حوزه محصولات پزشکی واردات بسیاری داریم که در صورت استفاده از دانش و تجربه این افراد می توان به خودکفایی در تولید محصولات پزشکی دست یافت، به عبارت دیگر با توسعه دانش و خودکفایی در تولید محصولات مورد نیاز از خروج سالانه میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری می کنیم.

مدیر برنامه ریزی و سیاست گذاری وزارت بهداشت اظهار کرد: ایران به لحاظ تعداد دانشجویان و نیز مقالاتی که در مجلات معتبر بین المللی علمی منتشر می شود در منطقه و بعضا در سطح جهان وضعیت خوبی دارد اما در تبدیل این دانش به تکنولوژی و به دنبال آن تولید ثروت تاکنون موفق عمل نکرده ایم؛ در یکی دو سال اخیر موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان به عنوان یکی از راه های اصلی توسعه و خلق ثروت برای کشور مورد توجه مسئولان قرار گرفته و  راهکار اصلی برای توسعه و توانمند سازی کشور حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

وی یادآورشد: بنابراین وجود چنین نگاهی می تواند ابزار و زیر ساخت مناسبی برای دانش آموختگان خارج از کشور باشد تا در این حوزه نیز فعالیت خود را آغاز کنند.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 42903

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر